
Univerzitet i Vlada
Rektor Đokić: Bez pomaka u rešavanju krize
Održan je još jedan sastanak predstavnika Vlade i univerziteta - bez velikih pomaka
Rezolucijom Evropskog parlamenta o Srbiji koja je većinom glasova usvojena u sredu (7. maj), traži se oslobađanje šest političkih zatvorenika u Novom Sadu, članova Pokreta slobodnih građana i organizacije Stav
Prošlo je više od 50 dana otkako je uhapšeno šestoro aktivista Pokreta slobodnih građana (PSG) i organizacije Stav posle emitovanja snimka u režimskim medijima. Sve to vreme njihovo hitno oslobađanje traže advokati, opozicija i građani traže, a sada to traži i Evropski parlament.
Evroparlamentarci ovu tačku uvrstili su u rezoluciju o Srbiji koju su većinom glasova usvojili 7. maja.
Iz Pokreta slobodnih građana saopštili su da je Evropski parlament izrazio žaljenje zbog „pretpostavljenog nezakonitog prisluškivanja i lišavanja slobode petoro aktivista opozicionog PSG i jednog studenta iz organizacije Stav u martu 2025. godine, kao i zbog raspisivanja poternica za drugim aktivistima organizacije Stav”.
U Rezoluciji se navodi i da Evropski parlament najoštrije osuđuje instrumentalizaciju ovog slučaja koju su sproveli propagandni mediji i neosnovano produžavanje pritvora.
EP: Odmah osloboditi aktiviste
Oni su pozivali nadležne vlasti u Srbiji da iz pritvora odmah oslobode Mariju Vasić, Lazara Dinića, Mladena Cvijetića, Lada Jovovića, Srđana Đurića i Davora Stefanovića.
Pokret slobodnih građana ističe da je rezolucija Evropskog parlamenta politički obavezujuća za zemlje kandidate za pridruživanje Evropskoj uniji, i njihove nadležne institucije, te da je ovde istaknuti zahtev za oslobađanjem političkih zatvorenika obaveza, a ne preporuka, organima vlasti u Srbiji.
„Vreme je da se osumnjičenima u ovom postupku, od početka opterećenom nizom protivzakonitih stavki u delovanju suda i tužilaštva, uvaže njihova osnovna ljudska prava, te da im bude omogućena odbrana sa slobode”, saopštili su iz PSG.
Poručili su i da očekuju brzu reakciju i oslobađanje njihovih saboraca i kolega.
Ko je u pritvoru, a za kim se traga?
Petoro članova Pokreta slobodnih građana (PSG) iz Novog Sada – Marija Vasić, Lado Jovović, Mladen Cvijetić, Davor Stefanović i Srđan Đurić i student iz organizacije Stav Lazar Dinić optuženi su za podrivanje, odnosno pripreme nasilnog rušenja ustavnog poretka Srbije, a navodni dokazi za ovo delo pribavljeni su, prema tvrdnjama njihovih advokata, na nezakonit način, a potom objavljeni u prorežimskim medijima.
Za još šestoro aktivista iz organizacije Stav raspisana je poternica pošto su nedostupni organima gonjenja, a i njima je određen pritvor koji stupa na snagu kada uđu u državu.
Reč je o Mili Pajić, Branislavu Đorđeviću, Anji Pitulić i Jovanu Dražiću, kao i o Doroteji Antić i Dejanu Bagariću.
Šta se dogodilo?
Na nekoliko režimskih televizija 13. marta uveče, emitovan je snimak razgovora dela novosadskih opozicionara i aktivista, gde se razmatraju razni scenariji velikog studentskog protesta 15. marta. Aktivisti i studenti su po režimskim medijima uskoro proglašeni za teroriste koji su planirali upad u Radio-televiziju Srbije i u Narodnu skupštinu, a uskoro su i uhapšeni pod sumnjom „pripremanja dela protiv ustavnog uređenja i bezbednosti Srbije u saizvršilaštvu“.
Narednog dana oni su uhapšeni, a Viši sud u Novom Sadu je 16. marta uhapšenima odredio pritvor od 30 dana. Policija je pretresala i stanove aktivista i aktivistkinja koji se trenutno ne nalaze u Srbiji.
Po isteku prvih 30 dana pritvora, sudija za prethodni postupak Tatjana Đurašković produžila im je 11. aprila pritvor za još 30 dana.
Branioci studenata i aktivista zatražili su tada od sudije Tatjane Đurašković da iz spisa predmeta izdvoji dokaze koji se ne mogu koristiti u krivičnom postupku, jer nisu prikupljeni u skladu sa zakonom, te da nakon toga svi budu pušteni iz pritvora, ali je ona to odbila.
Ovaj 30-odnevni produžetak pritvora ističe kroz nekoliko dana, a dok čekaju dalji razvoj situacije, organizuju im se skupovi podrške kojima se traži njihovo oslobađanje. Poslednji je održan u subotu (3. maj) ispred zatvora.
Održan je još jedan sastanak predstavnika Vlade i univerziteta - bez velikih pomaka
Na Svetski dan slobode medija, Nezavisno udruženje novinara Srbije uručilo je nagrade novinarima koji ne pristaju na tišinu. Po 20. put, nagrada „Dejan Anastasijević“ odala je priznanje onima koji svojim istraživačkim radom otvaraju teme koje vlast pokušava da zatvori
Nakon brojnih pokušaja vlasti da zaustavi ili omete blokade fakulteta, najnovija metoda je - pretnja isključenjem električne energije
Kada se u subotu srušio plafon u jednoj prostoriji beogradske bolnice, tabloidi su bili spremni - kriva je povređena sestra. Prostorija je, navodno, bila zaključana, obeležena i opasana stolicama. Ipak, neko je – kako tvrde nadležni, noću odlučio da je otvori
Lazar Baćić teško je povređen kad ga je kolega greškom udario ispred RTS-a. Baćić je rešio da o tome ćuti. „Vreme“ se raspitalo u njegovom rodnom selu gde Baćića zovu Lale
Studentski zahtev za raspisivanje vanrednih parlamentarnih izbora
Istorijska šansa Srbije Pretplati seArhiva nedeljnika Vreme obuhvata sva naša digitalna izdanja, još od samog početka našeg rada. Svi brojevi se mogu preuzeti u PDF format, kupovinom digitalnog izdanja, ili možete pročitati sve dostupne tekstove iz odabranog izdanja.
Vidi sve