img
Loader
Beograd, 18°C
Vreme Logo
  • Prijavite se
  • Pretplata
0
  • Najnovije
  • Politika
  • Ekonomija
  • Društvo
  • Svet
  • Kultura
  • Mozaik
  • Komentar
  • Štampano izdanje
  • Arhiva
  • Njuzleter
  • Podkast
  • Najnovije
  • Politika
  • Ekonomija
  • Društvo
  • Svet
  • Kultura
  • Mozaik
  • Komentar
  • Štampano izdanje
  • Arhiva
  • Njuzletter
  • Podkast

Latest Edition

Dodaj u korpu

Fridom haus: Srbija nije demokratija 

24. мај 2023, 08:44 S.P
Foto: Raade Prelić/Tanjug
Copied

Četvrtu godinu zaredom Srbija prema izveštaju Fridom hausa nije demokratija, već „hibridni ili tranzicioni režim“ sa krhkim demokratskim institucijama i upitnom zaštitom političkih i građanskih prava i sloboda. Kvalitet srpske demokratije dobio je ocenu 3,79 na skali od 1 do 7 

U izveštaju „Nacije u tranziciji“ (Nations in Transit 2023), koji je objavila američka nevladina organizacija Fridom haus, se navodi da je samo na prvi pogled došlo do poboljšanja političkog pluralizma tokom 2022. godine zbog učešće opozicije na izborima posle višegodišnjeg bojkota, ali da je izborni proces i dalje poremećen nepravilnostima, uprkos međustranačkom dijalozima koji su se vodili sa ciljem poboljšanja izbornih uslova. Ponovljeni izbori na jednom biračkom mestu 

i neutvrđivanje izbornih rezultata rekordnih 93 dana nakon održavanja izbora, su za FH najkontroverzniji aspekt prošlogodišnjih vanrednih parlamentarnih izbora.

Borba protiv kriminala isto što i  borba unutar SNS-a

 Kada je reč o borbi protiv organizovanog kriminala i korupcije, Fridom haus podseća da je suđenje klanu Veljka Belikuva – optuženom za otmice, ubistva i silovanja – počelo u oktobru 2022. godine. „Dok vlast predstavlja slučaj kao dokaz svoje borbe protiv organizovanog kriminala, optuženi članovi bande su tokom suđenja govorili o svojim vezama sa vladajućim strankama“, piše FH.

Dodaje se i da su veliki slučajevi korupcije i organizovanog kriminala, poput suđenja bivšoj državnoj sekretarki MUP-a Dijani Hrkalović i vlasniku plantaže Jovanjica Predragu Koluviji, doveli do „međusobnih optužbi državnih i javnih službenika za navodne veze sa organizovanim kriminalom“.

Pročitajte još Niko, niko kao mi

„Ovi slučajevi snažno dokazuju da je borba protiv organizovnog kriminala povezana sa unutrastranačkim sukobima u vladajućoj koaliciji“, navodi se u izveštaju Fridom hausa za Srbiju.

Nevladina organizacija se poziva i na nalaze izveštaja Evropske komisije da je došlo „do blagog povećanja prvostepenih presuda u slučajevima korupcije na visokom nivou“, ali da se ponovo vidi „nedostatak istraga prijavama uzbunjivača, kao što je slučaj sa fabrikom oružja Krušik, jednim od najvećih korupcionaških skandala poslednjih godina“.

U delu o borbi protiv korupcije, Fridom haus navodi da je došlo „do značajnih kašnjenja“ u reformama koje se tiču ove oblasti, „dok veliki slučajevi korupcije ukazuju na veze između vladinih zvaničnika i organizovanog kriminala“.

 REM – zarobljena institucija

U izveštaju o Srbiji, iako nije bilo nazadovanja u odnosu na prošlu godinu, Fridom haus navodi da je nastavljen negativan razvoj slobode medija i u 2022. godini. Izveštaj se poziva na podatke Nezavisnog udruženja novinara Srbije (NUNS) koje je zabeležilo 132 slučaja napada na novinare. „Iako ovo predstavlja smanjenje u odnosu na 2020. i 2021. godinu, to je i dalje najveći broj napada u poslednjih 10 godina“, navodi se u izveštaju.

Ukazuje se i na nastavak upotrebe SLAPP tužbi protiv medija, što „ostaje zabrinjavajuće pitanje“. Podseća se da je samo istraživački portal KRIK tokom prošle godine dobio 11 SLAPP tužbi, ali i na poziv Reportera bez granica državi da sprovede preventivne mere za zaštitu medija.

