Indija je postala četvrta zemlja koja je pokušala poduhvat sletanja na Mesec. Pre nje su to učinile SAD, Kina i Rusija, ali nikome nije uspelo da dosegne njegov južni pol
Indijska svemirska letelica Čandrajan-3 uspešno se spustila na južni pol Meseca, čime je Indija postala prva zemlja na svetu koja je to učinila, prenosi BBC.
„Indija je sada na Mesecu“, rekao je premijer Narendra Modi upućujući čestitke Indijskoj organizaciji za istraživanje svemira Isro i svim Indijcima.
On je podstakao i druge zemlje da pokrenu sopstvene misije rekavši da je uspeh Indije uspeh celog čovečanstva.
„Svi možemo da težimo Mesecu i šire. Nebo nije granica“, rekao je Modi koji se trenutno nalazi na samitu BRIKS u Južnoj Africi.
Historic day for India’s space sector. Congratulations to @isro for the remarkable success of Chandrayaan-3 lunar mission. https://t.co/F1UrgJklfp
Predsednica Droupadi Murmu takođe je čestitala timu i rekla da su „obnovili ideju geografije“.
Direktor misije P Veeramuthuvel rekao je u kontrolnoj sobi da mu je uspešno sletanje letelice donelo „ogromno zadovoljstvo“. Uz glasan aplauz zahvalio je svim ljudima koji su radili na tome da Indija postane prva zemlja koja je sletela blizu južnog pola Meseca.
Ko je još pokušao da sleti na Mesec?
Ovaj podvig čini Indiju četvrtom zemljom koja je pokušala poduhvat na Mesec. Pre nje su to učinile SAD, Kina i Rusija, ali nikome nije uspelo da dosegne njegov južni pol.
Nekoliko dana pre planiranog sletanja Čandrajan-3, Rusija je pokušala da spusti svoju prvu svemirsku letelicu na Mesec u skoro 50 godina. Ali misija Luna-25 udarila je u površinu Meseca u subotu, a ruska svemirska agencija Roskosmos je potvrdila da je letelica prešla pod kontrolu.
Više od deset zemalja ima planove za misije na Mesec u narednim godinama, uključujući misiju koju je pokrenula japanska svemirska agencija – Japanska agencija za istraživanje svemira – za koju se očekuje da će krenuti kasnije ovog meseca.
Sjedinjene Države takođe planiraju da pošalju tri komercijalna lunarna sletanja na Mesec počevši od ove godine, dok NASA nastavlja da radi na svojoj misiji Artemis III, koja bi mogla da vrati astronaute na Mesec već 2025. godine.
Južni pol: Baza za buduća istraživanja
Južni pol Meseca se pojavio kao mesto nedavnog interesovanja za istraživanje zahvaljujući nedavnim otkrićima o tragovima vodenog leda na Mesecu.
„Južni pol je veoma interesantna, istorijska, naučna i geološka oblast do koje mnoge zemlje pokušavaju da dođu, a koja može poslužiti kao baza za buduća istraživanja“, kaže Vendi Kob, profesorka strategije i bezbednosnih studija na Američkoj školi za napredne studije o vazduhoplovstvu i svemiru, prenosi CNBC.
A.E/BBC/CNBC/NDTV
Čitajte dnevne vesti, analize, komentare i intervjue na www.vreme.com
Šta se zbiva u zemlji i svetu, šta ima u novinama i kako provesti vreme?
Svake srede u podne Međuvreme stiže elektronskom poštom. To je sasvim solidan njuzleter i zato se prijavite!
Magarci, zgubidani i dokoni ljudi koji pričaju gluposti – tim rečima se predsednik Srbije obratio članovima opozicije. „Nećete, majčini sinovi, dok sam živ, prelaznu vladu nećete imati“, rekao je Vučić
„Sumanuto je da se uđe u parlament i da se održi sednica kao da je sve u redu, a ništa nije u redu. Ako se blokira, dajte sve da blokiramo. To je pitanje doslednosti i efikasnosti“, kaže lider Novog DSS-a Miloš Jovanović
Dok prosvetni radnici ove nedelje odlučuju šta će dalje, ministarka prosvete Slavica Đukić-Dejanović ispovedila je na televiziji da je predsednik Aleksandar Vučić s pravom bio ljut na nju
Izjava poslanika SNS Vladimira Đukanovića da je „dete vlasništvo države do punoletstva“ kosi sa svim domaćim i međunarodnim pravnim aktima i konvencijama o pravima deteta, saopštila je Unija studenata socijalnog rada Fakulteta političkih nauka
Kako su naša deca koju su naprednjaci stavljali u svoje izborne slogane proglašena za najveći subverzivni element u državi? I zbog čega je, posle istupa šefa države u Briselu, mnogim građanima došlo da kleknu poput onog novosadskog direktora
Predsednik se uvišestručuje po televizijama proglašavajući iznošenje političkih zahteva nasiljem, a nasilje koje vrše on i njegovi politikom. U čemu je razlika?
Arhiva nedeljnika Vreme obuhvata sva naša digitalna izdanja, još od samog početka našeg rada. Svi brojevi se mogu preuzeti u PDF format, kupovinom digitalnog izdanja, ili možete pročitati sve dostupne tekstove iz odabranog izdanja.
Šta se zbiva u zemlji i svetu, šta ima u novinama i kako provesti vreme?
Svake srede u podne Međuvreme stiže elektronskom poštom. To je sasvim solidan njuzleter i zato se prijavite!