
Nezakonita seča
Krivična prijava zbog seče šume u Košutnjaku
Krivična prijava je usledila nakon ignorisanja poziva institucijama da se izjasne ko je i zašto sekao šumu u Košutnjaku
Predsednik Fiskalnog saveta Pavle Petrović ocenio je da će Srbija 2023. godine morati dodatno da se zaduži za tri do četiri milijarde evra i da je republički budžet netransparentan
Srbija će što zbog budžetskog deficita, što zbog toga što na naplatu dolazi četiri milijarde evra duga, naredne godinine morati sigurno da se zaduži dodatnih tri do četiri milijarde evra po kamatnim stopama od najmanje sedam odsto, izjavio je predsednik Fiskalnog saveta Pavle Petrović na sednici skupštinskog Odbora za finansije, republički budžet i kontrolu trošenja javnih sredstava.
Objasnio je da bi “Srbija trebalo da teži da javni dug iznosi 50 odsto u odnosu na BDP”. Rekao je i da su javne investicije značajno povećane u poslednje tri do četiri godine i ocenio da je to povećanje poželjno i dobro, te da i u kriznim godinama, kakva će biti i sledeća, ne bi trebalo da se štedi na investicijama, jer je to jedini izvor koji bi mogao da održi privredni rast.
Netranspararentan budžet
On je ocenio da Završni račun budžeta za 2021. godinu nije dovoljno transparentan i kao primer naveo budžetske pozajmice koje su u 2021. godini iznosile 430 miliona evra, „ali se u budžetu ne vidi šta je iza tih pozajmica“. Izjavio je „da je bio potreban istraživački rad“ da bi se otkrilo da je od 430 miliona evra, 300 miliona bilo namenjeno za finansiranje uvoza gasa.
Petrović je kao primer za netransparentnost naveo i Kancelariju za upravljanje javnim ulaganjima i istakao da „za oko 200 miliona evra ne postoji lista na koje projeke se troši i koliko je potrošeno“. On je ukazao i da se za kazne i penale izdvaja oko 200 miliona evra godišnje što je “krajnje neproduktivno”.
Davanja bez ekonomskog pokrića
Petrović je rekao da se tokom kovid krize 2020. i 2021. godine država zadužila skoro šest milijardi evra za “velika davanja” i da je veći deo tih sredstava upotrebljen za podršku stanovništvu i privredi.
“Nadam se da se davanja koja su postojala i ove godine za mlade bez nekog ekonomskog i socijalnog opravdanja, a fiskalno koštaju, neće produžiti u 2023. godini”, rekao je Petrović.
Fiskalni savet smatra da je osnovni uzrok inflacije u Srbiji svetska kriza, ali je naveo da je dodatni uticaj imala i veća javna potrošnja, delom i zbog neselektivnih davanja.
Članovi skupštinskog odbora usvojili su zaključak kojim predlažu Skupštini Srbije da prihvati Izveštaj o radu Fisklanog saveta za 2021. godinu.
D.P./FoNet
Čitajte dnevne vesti, analize, komentare i intervjue na www.vreme.com
Krivična prijava je usledila nakon ignorisanja poziva institucijama da se izjasne ko je i zašto sekao šumu u Košutnjaku
„Nećete nas uplašiti svojim režimskim tužbama, a ono što sledi neka vas plaši“, poručili su studenti
„Ukoliko studenti pokrenu artikulaciju izbora, sa ili bez opozicionih stranaka, Zajedno i DS će svakako podržati bilo kakvu njihovu odluku ili univerzitetsku listu“, kaže profesorka Biološkog fakulteta Biljana Stojković
Ana Brnabić se pohvalila malim udelom srednjih škola u štrajku ili sa smetnjama u nastavi zbog protesta… Ali, taj udeo baš i nije tako mali
Studenti Fakulteta tehničkih nauka u Novom Sadu traže raspisivanje vanrednih parlamentarnih izbora. Politički analitičar Dragoljub Anđelković kaže za „Vreme“ da težiti ka izborima u nekom trenutku ima smisla, ali ne pod postojećim uslovima, a pojedinačni istupi samo unose razdor i koriste Vučiću
Arhiva nedeljnika Vreme obuhvata sva naša digitalna izdanja, još od samog početka našeg rada. Svi brojevi se mogu preuzeti u PDF format, kupovinom digitalnog izdanja, ili možete pročitati sve dostupne tekstove iz odabranog izdanja.
Vidi sve