Reakcije iz Evropske unije i sveta se gomilaju i sve govori u prilog tome da će se formirati međunarodna komisija koja bi utvrdila i otklonila izborne nepravilnosti u Srbiji, kaže za „Vreme“ zamenik predsednika Stranke slobode i pravde Borko Stefanović
Nakon vanrednih parlamentarnih, beogradskih i lokalnih izbora u Srbiji 17. decembra, međunarodna posmatračka misija i organizacije koje nadgledaju izbore iz Srbije utvrdili su niz nepravilnosti koje su, prema njihovim ocenama, uticale na njihov ishod.
Sledeće nedelje se očekuje objava izveštaja posmatračke misije OEBS-a, čiji je predsednik Albert Jonson izjavio da su izbori u Srbiji bili nefer i da su obeleženi ozbiljnim nepravilnostima, zloupotrebom javnih resursa, medijskom dominacijom predsednika Srbije Aleksandra Vučića, negativnim kampanjama i širenjem straha.
Evropska unija u države članice EU čekaju taj izveštaj kako bi se dalje odredila prema situaciji u Srbiji.
Ceo svet je video krađu Naprednjaka
„Sad i Evropa i ceo svet vide da je ukraden glas jedini Vučićev politički spas. Zato Srbija kao evropska država mora da dobije međunarodnu misiju i mogućnost čišćenja biračkog spiska od svih krađa kroz lažna prebivališta da bi bilo koji izbori ubuduće uopšte postojali u Srbiji”, kaže za „Vreme“ zamenik predsednika Stranke slobode i pravde Borko Stefanović.
Ta komisija bi se pobrinula da se nužno sprovedu sve preporuke ODIHR/OEBS misije za slobodne i fer izbore.
„Evropa je sve videla i sve više govori o nužnosti da se sve nepravilnosti otklone, da se pročisti birački spisak i izbori ponove, naročito u Beogradu“, dodaje Stefanović. „Naša aktivnost ka međunarodnoj zajednici je uporna jer režim SNS-a želi da i ovog puta krađa izbora prođe bez reakcije, u tišini i mraku. To nećemo dozvoliti jer Srbija mora biti zemlja gde se ne vlada nasiljem, podelama i krađom izbora”, kaže Stefanović.
Srbija mora biti zemlja gde se ne vlada nasiljem, podelama i krađom izbora: Borko Stefanović / Foto: FoNet
Dodaje da niko više u Evropi ne veruje „u smicalice i lopovluk Vučića”, „jer to plaši ne samo njihove Vlade već i njihove građane”.
„Primetna je tiha patnja neoradikala što im niko iz slobodnog sveta nije čestitao na ovoj krađi izbora. Nije, jer svi sad znaju kako su pokrali izbore. Ponavljajući mantru o tome da će Srbija biti nezavisna i samostalna država, Vučić ne razume da ne možete biti nezavisni u krađi izbora, niti u opasnom poduhvatu zamene naroda sa nekim koji mu je po volji”, kaže Stefanović.
Neophodnost međunarodne istrage
I predsedavajuća Delegacije Evropskog parlamenta za Srbiju Aleksandra Moreti je u intervjuu televiziji N1 rekla da je u Srbiji potrebna međunarodna istraga o izbornom procesu.
„Srbija ne može da pravi novu Vladu s obzirom na to da postoje tolike sumnje u izborni proces i nepravilnosti. Tu istragu ne traži samo opozicija u Srbiji, već i predstavnici evropskih institucija, uključujući i moju političku grupu koja jasno podržava ljude u Srbiji koji traže pravdu, demokratiju i evropsku budućnost“, poručila je Moreti.
Dodala je da sve evropske institucije pažljivo prate situaciju u Srbiji.
Međutim, za razliku od Moreti, izvestilac Evropskog parlamenta za Srbiju Vladimir Bilčik je za Glas Amerike rekao da ne predviđa „i bilo bi neobično predviđati bilo kakvu međunarodnu istragu u kontekstu izbora”.
Zbog toga ga je predsednik Narodnog pokreta Srbije Miroslav Aleksić optužio da se „ponaša kao zastupnik i lobista Aleksandra Vučića”.
