
Potraga za pravdom
Svečano dočekani studenti biciklisti na glavnom trgu u Strazburu
Studenti biciklisti su stigli na glavni trg u Strazburu, gde ih je dočekao veliki broj građana
Očekuje se da će u oktobru početi procedura za ukidanje viznog režima za građane Kosova. Francuska i Holandija koje su bile protiv, popuštaju. Biće to „ključni elemenat procesa integracije Kosova u EU koji je odavno zakasnio“, piše u češkom pismu članicama EU
Češko predsedništvo Evropskom unijom (EU) će pokušati da već u oktobru pokrene proceduru kojom bi se donela odluka o ukidanju viznog režima za građane Kosova.
Prema Radio slobodna Evropa (RSE) u dokumentu koje je Češko predsedništvo poslalo zemljama članicama EU, piše da je „liberalizacija viznog režima ključni elemenat procesa integracije Kosova u EU koji je odavno zakasnio.“
U saopštenju se podseća da je Kosovo jedina država Zapadnog Balkana (i jedna od retkih zemalja u Evropi) koja još nije dobila bezvizni režim sa EU. „Ova činjenica ima značajan negativan uticaj na atmosferu u zemlji i na stav građana Kosova o pravičnosti i kredibilitetu EU“.
Kredibilitet Brisela u svetlu ruske agresije u Ukrajini smanjen je u zemljama regiona, pa se smatra da je vizna liberalizacija ključni element po ovom pitanju.
Kosovo je 2012. godine dobilo Mapu puta za viznu liberalizaciju, a 2018. Evropska komisija je potvrdila da je zemlja ispunila sve kriterijume za ukidanje viznog režima. O tome odlučuju Evropski parlament i Savet ministara EU. Ova druga institucija je zaustavila proces zbog nedovoljne političke volje da se ide dalje sa procesom.
Naime, protiv liberalizacije viznog režima za Kosovo bile su Holandija a najviše Francuska. Međutim, ima naznaka da obe države počinju da menjaju svoj stav o ovome.
Činjenica da Kosovo nije priznalo pet država članica EU – Španija, Grčka, Kipar, Slovačka i Rumunija, neće uticati na konačnu pozitivnu odluku, upravo zato što se ova odluka ne donosi konsenzusom već kvalifikovanom većinom.
Kosovo je jedina zemlja Zapadnog Balkana čiji građani ne uživaju slobodu kretanja u šengen zoni.
Srbija, Crna Gora i Severna Makedonija imaju viznu liberalizaciju od decembra 2009. godine, a Bosna i Hercegovina i Albanija su to dobili godinu dana kasnije, u decembru 2010. godine.
S.Ć./RSE
Čitajte dnevne vesti, analize, komentare i intervjue na www.vreme.com
Studenti biciklisti su stigli na glavni trg u Strazburu, gde ih je dočekao veliki broj građana
Građani protestuju jer žele da podsete na događaj 15. marta i da traže odgovor od nadležnih šta se te večeri desilo. Na protestu ispred RTS-a organizovano je potpisivanje peticije kojom prosvetni radnici i građani traže od Ministarstva da se obustave disciplinski postupci u Osnovnoj školi "Vožd Karađorđe" u Beogradu, Gimnaziji i stručnoj školi "Svetozar Miletić" u Srbobranu i Srednjoj školi "Stevan Mokranjac" u Požarevcu
Kako prenosi Istinomer, njihova novinarka je nakon napada prišla policajcu i obavestila ga šta se desilo. Na to joj je policajac odgovorio – „Čuvajte se i prema nama se odnose tako“
Budući ministar prosvete Dejan Vuk Stanković napustio je skupštinsku salu uz pomoć pripadnika obezbeđenja, a reagovala je i Hitna pomoć
Za studente koji biciklima stižu u Strazbur kako bi Evropu upoznali sa situacijom u Srbiji, Slobodni univerzitet u Kragujevcu napravio je performans: ljudi su od svojih tela sačinili bicikl u srcu
Arhiva nedeljnika Vreme obuhvata sva naša digitalna izdanja, još od samog početka našeg rada. Svi brojevi se mogu preuzeti u PDF format, kupovinom digitalnog izdanja, ili možete pročitati sve dostupne tekstove iz odabranog izdanja.
Vidi sve