img
Loader
Beograd, 12°C
Vreme Logo
  • Prijavite se
  • Pretplata
0
  • Najnovije
  • Politika
  • Ekonomija
  • Društvo
  • Svet
  • Kultura
  • Mozaik
  • Komentar
  • Štampano izdanje
  • Arhiva
  • Njuzleter
  • Podkast
  • Najnovije
  • Politika
  • Ekonomija
  • Društvo
  • Svet
  • Kultura
  • Mozaik
  • Komentar
  • Štampano izdanje
  • Arhiva
  • Njuzletter
  • Podkast

Latest Edition

Dodaj u korpu

Postizborna očekivanja

Internacionalizacija srpskih izbora: Gde su crvene linije Zapada?

11. januar 2024, 15:48 Ž. R.
Foto: wikimedia.org
Copied

Reakcije iz Evropske unije i sveta se gomilaju i sve govori u prilog tome da će se formirati međunarodna komisija koja bi utvrdila i otklonila izborne nepravilnosti u Srbiji, kaže za „Vreme“ zamenik predsednika Stranke slobode i pravde Borko Stefanović

Nakon vanrednih parlamentarnih, beogradskih i lokalnih izbora u Srbiji 17. decembra, međunarodna posmatračka misija i organizacije koje nadgledaju izbore iz Srbije utvrdili su niz nepravilnosti koje su, prema njihovim ocenama, uticale na njihov ishod.

Sledeće nedelje se očekuje objava izveštaja posmatračke misije OEBS-a, čiji je predsednik Albert Jonson  izjavio da su izbori u Srbiji bili nefer i da su obeleženi ozbiljnim nepravilnostima, zloupotrebom javnih resursa, medijskom dominacijom predsednika Srbije Aleksandra Vučića, negativnim kampanjama i širenjem straha.

Evropska unija u države članice EU čekaju taj izveštaj kako bi se dalje odredila prema situaciji u Srbiji.

Ceo svet je video krađu Naprednjaka

„Sad i Evropa i ceo svet vide da je ukraden glas jedini Vučićev politički spas. Zato Srbija kao evropska država mora da dobije međunarodnu misiju i mogućnost čišćenja biračkog spiska od svih krađa kroz lažna prebivališta da bi bilo koji izbori ubuduće uopšte postojali u Srbiji”, kaže za „Vreme“ zamenik predsednika Stranke slobode i pravde Borko Stefanović.

Ta komisija bi se pobrinula da se nužno sprovedu sve preporuke ODIHR/OEBS misije za slobodne i fer izbore.

„Evropa je sve videla i sve više govori o nužnosti da se sve nepravilnosti otklone, da se pročisti birački spisak i izbori ponove, naročito u Beogradu“, dodaje Stefanović. „Naša aktivnost ka međunarodnoj zajednici je uporna jer režim SNS-a želi da i ovog puta krađa izbora prođe bez reakcije, u tišini i mraku. To nećemo dozvoliti jer Srbija mora biti zemlja gde se ne vlada nasiljem, podelama i krađom izbora”, kaže Stefanović.

Srbija mora biti zemlja gde se ne vlada nasiljem, podelama i krađom izbora: Borko Stefanović / Foto: FoNet

Dodaje da niko više u Evropi ne veruje „u smicalice i lopovluk Vučića”, „jer to plaši ne samo njihove Vlade već i njihove građane”.

„Primetna je tiha patnja neoradikala što im niko iz slobodnog sveta nije čestitao na ovoj krađi izbora. Nije, jer svi sad znaju kako su pokrali izbore. Ponavljajući mantru o tome da će Srbija biti nezavisna i samostalna država, Vučić ne razume da ne možete biti nezavisni u krađi izbora, niti u opasnom poduhvatu zamene naroda sa nekim koji mu je po volji”, kaže Stefanović.

Neophodnost međunarodne istrage

I predsedavajuća Delegacije Evropskog parlamenta za Srbiju Aleksandra Moreti je u intervjuu televiziji N1 rekla da je u Srbiji potrebna međunarodna istraga o izbornom procesu.