“Demokratija u padu”
Na pitanje da li bi veći pritisak međunarodne zajednice na vlast u Srbiji doneo rezultate u pogledu rešavanja izbornih neregularnosti i poboljšanja izbornog procesa, stručnjakinja organizacije Fridom haus koja se bavi Zapadnim Balkanom Aleksandra Karpi je rekla da je jasno da je potrebno razmotriti aktuelnu politiku ne samo u Vašingtonu, nego i Briselu i bilateralno u evropskim prestonicama.
U razgovoru za Glas Amerike, ona je navela da je sa međunarodnom istragom zbog izbora u Srbiji problem što nije reč samo o izbornim manjkavostima, već „demokratiji koja je u padu“.
„Srbija je hibridni režim koji postaje sve više autokratski i pitanje od milion dolara je kako vratiti institucije na pravi kolosek. Kao dobru vest vidim da i dalje postoje građani i civilno društvo koji nisu apatični zbog ove situacije, koji su svesni problema i traže promene“, ocenila je Karpi.
Naglasila je da joj je drago da i veliki zapadni mediji kao što su „Gardijan“ ili „Politiko“ pišu o situaciji u Srbiji, ali da je pitanje većeg pritiska međunarodne zajednice na vlasti u Srbiji teško, pre svega zbog izborne godine u EU i SAD.
Poniženje kao sinonim za decembarske izbore
Prethodno je predsednik SSP-a Dragan Đilas 8. januara poslao otvoreno pismo predsedništvu Partije evropskih socijalista (PES), čiji je SSP član, u kom je zatražio podršku u zahtevu da se izbori u Srbiji ponište i posebnu komisiju koja bi istražila sve neregularnosti.
„Sinonim za decembarske izbore je poniženje. Poniženi su ljudi koji su plaćani i dovoženi da bi glasali nelegalno za SNS, a time su poniženi i svi građani Srbije jer im je neko prekrojio njihovu izbornu volju. Sloboda i normalan život su naša briga i niko sa strane nam to neće doneti, ali je važno baciti svetlo na nepočinstva vlasti SNS-a i srušiti plan Vučića o radikalskim krađama i nasilju nad građanima Srbije uz ćutanje sveta”, zaključio je za Vreme Borko Stefanović.
Šta se zbiva u zemlji i svetu, šta ima u novinama i kako provesti vreme?
Svake srede u podne Međuvreme stiže elektronskom poštom. To je sasvim solidan njuzleter i zato se prijavite!
„Sumanuto je da se uđe u parlament i da se održi sednica kao da je sve u redu, a ništa nije u redu. Ako se blokira, dajte sve da blokiramo. To je pitanje doslednosti i efikasnosti“, kaže lider Novog DSS-a Miloš Jovanović
Dok prosvetni radnici ove nedelje odlučuju šta će dalje, ministarka prosvete Slavica Đukić-Dejanović ispovedila je na televiziji da je predsednik Aleksandar Vučić s pravom bio ljut na nju
Izjava poslanika SNS Vladimira Đukanovića da je „dete vlasništvo države do punoletstva“ kosi sa svim domaćim i međunarodnim pravnim aktima i konvencijama o pravima deteta, saopštila je Unija studenata socijalnog rada Fakulteta političkih nauka
Kako su naša deca koju su naprednjaci stavljali u svoje izborne slogane proglašena za najveći subverzivni element u državi? I zbog čega je, posle istupa šefa države u Briselu, mnogim građanima došlo da kleknu poput onog novosadskog direktora
Predsednik se uvišestručuje po televizijama proglašavajući iznošenje političkih zahteva nasiljem, a nasilje koje vrše on i njegovi politikom. U čemu je razlika?
Arhiva nedeljnika Vreme obuhvata sva naša digitalna izdanja, još od samog početka našeg rada. Svi brojevi se mogu preuzeti u PDF format, kupovinom digitalnog izdanja, ili možete pročitati sve dostupne tekstove iz odabranog izdanja.
Šta se zbiva u zemlji i svetu, šta ima u novinama i kako provesti vreme?
Svake srede u podne Međuvreme stiže elektronskom poštom. To je sasvim solidan njuzleter i zato se prijavite!