Bosanskohercegovački glumac i književnik Feđa Štukan biće deportovan nazad u BiH letom u 13:45 za Sarajevo, nakon što je u nedelju zadržan na aerodromu Nikola Tesla , a policija mu je uručila rešenje da predstavlja bezbednosnu opasnost po Srbiju, potvrdio je njegov advokat Sead Spahović.
Spahović objašnjava da nema pravnog leka za rešenje koje je policija izručila glumcu, kao i to da nema valjane argumentacije kako Štukan ugrožava nacionalnu Bezbednost Srbije.
Naime, Štukanu je ulaz u Srbiju zabranjen osnovu rešenja koje se poziva na procenu Bezbednosno-informativne agencije (BIA) da je opasan za sigurnost zemlje.
Štukan je došao u Srbiju jer je bio pozvan da učestvuje na festivalu Krokodil i kaže da su ga, kada je stigao na aerodrom, zadržali na pasoškoj kontroli.
Sada će, ipak, glumac morati da prisustvuje festivalu putem interneta. Njemu je nakon pasoške kontrole uručena odluka o odbijanju ulaska u zemlju.
Kao razlog zabrane ulaska Feđi Štukanu u Srbiju navedeno da je to zbog „negativne procene bezbednosnog rizika“, navodi se u dokumentu u koji je uvid imao portal Nove.
Protesti – kap koja je prelila čašu
Štukan se u program N1 uključio sa aerodroma, gde čeka deportaciju u BiH. Smatra sa se sve odigralo zbog njegove knjige „Blanko“, kao i to da je njegov susret sa voditeljem Zoranom Kesićem na protestu u Beogradu „kap koja je prelila čašu“.
„Čudo je da se ovo nije desilo puno ranije“, rekao je.
Objasnio je da su ga „odveli iz reda nakon pasoške kontrole“, te da su, kako je naveo, „našli nešto u kompjuteru“. „Onda je žena otišla sa pasošem… Čekam da mi jave o čemu se radi, nemam pojma šta se dešava“, naveo je Štukan.
Loš glas u srpskim tabloidima počeo je da prati Štukana sredinom juna prošle godine, kada je zadržan na graničnom prelazu između BiH i Srbije nekoliko sati. Bilo je to odmah nakon što je najpre podržao proteste „Srbija protiv nasilja“, a potom i prisustvovao protesnoj šetnji u Beogradu.
Ubrzo ga je predsednik Srbije Aleksandar Vučić nazvao „kriminalcem“, a dnevni list „Politika“ – „muslimanskim ekstremistom“.
I pevačice da paze šta rade
Osim nekoliko proteranih diplomata iz regiona, i pevačice moraju da vode računa šta pričaju i rade. Ili, kao u slučaju crnogorske pevačice Jadranke Barjaktarević, šta pevaju.
Naime, ona je na jednoj proslavi 2020. godine izmenila stihove pesme i izgovorila “ne može nam niko ništa, jači smo od Srbije”. Zabranjen joj je ulazak u Srbiju, kako su mediji preneli – zbog govora mržnje.
Slično je prošla i sarajevska pevačica Selma Bajrami. Krajem 2023. godine, burne reakcije izvao je snimak sa nastupa gde peva albansku pesmu i rukama pokazuje dvoglavog orla.
Lov na ruske „strane agente“
Čini se da se ovakvi slučajevi u poslednje vreme nižu jedan za drugim. Pre nešto više od nedelju dana, sličnu sudbinu doživeo je i Roman Perl, rusko-izraelski novinar.
Kako je ispričao Glasu Amerike, po sletanju u srpsku prestonicu 8. juna, zaustavljen je na pasoškoj kontroli.
Posle osam sati čekanja – uručeno mu je rešenje o zabrani ulaska u zemlju u kom se navodi da bi njegovo prisustvo na teritoriji Srbije predstavljalo bezbednosni rizik, nakon čega je otputovao sa beogradskog aerodroma.
Novinar nagađa da je njegova zabrana ulaska u Srbiju povezana sa prošlogodišnjom posetom Beogradu, kada je snimao dokumentarac o Srbiji i ruskoj agresiji u Ukrajini.
Perl je 2021. u Rusiji označen kao strani agent, s obzirom na to da je radio za Radio Slobodna Evropa i Glas Amerike.
Slične sudbine bio je i ruski antiratni aktivista Ilija Zernov, kome je početkom novembra zabranjen ulazak u Srbiju.
Zernov je rekao da je na graničnom punktu na aerodromu predao pasoš policijskom službeniku koji je nakon izvesnog vremena pozvao kolegu, nakon čega su ga poslali u čekaonicu gde mu je uručen dokument o zabrani ulaska u Srbiju.
„Nisu mi objasnili zbog čega. Samo su mi rekli: Znaš ti“, naveo je.
Pored toga, vlasti Srbije su ruskim državljanima koji se protive napadu Rusije na Ukrajinu, često oduzimale boravišnu dozvolu.
Mere protiv ruskih državljana počele su nakon što je tadašnji šef obaveštajne agencije Aleksandar Vulin stavljen na američku „crnu listu“ 2023. zbog, pored ostalog, bliskosti sa Putinovim režimom.