
„Marš na Drinu"
Protest u Loznici: Protiv litijuma i zaborava
Posle Novog Sada, Kragujevca, Niša, Beograda i Novog Pazara, studenati okupljenih oko inicijative „Studenti u blokadi“ organizovali su protest u Loznici pod nazivom „Marš na Drinu“
Odluka prosvetnih sindikata da stupe u štrajk u znak solidarnosti sa učenicima dodatno je osnažila proteste u Srbiji, a pobunjeni studenti dobijaju podršku sa svih strana, od akademske zajednice do umetničkog sveta, ocenjuje britanski list
Škole širom Srbije biće ove godine zatvorene tokom zimskog raspusta nedelju dana ranije nego što je planirano jer vlada nacionalističkog predsednika Aleksandra Vučića nastoji da spreči širenje antikorupcijskih protesta koji su zahvatili univerzitete i srednje škole, ocenjuje britanski dnevnik „Gardijan“.
U tekstu se ukazuje da je ministarka prosvete Slavica Đukić Dejanović najavila da se osnovne i srednje škole širom zemlje zatvaraju od utorka, a ne od ponedeljka, 30. decembra, navodeći zabrinutost za bezbednost i kvalitet obrazovanja dece u vreme protesta „Zastani Srbijo”.
Podseća se i da su u petak nastavnici iz četiri obrazovna sindikata najavili su da će stupiti u štrajk u znak solidarnosti sa učenicima koji su izašli na ulice nakon smrtonosnog urušavanja nadstrešnice prošlog meseca.
Miting na beogradskom Trgu Slavija u nedelju popodne privukao je desetine hiljada demonstranata, ne samo studenata i akademskog osoblja, već i poljoprivrednika i istaknutih filmskih i pozorišnih glumaca, konstatuje „Gardijan“.
U tekstu se navodi da su protesti počeli nakon tragedije u Novom Sadu 1. novembra, kao i da je Vlada odbacila odgovornost izjavom da nadstrešnica nije bila renovirana. Fotografije koje su se pojavile nakon nesreće, međutim, pokazuju tone stakla i gvožđa koje su dodane na nadstrešnicu kao deo projekta rekonstrukcije.
Očigledni nedostatak građevinskih inženjera uključenih u renoiviranje koje nadgledajju Infrastrukture železnice Srbije i kineski konzorcijum CRIC-CCCC, pokrenuo je dodatna pitanja, stoji u tekstu.
Nesreća rezultat sistema u kome je lojalnost ispred struke
Ukazuje se da su na protestima u Novom Sadu i Beogradu demonstranti pozvali Vladu da preuzme odgovornost, navodeći da je nesreća rezultat sistema u kome je lojalnost Vučićevoj Srpskoj naprednoj stranci ispred mišljenja stručnjaka.
„Ako uradite nešto loše, treba da budete kažnjeni za to“, kaže za „Gardijan“ Vanja Šević, 22-godišnji student Fakulteta dramskih umetnosti u Beogradu.
„Ipak, niko nije odgovarao na pravi način. Želimo da se blokade nastave sve dok pravda ne bude zadovoljena”.
„Gardijan“ objašnjava da su tokom novembra i decembra studenti širom Srbije organizovali 15-minutne blokade fakulteta u 11.52 časova, povodom broja žrtava i vremena urušavanja nadstrešnice, a da je crveni otisak šake, koji je oslikan na transparentima i na Varadinskom mostu u Novom Sadu, postao nezvanični simbol protestnog pokreta.
Dok Vučićeva vlada tvrdi da rastuće proteste finansiraju strane sile, a istovremeno pokušava da umiri demonstrante, predsednik Srbije je najavio objavljivanje dokumenata koji se odnose na renoviranje železničke stanice u Novom Sadu i ponudio šemu pristupačnih stambenih kredita za mlade.
Uprkos tome studentski protesi su se iznenađujuće raširili, a njima su se priključili i srednjoškolci u nekoliko gradova Srbije, zaključuje se u tekstu „Gardijana“.
Izvor: Gardijan
Posle Novog Sada, Kragujevca, Niša, Beograda i Novog Pazara, studenati okupljenih oko inicijative „Studenti u blokadi“ organizovali su protest u Loznici pod nazivom „Marš na Drinu“
Predsednik Srbije Aleksandar Vučić sastao se u Kremlju sa predsednikom Ruske Federacije Vladimirom Putinom
Bager koji zatrpava gume na trasi novog autoputa, izazvao je brojne reakcije. Izvođač radova kaže da je u pitanju neodgovornost pojedinca
Profesorka Marija Vasić, uhapšena aktivistkinja novosadskog Pokreta slobodnih građana, najavila je da će započeti štrajk glađu ako ona i još petoro uhapšenih ne budu pušteni iz pritvora
Studentske blokade fakulteta traju duže od pet meseci, a na nekim visokoškolskim ustanovama ovih dana se odlučuje o onlajn nastavi. U Kragujevcu, nastavno-naučna veća podeljena su po tom pitanju
Studentski zahtev za raspisivanje vanrednih parlamentarnih izbora
Istorijska šansa Srbije Pretplati seArhiva nedeljnika Vreme obuhvata sva naša digitalna izdanja, još od samog početka našeg rada. Svi brojevi se mogu preuzeti u PDF format, kupovinom digitalnog izdanja, ili možete pročitati sve dostupne tekstove iz odabranog izdanja.
Vidi sve