Ekologija
Jalovište u Krivoj Feji: Da li ugrožava Vranjsku banju i Vranje?
Pitka voda koja već sada postaje strateški resurs i zbog koje će se voditi ratovi u budućnosti u Srbiji se nemilosrdno zagađuje, upozorava Ekološki ustanak
Firma Utiber zadužena za nadzor radova na rekonstrukciji železničke pruge od Novog Sada do granice upozorava da je na Železničkoj stanici u Novom Sadu došlo do preraspodele statičkih veličina na krovu i da to može da ima ozbiljne posledice po bezbednost
Mađarska firma Utiber, zadužena za nadzor radova na rekonstrukciji i modernizaciji železničke pruge Novi Sad-Subotica-državna granica, uputila je pisano upozorenje izvođaču radova – kineskom konzorcijumu CRIC-CCCC nakon pada betonske nadstrešnice na staničnoj zgradi u Novom Sadu.
Utiber je istakao da je došlo do preraspodele statičkih veličina na krovnoj konstrukciji stanične zgrade, “što može imati ozbiljne posledice po bezbednost”.
Utiber je naveo da, s obzirom na to da nema uvid u originalni projekat iz 1964. godine, ne može da predviđa ponašanje krovne konstrukcije u bliskoj budućnosti, piše BIRN.
Nebezbedni hol, šalteri i čekaonica
Zato se iz bezbednosnih razloga nalaže se izvođaču radova i Infrastrukturi železnica da privremeno obustave korišćenje staničnog hola u Krilu B, uključujući i šaltere za prodaju karata, kao i deo čekaonica i kancelarija koji gleda prema peronima.
Utiber posebno skreće pažnju na to da se ne dozvoli prisustvo ljudi u ovim prostorima, a upozorenje ostaje na snazi dok ga nadzor ne opozove.
Železnička stanica u Novom Sadu renovirana je 2021. godine, a ponovna obnova izvršena je ove godine, uz svečano otvaranje 5. jula.
Izvođač radova na rekonstrukciji stanice bio je kineski konzorcijum CRIC-CCCC, koji čine kompanije „China Railway International Co. Ltd“ i „China Communications Construction Company Ltd“.
Inženjer Đajić: Bilo je radova na nadstrešnici
Nakon incidenta, ovaj konzorcijum je saopštio da betonska nadstrešnica koja se urušila 1. novembra nije bila deo radova na rekonstrukciji i da su svi radovi izvršeni u skladu sa odobrenom građevinskom dozvolom, prenela je Radio-televizija Srbije.
Iz Infrastrukture železnica Srbije takođe su potvrdili da se nadstrešnica nije rekonstruisala tokom ovog procesa.
Međutim, dan posle urušavanja nadstrešnice, inženjer geologije Zoran Đajić koji je do marta 2023. godine radio na rekonstrukciji zgrade Železničke stanice u Novom Sadu, rekao je za N1 da su na nadstrešnici izvođeni radovi i da je lično slao dopise na brojne adrese upozoravajući da ploče sa pročelja zgrade moraju da se skinu i da se mora videti šta je iza njih.
Izvor: BIRN
Pitka voda koja već sada postaje strateški resurs i zbog koje će se voditi ratovi u budućnosti u Srbiji se nemilosrdno zagađuje, upozorava Ekološki ustanak
Urušavanje nadstrešnice na Železničkoj stanici u Novom Sadu posledica je niza propusta, tvrdi inženjer geologije Zoran Đajić koji je na projektu rekonstrukcije bio angažovan kao nadzornik za kamen
Gostujući u „Ćirilici“, predsednik Srbije Aleksandar Vučić je objasnio narodu ko je kriv za tragediju u Novom Sadu, otkrio im da on nije izmislio tajnost ugovora sa kineskim firmama, već oni bivši, te da će opoziciji ponuditi "savetodavni referendum" o sopstvenom razrešenju
Protest zakazan za 5. novembar biće održan uprkos ostavci Gorana Vesića, navela je u saopštenju novosadska opozicija. Oni zahtevaju i ostavke gradonačelnika Novog Sada Milana Đurića i premijera Miloša Vučevića, kao i hapšenja odgovornih za nesreću u Novom Sadu
Lider niške opozicije dr Dragan Milić saopštio je da nije izabran za redovnog profesora na Medicinskom fakultetu u Nišu
Arhiva nedeljnika Vreme obuhvata sva naša digitalna izdanja, još od samog početka našeg rada. Svi brojevi se mogu preuzeti u PDF format, kupovinom digitalnog izdanja, ili možete pročitati sve dostupne tekstove iz odabranog izdanja.
Vidi sve