Spominje se i oduka Regulatornog tela za elektronske medije (REM) da produži nacionalne frekvencije  za emitovanje narednih osam godina televizijama bliskim vladi, „a koje nisu ispunile obaveze i uslove za dobijanje dozvola“.

Pročitajte još On se ne menja, već prilagođava

„Iako je REM trebalo da donese odluku o petoj nacionalnoj frekvenciji  do 26. novembra, ova odluka odložena je na neodređeno vreme. Iako predstavlja još jedan korak unazad u srpskom problemu sa pluralizmom medija i uravnoteženom zastupljenošću političkih aktera, ovaj razvoj dodatno argumentuje ocenu da je REM zarobljena institucija.“, navodi se u izveštaju.

U delu o medijima spominje se i državna kompanija Telekom, kao „još jedan instrument državne kontrole nad medijskim sektorom“, koji je „nastavio da potvrđuje svoju dominaciju kao kablovski provajder i srkajnuo privatno preduzeće SBB u vlasništvu Junajted grupe“.

„Promotivne kampanje prov SBB-a vođene su čak i u javnim institucijama. Borba između dve rivalske kompanije – Telekoma i Junajted grupe – prevazilazi komercijalnu konkurenciju, imajući u vidu da Telekomova mreža ne emituje glavne kritičke medije u zemlji, N1 i Nova S“.

Pročitajte još Bogovi među nama

Dodaje se da se tako stvara ozbiljna pretnja za slobodu medija u Srbiji, jer je u ovom slučaju „tanka granica između komercijalnih i političkih interesa“.

Klevetničke kampanje

Zabeležio je Fridom haus i da civilno društvo nastavlja da radi u atmosferi klevetničkih kampanja koje pokreću mediji bliski vlastima i članovi vladajućih stranaka.

U delu izveštaja o stanju demokratskih institucija, Fridom haus navodi da je tokom prošle godine u velikoj meri političkim diskursom dominirala ruska invazija na Ukrajinu kao i zahtevi da se Srbija uskladi sa evropskim sankcijama Rusiji.

 S.P./European Western Balkans 

 

Čitajte dnevne vesti, analize, komentare i intervjue na www.vreme.com

Tagovi:

Aleksandar Vučić Fridom haus građaneske slobode hibridna demokratija Korupcija Ljudska prava nacije u tranziciji REM Sloboda medija SNS Srbija stanje demokratije Telekom zemlje u tranziciji
Copied

Međuvreme

Šta se zbiva u zemlji i svetu, šta ima u novinama i kako provesti vreme?
Svake srede u podne Međuvreme stiže elektronskom poštom. To je sasvim solidan njuzleter i zato se prijavite!

Više iz rubrike Vesti

Propaganda

28.мај 2025. B. B.

Demostat: Stiče se utisak da se Srbija guši u proruskoj propagandi

Rezultati monitoringa Demostata pokazuju da na srpskim televizijama ima mnogo više priloga koji zastupaju rusku stranu, a dа је manja minutaža posvećenu Ukrajini

Srpska napredna stranka

28.мај 2025. B. B.

„Sudije beskičmenjaci“: Vučević besan zbog kućnog pritvora za aktiviste

„Nedopustivo je da huligani i nasilnici isteruju pravdu po svojim uličarskim pravilima“, napisao je predsednik Srpske napredne stranke Miloš Vučević povodom odluke suda u Novom Sadu kojom su i preostala trojica aktivista puštena iz zatvora u kućni pritvor

Protest ispred zgrada pravosuđa u Novom Sadu

Novi Sad

28.мај 2025. B. B.

Aktivistima umesto zatvorskog određen kućni pritvor, studenti uzvikuju „pobeda“

Aktivistima Mladenu Cvijetiću, Srđanu Đuriću i Davoru Stefanoviću iz Pokreta slobodnih građana umesto zatvorskog odeređen je kućni pritvor uz elektronski nadzor

Studenti koji žele da uče u Pionirskom parku

Štrajk glađu u Ćacilendu

28.мај 2025. T. S.

Štrajk „studenata 2.0“: Oni kao hoće da gladuju, a Vučević ih kao odgovara

Dok „studenti koji žele da uče“ najavljuju štrajk glađu, predsednik SNS-a Miloš Vučević im s malih ekrana poručuje: jedite, deco. Sve deluje kao dobro poznata predstava u kojoj se znaju i režija i publika

Svetsko takmičenje Lego igara

28.мај 2025. Milica Tošić

Učenici Prve kragujevačke zbog besparice ne mogu da brane titulu na Floridi

Mladi naučnici iz Prve kragujevačke gimnazije po svemu sudeći neće moći da brane titulu prvaka na svetskom takmičenju Lego igara na Floridi – zato što nemaju novac za put i smeštaj. Vlast koja šakom i kapom deli milione za mitinge i besplatne pljeskavice, za taj problem nema sluha

Komentar

Pregled nedelje

Vučić pod kapuljačom

Kao paradržavni organ specijalne namene koji metalnim štanglama zavodi „red i mir“, Vučić upravo legalizuje kapuljaše. U pitanju je – otprilike – nešto nalik na Musolinijeve „borbene saveze“ iz 1919-1922.

