img
Loader
Beograd, 18°C
Vreme Logo
  • Prijavite se
  • Pretplata
0
  • Najnovije
  • Politika
  • Ekonomija
  • Društvo
  • Svet
  • Kultura
  • Mozaik
  • Komentar
  • Štampano izdanje
  • Arhiva
  • Njuzleter
  • Podkast
  • Najnovije
  • Politika
  • Ekonomija
  • Društvo
  • Svet
  • Kultura
  • Mozaik
  • Komentar
  • Štampano izdanje
  • Arhiva
  • Njuzletter
  • Podkast

Latest Edition

Dodaj u korpu

Parada ponosa

Europrajd u Beogradu: Zicer za  promociju desničarskog diskursa  

13. август 2022, 19:46 S.P
Foto: Andrija Vukelić/Tanjug
Ove godine nije dozvoljena šetnja: Beograd, ranije
Copied

Od proklinjanja, preko ograđivanja, do inicijative za zabranu – ovako se može opisati atmosfera dobrog dela javnosti uoči održavanja manifestacije Europrajd u Beogradu od 12. do 18. septembra. Kao i mnogo puta do sada, šetnja od nekoliko sati koja se održava jednom godišnje pokreće u srpskom društvu rasprave o paradama i ponosu. Godinama unazad to je povod za promociju konzervativnog i desničarskog diskursa, a retko koji političar može tome da odoli i otvoreno se zauzme za prava LGBTI+ zajednice 

„Ustaćemo svi protiv toga. Ja ću prvi. I kunem. Prokleću svakoga ko ovo propoveda. I oružje bih upotrebio da ga imam“, reči su episkopa banatskog Nikanora kojim proklinje sve pripadnike LGBTI+ zajednice i premijerku Srbije Anu Brnabić.

Baš kao što to nikada ranije nije činila, ni ovog puta Srpska pravoslavna crkva (SPC) nije se ogradila ni osudila svešteno lice koje javno preti „nastranima i bolesnima“. Još je pre više od deset godina pokojni mitropolit crnogorsko-primorski Amfilohije rekao da „crkva ne može da prihvati nastranost, neprirodnost kao princip življenja“.

Kletva Nikanora, za razliku od hrišćanke ljubavi, u svojoj suštini nalik je na fatvu koju je iranski ajatolah Homeini izdao 1989. godine pozivajući na smrt Salmana Ruždija zbog njegove knjige „Satanski stihovi“. Ruždija, koji je živeo pod zaštitom, je posle skoro četvrt veka na kraju ipak jedan fanatik teško ranio nožem. Jedino što Nikanor ima mnogo niži čin od ajatolaha.

U duhu Nikanorove fatve još u julu je u Beogradu osvanuo grafit „Beogradom krv će liti, gej parade u septembru neće biti“.

Može Prajd, ali…

Reagujući na kletvu pravoslavnog episkopa predsednik Srbije Aleksandar Vučić više je stao o odbranu svoje premijerke, nego što je osudio nakaradni govor mržnje protiv građana Srbije koji se ne uklapaju u „domaćinski“ moralni kalup.

I Vučić spada u one srpske političare koji je, eto, spreman da pusti pedere i lezbejke i tako to da paradiraju i da im garantuje bezbednost dok se šetaju centrom Beograda a i inače, mada nije da se to njemu sviđa. Tako u odnosu na Dveri ili Zavetnike ispada čovek liberalnih shvatanja, a što se sopstvenih birača tiče dovoljno se konzervativno pozicionira.

U sličnom tonu je o prajdu u prestonici govorio i Dragan Đilas dok je bio gradonačelnik Beograda. Tada je rekao da „Srbija ima većih problema od održavanja Parade ponosa“, ali da ipak „posao gradonačelnika podrazumeva zaštitu ljudi“.

Suštinska razlika je, međutim, u tome što su Radikali, a potom Vučićev režim, kontrolisali huliganske trupe koje su pre dolaska Srpske napredne stranke na vlast ugrožavale bezbednost Prajda u Beogradu.

Nakon što je prvi pokušaj održavanja Parade ponosa 2001. godine završio u krvavom obračunu između huligana i policije, ovaj događaj je čitavu deceniju bio zabranjivan iz „bezbednosnih razloga“. Poruka je bila da neće valjda zbog šetnje jedne, pa još „takve“, manjine da se na kocku stavljaju životi policajaca i razaranje glavnog grada.

Drugim rečima: sila države se povlačila pred silom huligana – dok Vučić nije namignuo da se Prajd više ne ugrožava. Otada se Parada ponosa bez problema održava u Beogradu. Ove godine je, međutim, rat u Ukrajini razbuktao desničarske strasti u Srbiji. A i Europrajd nije mala srpska LGBTI+ parada, već centralni evrpski događaj.

Bez prave podrške

Kao i mnogo puta do sada, šetnja od nekoliko sati koja se održava jednom godišnje i sada u srpskom društvu pokreće rasprave o paradama i ponosu.

Godinama unazad to je bio zicer za promociju konzervativnog i desničarskog diskursa, a retko koji političar može tome da odoli i otvoreno se zauzme za prava ove manjine u Srbiji.

Proruska desničarska partija Dveri pokrenula je kampanju protiv ove manifestacije za zahtevom da se otkaže „iz moralnih, bezbednosnih, ekonomskih i zdravstvenih razloga“.

Direktor Europrajda Marko Mihajlović kaže za portal „Vremena“ da je bezbednost i ove godine, kao i ranije prioritet za organizatore, zbog čega su već mesecima unazad  u kontaktu sa predstavnicima vlasti i policije.

Za razliku od gradonačelnika Aleksandra Šapića, koji je jasno stavio do znanja da je protiv održavanja Europrajda, organizaciju događaja timu Europrajda malo olakšava saradnja sa zamenicom gradonačelnika Vesnom Vidović.

