Samo tokom protekle nedelje u Beogradu su se dogodile četiri saobraćajne nezgode u kojima su učestvovala vozila javnog prevoza, izjavio je danas direktor Centra za lokalnu samoupravu (CLS) Nikola Jovanović.
Kako kaže, bezbednost putnika u gradskom prevozu u Beogradu je nezadovoljavajuća.
Jovanović je u pisanoj izjavi ocenio da je jedan od glavnih uzroka tih nezgoda premor vozača i pritisak privatnih prevoznika i Gradskog saobraćajnog preduzeća (GSP) da rade više nego što bi smeli po zakonu.
Jovanović je rekao da kod privatnih prevoznika vozači nekada rade i sedam dana u nedelji, sa smenama od po 12 i više sati i da vozači često imaju više od 70 godina.
Dodao je da u GSP vozači rade često šest dana u nedelji i da je „javna je tajna da mnogi nakon završene smene u GSP odlaze da voze još jednu smenu kod privatnika“, što negativno utiče na bezbednost putnika.
Autobuse u Beogradu voze stranci
Zbog nedostatka vozača, privatni prevoznici su pre nekoliko godina počeli da angažuju strane vozače. Potom se na taj potez potez odlučilo i GSP.
Početkom godine oko 30 vozača iz Šri Lanke, stiglo je u Beograd, a ubrzo su se našli na na ulicama glavnog grada. Mnogi od njih su prvi put čuli za Srbiju kada su u nju stigli u potrazi za poslom. Zbog slabog poznavanja grada, nekoliko puta se dogodilo se dogodilo da se vozači GSP-a izgube.
Na društvenim mrežama je kružio i snimak jedne ovakve anegdote, kada su putnici na engleskom navodili vozača da se vrati na pravi put.
Veće plate nisu pomogle
Naime, Beogradu već godinama unazad fale vozači, jer ih je mnogo otišlo u inostranstvo. Gradonačelnik Aleksadar Šapić je ovaj problem probao da reši povećanjem plata vozačima GSP-a.
Od početka godine plate vozačima su povećane na 100.000 dinara, a bilo je najava da će, ako se steknu uslovi, još rasti. Problemi u GSP-u su, u međuvremenu, postali složeniji od slabe zarade vozača.
Z.S/FoNet
Čitajte dnevne vesti, analize, komentare i intervjue na www.vreme.com