„Srbija ne može da pravi novu Vladu s obzirom na to da postoje tolike sumnje u izborni proces i nepravilnosti. Tu istragu ne traži samo opozicija u Srbiji, već i predstavnici evropskih institucija, uključujući i moju političku grupu koja jasno podržava ljude u Srbiji koji traže pravdu, demokratiju i evropsku budućnost“, poručila je Moreti.

Dodala je da sve evropske institucije pažljivo prate situaciju u Srbiji.

Međutim, za razliku od Moreti, izvestilac Evropskog parlamenta za Srbiju Vladimir Bilčik je za Glas Amerike rekao da ne predviđa „i bilo bi neobično predviđati bilo kakvu međunarodnu istragu u kontekstu izbora”.

Zbog toga ga je predsednik Narodnog pokreta Srbije Miroslav Aleksić optužio da se „ponaša kao zastupnik i lobista Aleksandra Vučića”.

“Demokratija u padu”

Na pitanje da li bi veći pritisak međunarodne zajednice na vlast u Srbiji doneo rezultate u pogledu rešavanja izbornih neregularnosti i poboljšanja izbornog procesa, stručnjakinja organizacije Fridom haus koja se bavi Zapadnim Balkanom Aleksandra Karpi je rekla da je jasno da je potrebno razmotriti aktuelnu politiku ne samo u Vašingtonu, nego i Briselu i bilateralno u evropskim prestonicama.

U razgovoru za Glas Amerike, ona je navela da je sa međunarodnom istragom zbog izbora u Srbiji problem što nije reč samo o izbornim manjkavostima, već „demokratiji koja je u padu“.

„Srbija je hibridni režim koji postaje sve više autokratski i pitanje od milion dolara je kako vratiti institucije na pravi kolosek. Kao dobru vest vidim da i dalje postoje građani i civilno društvo koji nisu apatični zbog ove situacije, koji su svesni problema i traže promene“, ocenila je Karpi.

Naglasila je da joj je drago da i veliki zapadni mediji kao što su „Gardijan“ ili „Politiko“ pišu o situaciji u Srbiji, ali da je pitanje većeg pritiska međunarodne zajednice na vlasti u Srbiji teško, pre svega zbog izborne godine u EU i SAD.

Poniženje kao sinonim za decembarske izbore

Prethodno je predsednik SSP-a Dragan Đilas 8. januara poslao otvoreno pismo predsedništvu Partije evropskih socijalista (PES), čiji je SSP član, u kom je zatražio podršku u zahtevu da se izbori u Srbiji ponište i posebnu komisiju koja bi istražila sve neregularnosti.

„Sinonim za decembarske izbore je poniženje. Poniženi su ljudi koji su plaćani i dovoženi da bi glasali nelegalno za SNS, a time su poniženi i svi građani Srbije jer im je neko prekrojio njihovu izbornu volju. Sloboda i normalan život su naša briga i niko sa strane nam to neće doneti, ali je važno baciti svetlo na nepočinstva vlasti SNS-a i srušiti plan Vučića o radikalskim krađama i nasilju nad građanima Srbije uz ćutanje sveta”, zaključio je za Vreme Borko Stefanović.

Nakon nekoliko protesta organizovanih posle izbora, Srbija protiv nasilja je najavila novi protestni skup 16. januara.

Tagovi:

Evropska unija Freedom House Izbori srbija protiv nasilja
Copied

Međuvreme

Šta se zbiva u zemlji i svetu, šta ima u novinama i kako provesti vreme?
Svake srede u podne Međuvreme stiže elektronskom poštom. To je sasvim solidan njuzleter i zato se prijavite!

Više iz rubrike Vesti

„Marš na Drinu"

09.maj 2025. Marijana Maksimović

Protest u Loznici: Protiv litijuma i zaborava

Posle Novog Sada, Kragujevca, Niša, Beograda i Novog Pazara, studenati okupljenih oko inicijative „Studenti u blokadi“ organizovali su protest u Loznici pod nazivom „Marš na Drinu“

Beograd i Moskva

09.maj 2025. K. S.