Mihajlović navodi da je činjenica da se kako se Prajd približava značajno intenzivirala antikampanja.

„Nažalost tu antikampanju  potpomaže nejasna pozicija Vlade i drugih institucija“, kaže Mihajlović. „Situacija bi bila drastično drugačija da politički akteri daju svoju podršku, zato što nema sumnje oko toga šta je uloga i ideja Prajda – a to je borba za demokratsko društvo, ravnopravnost mir i toleranciju“.

 

Čitajte dnevne vesti, analize, komentare i intervjue na www.vreme.com

Tagovi:

europrajd 2022. europrajd beograd parada ponosa 2022.
Copied

Međuvreme

Šta se zbiva u zemlji i svetu, šta ima u novinama i kako provesti vreme?
Svake srede u podne Međuvreme stiže elektronskom poštom. To je sasvim solidan njuzleter i zato se prijavite!

Više iz rubrike Vesti

Protesti i blokade

11.јул 2025. K. S. / I. M.

BLOG Blokada magistrale u Užicu, policija potisnula građane sa Autokomande

Protiče druga nedelja građanske neposlušnosti u Srbiji. Sva današnja dešavanja pratite u našem blogu uživo

Blokada Autokomande

11.јул 2025. I.M.

„Zovem se Marko“: Policajac na Autokomandi skinuo fantomku nakon skandiranja (Video)

Na protestu kod Autokomande, građani su u više navrata uzvikivali „Skinite fantomke“, zahtevajući od policije da otkrije identitet prisutnih službenika. Jedan policajac je na taj zahtev odgovorio – predstavio se imenom, skinuo masku i ušao u dijalog sa okupljenima

Tenis

11.јул 2025. I.M.

Novak Đoković: Stojim uz mlade i narod, užasne su scene

Nakon poraza u polufinalu Vimbldona Novak Đoković poslao poruku u vezi sa sadašnjom situacijom u Srbiji

Protest „Vidimo se na Vidovdan“: Početak otvorenog građanskog bunta

Studentski protesti

11.јул 2025. T. S.

„Okončanje Vučićeve trinaestogodišnje vladavine neće biti lako“

Nezavisni ruski portal Insajder opisuje studentske proteste u Srbiji kao najdugoročniji i najuporniji otpor Vučiću do sada. Demonstranti su sve organizovaniji, a vlast sve brutalnija

Aleksandar Vučić: Idejni tvorac paralelnih delova društva

Štrajk advokata

11.јул 2025. T. S.

Ako advokati ne slušaju, napravićemo nove: Vučić najavio formiranje „advokata 2.0“

Predsednika Srbije Aleksandra Vučića „baš briga“ za trodnevni štrajk advokata, nezadovoljnih zbog određivanja pritvora njihovom kolegi. Uostalom, posle studenata, profesora i novinara, Vučić će pokrenuti inicijativu da se oforme „advokati 2.0“

Komentar

Pregled nedelje

Pohvala neutralnosti

Ako smo neutralni dok studente zatvaraju, devojke i momke mlate na pravdi boga, zatiru demokratiju, neistomišljenike dehumanizuju, nastavljaju korupciju koja ubija i još mnogo toga poganog rade – onda ništa  

Filip Švarm

Komentar

Požari i poplave u rajhu korupcije

Srbija nije spremna za požare, oluje i poplave, ali je predsednik Aleksandar Vučić spreman da od svega napravi propagandu

Nemanja Rujević

Komentar

Policijska tortura: Zašto se tužilaštvo i MUP prave ludi?

Policajac i policajka su snimljeni dok su u pokušaju iznude studentkinju čupali za kosu. To je klasičan primer mučenja i torture, grubo kršenje zakona za koje bi morali da snose posledice

Davor Lukač
Vidi sve
Vreme 1801
Poslednje izdanje

MUP i građani

Sve što treba da znate o policiji na protestima Pretplati se
Opozicija na ulicama

Jedinstvo, ali parcijalno

Thompson u Zagrebu

Najmasovniji profašistički skup posle Drugog svetskog rata

Kultura sećanja: Studenti i policija

Represivni san svake diktature

Intervju: Dušan Strajnić Dukat, grupa “Oxajo”

Najbolje je kada me pesma prevaziđe

Vidi sve

Arhiva

Arhiva nedeljnika Vreme obuhvata sva naša digitalna izdanja, još od samog početka našeg rada. Svi brojevi se mogu preuzeti u PDF format, kupovinom digitalnog izdanja, ili možete pročitati sve dostupne tekstove iz odabranog izdanja.

Vidi sve
Vreme 1801 09.07 2025.
Vreme 1800 02.07 2025.
Vreme 1799 25.06 2025.
Vreme 1798 19.06 2025.
Vreme 1797 11.06 2025.
Vreme 1796 04.06 2025.
Vreme 1795 28.05 2025.
Vreme 1794 21.05 2025.
Vreme 1793 15.05 2025.
Vreme 1792 07.05 2025.
Vreme 1790-1791 23.04 2025.
Vreme 1789 16.04 2025.

Međuvreme

Šta se zbiva u zemlji i svetu, šta ima u novinama i kako provesti vreme?
Svake srede u podne Međuvreme stiže elektronskom poštom. To je sasvim solidan njuzleter i zato se prijavite!

Vreme Logo
  • Redakcija
  • Pretplata
  • Marketing
  • Uslovi korišćenja
  • Njuzleter
  • Projekti
Pratite nas:

© 2025 Vreme, Beograd. Developed by Cubes

Mastercard Maestro Visa Dina American Express Intesa WSPAY Visa Secure Mastercard Secure