Povećanje minimalne kazne za roditelje nasilnih učenika sa 30.000 na 40.000 dinara jedna je od novina koju donose izmene i dopune Zakona o osnovama sistema obrazovanja i vaspitanja (ZOSOV). Zakon je ušao u skupštinsku proceduru, a poslanici bi o njemu trebalo da glasaju na jesen.
Povećanje novčane kazne predviđeno je za roditelje ako njihovo dete prekrši članove zakona koji definišu zabranu nasilja, zlostavljanja i zanemarivanja, kao i zabranu ponašanja koje vređa ugled, čast i dostojanstvo.
Povećana je i minimalna kazna sa 5.000 na 10.000 dinara, ukoliko roditelj prekrši član zakona koji reguliše odgovornost roditelja. To se odnosi na upis deteta u predškolsko i osnovnu školu, obavezu redovnog pohađanja nastave, ali i da roditelj pravda izostanke učenika, da na poziv škole uzme aktivno učešće u svim oblicima vaspitnog rada sa učenikom i drugo.
Povećanje se odnosi na minimalne kazne, dok maksimalne u oba slučaja mogu biti do 100.000 dinara.
Vaspitini rad ili drakonske kazne
Portparolka Granskog sindikata prosvetnih radnika Nezavisnost (GSPRS) Vesna Vojvodić Mitrović kaže za portal “Vremena” da je prvi put bilo reči o povećanju novčanih kazni za roditelje nakon događaja u trsteničkoj školi. Krajem prošle godine u Tehničkoj školi su učenici izmakli stolicu nastavnici engleskog jezika, sve to snimali telefonom i kačili na društvene mreže.
“Tokom decembarskih sastanaka radne grupe za prevenciju nasilja povodom tresteničkih događaja je predlog tadašnjeg ministra Branka Ružića i njegovih saradnika bio takođe u vezi sa povećanjem kazni za roditelje.
Ja sam tada bila mišljenja da takve kazne ne moraju biti povoljne za školski i društveni kontekst. Jer se drakonske kazne u ovom političkom sistemu koriste kao pokazni primer, a ne mogu da budu značajnije od vaspitnog rada koji mlad čovek doživi kao značajnu kaznu ako se adekvatno sprovodi”, kaže Vojvodić Mitrović.
Nakon događaja u Trsteniku definisane su mere koje je neophodno sprovesti kako bi se bolje zaštitili učenici, ali i nastavnici u školama. Međutim, nasilje među decom i mladima se otelo kontroli nakon dva masovna ubistva u školi na Vračaru i okolini Mladenovca.
Novčane kazne ugrožavaju celu porodicu
“Kazna nije podsticajna ako će ugroziti egzistenciju deteta i njegove porodice. Dete na taj način neće shvatiti da je njegovo ponašanje društveno neprihvatljivo. Pogotovo u odnosu na to šta je sve postalo prihvatljivo u javnom diskursu i na političkoj sceni.
Mislim da ovakve kazne neće pogoditi metu, u smislu da u toj porodici može biti i druge dece koja će time biti ugrožena. Kazna koju porodica trpi nasilnika neće da preoblikuje, već će da izazove veću motivaciju da svoju frustraciju ponovo usmeri ka školi”, kaže Vojvodić Mitrović.
Novine u ZOSOV-u su i mogućnost pojačanog vaspitnog rada sa učenicima koji čine nasilje ili ispoljavaju problematično ponašanje i van škole, zatim mogućnost društveno-korisnog rada i angažovanja učenika u okviru pojačanog vaspitnog rada, skraćene rokove za pokretanje i vođenje disciplinskog postupka u slučajevima teže povrede obaveza učenika.
Učenik, protiv koga se vodi disciplinski postupak, više neće moći da se ispiše iz škole dok se vodi disciplinski postupak. Zakon je predvideo i obavezu intenzivnije saradnje i komunikacije svih ustanova koje se bave zaštitom od nasilja – škole, MUP, Centri za socijalni rad, lokalne zajednice.
“Predlozi radne grupe bi bili svakako efikasniji, ali nisu uvaženi. Ukoliko učenik koji je načinio težu povredu svojih obaveza, bude suspendovan na pet dana, nastavnik je u obavezi da mu šalje nastavne materijale. To je kazna za nastavnika onda.
Naša ideja je bila da takav učenik u vršnjačkoj saradnji dođe do nastavnih materijala koje je propustio tokom suspenzije. Putem društvenih mreža, sastajanja sa drugarima, da uz njihovu pomoć pokaže kako je napredovao.
Dete tako uz vršnjake i socijalne kontakte dolazi do zaključka da, što bi rekli mladi, nije baš kul da bude nasilnik”, objašnjava Vojvodić Mitrović.
Kako kaže naša sagovornica, ova vrsta insistiranja na povećanju novčane kazne ima značajniju političku nego socijalnu dimenizju.
“To nema blisku vezu, ni efikasnost u realnom životu, samo imamo privid da je nešto preduzeto”, dodaje ona.
Ocena iz vladanja od drugog razreda osnovne škole
Novina koju donose izmene i dopune ZOSOV-a je i brojčano ocenjivanje vladanja od drugog razreda osnovne škole. Do sada je brojčano ocenjivano vladanje od šestog razreda. Vladanje će se ocenjivati u prvom i u drugom polugodištu.
U predlogu je navedeno i da je škola dužna da opštim aktom propiše upotrebu mobilnih telefona i drugih elektronskih uređaja, a da smernice za upotrebu mobilnog telefona, elektronskog uređaja i drugog sredstva donosi Zavod za vrednovanje kvaliteta obrazovanja i vaspitanja.
Za bilo koji oblik vršnjačkog nasilja (fizičko, verbalno, seksualno, digitalno) škola je u obavezi da vodi vaspitno-disciplinski postupak o kojem obaveštava roditelja, odnosno drugog zakonskog zastupnika učenika.
Disciplinski postupak pokreće direktor škole, o čemu obaveštava roditelje učenika. Direktor vodi postupak i okončava ga rešenjem. U vaspitno-disciplinskom postupku učenik, uz prisustvo roditelja, odnosno drugog zakonskog zastupnika, kao i svi ostali učesnici i svedoci moraju biti saslušani i dati pisanu izjavu.
Sanja Zrnić
Čitajte dnevne vesti, analize, komentare i intervjue na www.vreme.com