Međunarodno istraživanje pokazalo je da je svaki šesti vozač u Srbiji priznao da je seo za volan nakon što je popio čašicu ili dve alkohola.
Direktor Agencije za bezbednost saobraćaja Branko Stamatović izjavio je da alkohol i dalje predstavlja jednu od najvećih pretnji po bezbednost saobraćaja.
„Podatak je lošiji u odnosu na Evropu, gde je svaki sedmi priznao da je to učinio. Napredovali smo u smislu da to nije prihvatljivo, ali je alkohol jedna od najvećih pretnji po bezbednost saobraćaja. Alkohol ima niz negativnih posledica na vozača, poput brzine rekcija i procene situacije“, rekao je Stamatović za RTS.
Dodao je da su su 2018. godine podaci u Srbiji bili još lošiji, jer je svaki peti ispitanik priznao da je tokom vožnje bio pod dejstvom alkohola.
Prema podacima Ministarstva unutrašnjih poslova od početka godine, zaključno sa oktobrom, vozači pod dejstvom alkohola izazvali su 3336 saobraćajnih nezgoda u kojima je poginulo 67 osoba. Istovremeno bilo je 553 teško i 1779 lakše povređenih osoba.
Saobraćajna policija je ove godine isključila iz saobraćaja 47.481 vozača zbog vožnje u alkoholisanom stanju, dok je 8400 vozača zadržano u službenim prostorijama jer su imali preko 1,20 promila alkohola u krvi.
Samo trećina vezuje pojas na zadnjem sedištu
Pomenuto istraživanje navodi i da su u Srbiji vozači odmorniji u odnosu na evropski prosek, ali da zato upola manje građana nosi kacige dok vozi bicikl.
Vozači u Srbiji su u istraživanju istakli i da su za nultu toleranciju prema vozačima sa probnim vozačkim dozvolama, a istraživanje je pokazalo i da samo trećina putnika vezuje sigurnosni pojas na zadnjem sedištu, što je najveća razlika u odnosu na Evropu.
„Vezivanje sigurnosnog pojasa je najveći problem po bezbednost u saobraćaju. Tek svaki peti putnik u Srbiji koji sedne na zadnje sedište vezuje pojas, koji ne sprečava saobraćajnu nezgodu ali smanjuje posledice. Važnije je vezati pojas na zadnjem, nego na prednjem sedištu. To treba da nam bude navika“, kaže Stamatović.
Prema njegovim rečima, u Srbiji oko 50 odsto ispitanika smatra da je kaciga potrebna prilikom vožnje bicikla, a u Evropi 70 odsto.