U prva 32 dana kampanje od raspisivanja izbora, rekorder u broju promotivnih aktivnosti je ministar građevinarstva, saobraćaja i infrastrukture Goran Vesić. On je broj promotivnih aktivnosti povećao za 1.259 odsto, pokazalo je danas istraživanje nevladine organizacije Transparentnost Srbija.
Vesić je, istovremeno, u godišnjem izveštaju o radu tog ministarstva, koji sadrži 125 strana, predstavljen sa više od 400 fotografija.
Posle Vesića, rekorder Siniša Mali
Posle Vesića „rekorder“ po promotivnim aktivnostima je ministar finansija Siniša Mali, čija kampanja je porasla za 928 odsto, a slede Darija Kisić Tepavčević (781 odsto), Aleksandar Martinović (708 odsto) i predsednik Privremenog organa Beograda Aleksandar Šapić (634 odsto).
Pročitajte još:
Ministarka pravde Maja Popović takođe je povećala svoje promotivne aktivnosti za 488 odsto, ministarka zdravlja Danica Grujičić 414 odsto, a ministar unutrašnjih poslova Bratislav Gašić 399 odsto.
Predsednik Srbije Aleksandar Vučić je u tom periodu svoje promotivne aktivnosti povećao za 68 odsto.
Programski direktor Transparentnosti Srbija Nemanja Nenadić ukazao je da je država ušla u izbornu kampanju, a da nije čak ni pokušala da reši probleme u toj oblasti na koje su ukazali Kancelarija OEBS za demokratske institucije i ljudska prava i Venecijanska komisija, kao i to da nisu izmenjeni ključni zakoni.
Kampanja pre kampanje
On je, na predstavljanju prvih nalaza Transparentnosti o finansiranju kampanje, konstatovao da se radi o „kampanji pre kampanje“, jer su prenošeni Vučićevi „susreti sa građanima“, gde je bilo očigledno da je vladajuća stranka dovozila svoje pristalice na te događaje.
Nenadić je ukazao i na to da tužilaštvo nije postupalo u tim slučajevima, poput davanja novca učesnicima ili uoči glasanja, koji su zakonski kažnjivi.
Istraživačica Transparentnosti Miša Bojović rekla je da je iz budžeta za ovu izbornu kampanju namenjeno 9.749.000 evra, od čega se 40 odsto odmah daje podnosiocima lista (216.650 evra), a 60 odsto posle izbora (5.849.500 evra), u zavisnosti koliko neko mandata osvoji, i da je to 23.400 evra po poslaniku.
Ona je ukazala i na situaciju sa „zakupljenim terminima“ na televizijama, što je pojam koji ne poznaje zakon, pa tako televizija Hepi ima cene od 2.000 evra po minutu, uz uslov da to traje najmanje 15 minuta. Kod Radio-televizije Srbije, dodala je Bojović, u odnosu na prethodne izbore, poskupljenje, u zavisnosti od emisije od 20-50 odsto, dok je na Hepiju od 25-50 odsto. Najveće popuste za količinu termina u kampanji nude Pink i Hepi, od 50 odsto.
Kampanja zasnovana na Vučiću
Istraživač Transparentnosti Zlatko Minić upozorio je na to da su izbori parlamentarni, ali da se predsednik Srbije Aleksandar Vučić, koji nije nikakav kandidat, niti je na čelu Srpske napredne stranke (SNS), pojavljuje na svim skupovima te partije, i da je „kampanja zasnovana isključivo na njemu“.
Kako je naglasio, Vučić na tim skupovima SNS govori i o stvarima koje nisu u nadležnosti predasednika države, poput tema koje se tiču rada Vlade, a i obračunava se sa političkim protivnicima.
Kampanja se, prema njegovim rečima, zasniva na pokušajima funkcionera da osvoje medijski prostor, i to rade na više načina, promotivnim aktivnostima poput posete firmama, školama, sudovima, bolnicama, otvaranjem fabrika, gradilišta, sajmova, potpisivanjem ugovora i memoranduma o saradnji i ulaganju, predstavljanju planova, razgovora sa građanima.
M.J./FoNet
Čitajte dnevne vesti, analize, komentare i intervjue na www.vreme.com