Filip Švarm

Komentar

Otadžbinu brani „istraživački tim Informera“

Sreća da Srbija ima „istraživački tim Informera“! Dragan J. Vučićević je u poslednji čas otkrio pakleni plan „zločinaca“ i „blokadera“ i tako opet spasao državu. To što laže manje je bitno

Nemanja Rujević

Komentar

Pravosudna bilmezijada: Pustite odmah Mariju Vasić

Držati profesorku sociologije Mariju Vasić u zatvoru pod optužbom za terorizam je anticvilizajski zločin. Ili groteska, kako god hoćete. Zašto se protiv toga ne pobune sudije, tužioci, policajci, bezbednjaci

Andrej Ivanji
Vidi sve
Vreme 1795
Poslednje izdanje

Intervju: Adam Mihnjik, glavni i odgovorni urednik dnevnog lista “Gazeta viborča”, pisac

Studenti su dobra budućnost Srbije Pretplati se
Smene na čelu novosadske policije

Od ranije poznati načelnici

Sve greške predsednika Srbije

Aleksandar Vučić, vođa opozicije

Slučaj Novaka Đokovića

Uvek svoj, a na pravoj strani

Intervju: Mario Knezović, frontmen grupe “Zoster”

Sve može biti muzika

Vidi sve

Arhiva

Arhiva nedeljnika Vreme obuhvata sva naša digitalna izdanja, još od samog početka našeg rada. Svi brojevi se mogu preuzeti u PDF format, kupovinom digitalnog izdanja, ili možete pročitati sve dostupne tekstove iz odabranog izdanja.

Vidi sve
Vreme 1795 28.05 2025.
Vreme 1794 21.05 2025.
Vreme 1793 15.05 2025.
Vreme 1792 07.05 2025.
Vreme 1790-1791 23.04 2025.
Vreme 1789 16.04 2025.
Vreme 1788 10.04 2025.
Vreme 1787 03.04 2025.
Vreme 1786 26.03 2025.
Vreme 1785 20.03 2025.
Vreme 1784 12.03 2025.
Vreme 1783 05.03 2025.
Povezane vesti

Srpska demokratija

24.март M.N.

Fridom Haus: Dramatičan pad demokratskih sloboda u Srbiji

Srbija se nalazi na 16. mestu zemalja u kojima je u poslednjih 10 godina zabeležen dramatičan pad sloboda, pa se pozicionirala između Avganistana i Mjanmara, pokazuje izveštaj Fridom Hausa u posebnom izdanju "Obeležavanje 50 godina borbe za demokratiju". Uprkos tome, Srbija i dalje slovi za delimično slobodnu državu

Vesti

24.април M.N.

Fridom haus: Sve hibridnija Srbija

Srbija je u novom godišnjem izveštaju Fridom hausa već treću godinu zaredom svrstana u kategoriju "hibridnih režima", a kvalitet demokratije koji se meri od jedan do sedam, ove godine je ocenjen sa 3,79, što je još niža ocena nego prethodne godine

Stanje demokratije i političkog pluralizma u regionu

24.јануар Nedim Sejdinović

Niko, niko kao mi

Daleko od toga da je sjajno stanje u Sloveniji, Hrvatskoj, Bosni i Hercegovini, Crnoj Gori, Makedoniji i na Kosovu, ali je sigurno da tamošnji parlamenti u odnosu na ovaj u Srbiji, bar u pogledu pluralizma, nivoa rasprave i estetskog utiska, izgledaju kao britanski Domovi lordova

Međuvreme

Šta se zbiva u zemlji i svetu, šta ima u novinama i kako provesti vreme?
Svake srede u podne Međuvreme stiže elektronskom poštom. To je sasvim solidan njuzleter i zato se prijavite!

Vreme Logo
  • Redakcija
  • Pretplata
  • Marketing
  • Uslovi korišćenja
  • Njuzleter
  • Projekti
Pratite nas:

© 2025 Vreme, Beograd. Developed by Cubes

Mastercard Maestro Visa Dina American Express Intesa WSPAY Visa Secure Mastercard Secure