Vučić i Putin u Kremlju: O gasu, razmeni lekara, vojnoj saradnji

Predsednik Srbije Aleksandar Vučić sastao se u Kremlju sa predsednikom Ruske Federacije Vladimirom Putinom

Izgradnja puteva

09.maj 2025. K. S.

Ko je kriv za zatrpane gume na trasi autoputa?

Bager koji zatrpava gume na trasi novog autoputa, izazvao je brojne reakcije. Izvođač radova kaže da je u pitanju neodgovornost pojedinca

Politički zatvorenici

09.maj 2025. K. S.

Marija Vasić će početi štrajk glađu ako pritvor ne bude ukinut

Profesorka Marija Vasić, uhapšena aktivistkinja novosadskog Pokreta slobodnih građana, najavila je da će započeti štrajk glađu ako ona i još petoro uhapšenih ne budu pušteni iz pritvora

Prijemni ispit na fakultetu

Studentske blokade

09.maj 2025. K. S.

Hoće li na fakultetima u Kragujevcu početi onlajn nastava?

Studentske blokade fakulteta traju duže od pet meseci, a na nekim visokoškolskim ustanovama ovih dana se odlučuje o onlajn nastavi. U Kragujevcu, nastavno-naučna veća podeljena su po tom pitanju

Komentar
Predsednik Srbije Aleksandar Vučić

Komentar

Izbora biti neće

Klecavo vrhovno biće uzda se u lokalne izbore u Kosjeriću i Zaječaru. Ne sme se zaboraviti da on 13 godina teškim otrovima zasipa naročito u provinciji, te da je detoksikacija dug i mučan proces

Ivan Milenković

Pregled nedelje

Mrači i muti, čaršijski rode

Ukoliko različiti oponenti Vučićevog režima nisu u stanju pomoći studentskoj omladini, mogli bi makar da ne odmažu. Suviše dugo su radili na isti način i sa istim poraznim rezultatima da bi mogli očekivati da ih itko išta pita

Filip Švarm

Komentar

Zašto sad želimo izbore

Nema više studenti napred, a mi za njima. Sad smo svi u istom sosu: isterali smo zver na čistinu. Znamo kako dalje ide

Jovana Gligorijević
Jovana Gligorijević
Vidi sve
Vreme 1792
Poslednje izdanje

Studentski zahtev za raspisivanje vanrednih parlamentarnih izbora

Istorijska šansa Srbije Pretplati se
Paralelni univerzum Aleksandra Vučića

Padobranac na Floridi i ostala brukanja

Intervju: Veran Matić

Nepravda je ugrađena u sistem

Lični stav

Univerziteti i vlast – poslednja runda

Kultura sećanja

Dan pobede u Berlinu, 8/9. maj 1945.

Vidi sve

Arhiva

Arhiva nedeljnika Vreme obuhvata sva naša digitalna izdanja, još od samog početka našeg rada. Svi brojevi se mogu preuzeti u PDF format, kupovinom digitalnog izdanja, ili možete pročitati sve dostupne tekstove iz odabranog izdanja.

Vidi sve
Vreme 1792 07.05 2025.
Vreme 1790-1791 23.04 2025.
Vreme 1789 16.04 2025.
Vreme 1788 10.04 2025.
Vreme 1787 03.04 2025.
Vreme 1786 26.03 2025.
Vreme 1785 20.03 2025.
Vreme 1784 12.03 2025.
Vreme 1783 05.03 2025.
Vreme 1782 26.02 2025.
Vreme 1781 19.02 2025.
Vreme 1780 13.02 2025.

Međuvreme

Šta se zbiva u zemlji i svetu, šta ima u novinama i kako provesti vreme?
Svake srede u podne Međuvreme stiže elektronskom poštom. To je sasvim solidan njuzleter i zato se prijavite!

Vreme Logo
  • Redakcija
  • Pretplata
  • Marketing
  • Uslovi korišćenja
  • Njuzleter
  • Projekti
Pratite nas:

© 2025 Vreme, Beograd. Developed by Cubes

Mastercard Maestro Visa Dina American Express Intesa WSPAY Visa Secure Mastercard Secure