Da se ne zaboravi
Akcija „Zastani Srbijo“: Tišina za poginule na železničkoj stanici u Novom Sadu
Simboličnom petnaestominutnom tišinom građani širom Srbije su odali poštu poginulima na novosadskoj Železničkoj stanici 1. novembra
Očekuje se da će u oktobru početi procedura za ukidanje viznog režima za građane Kosova. Francuska i Holandija koje su bile protiv, popuštaju. Biće to „ključni elemenat procesa integracije Kosova u EU koji je odavno zakasnio“, piše u češkom pismu članicama EU
Češko predsedništvo Evropskom unijom (EU) će pokušati da već u oktobru pokrene proceduru kojom bi se donela odluka o ukidanju viznog režima za građane Kosova.
Prema Radio slobodna Evropa (RSE) u dokumentu koje je Češko predsedništvo poslalo zemljama članicama EU, piše da je „liberalizacija viznog režima ključni elemenat procesa integracije Kosova u EU koji je odavno zakasnio.“
U saopštenju se podseća da je Kosovo jedina država Zapadnog Balkana (i jedna od retkih zemalja u Evropi) koja još nije dobila bezvizni režim sa EU. „Ova činjenica ima značajan negativan uticaj na atmosferu u zemlji i na stav građana Kosova o pravičnosti i kredibilitetu EU“.
Kredibilitet Brisela u svetlu ruske agresije u Ukrajini smanjen je u zemljama regiona, pa se smatra da je vizna liberalizacija ključni element po ovom pitanju.
Kosovo je 2012. godine dobilo Mapu puta za viznu liberalizaciju, a 2018. Evropska komisija je potvrdila da je zemlja ispunila sve kriterijume za ukidanje viznog režima. O tome odlučuju Evropski parlament i Savet ministara EU. Ova druga institucija je zaustavila proces zbog nedovoljne političke volje da se ide dalje sa procesom.
Naime, protiv liberalizacije viznog režima za Kosovo bile su Holandija a najviše Francuska. Međutim, ima naznaka da obe države počinju da menjaju svoj stav o ovome.
Činjenica da Kosovo nije priznalo pet država članica EU – Španija, Grčka, Kipar, Slovačka i Rumunija, neće uticati na konačnu pozitivnu odluku, upravo zato što se ova odluka ne donosi konsenzusom već kvalifikovanom većinom.
Kosovo je jedina zemlja Zapadnog Balkana čiji građani ne uživaju slobodu kretanja u šengen zoni.
Srbija, Crna Gora i Severna Makedonija imaju viznu liberalizaciju od decembra 2009. godine, a Bosna i Hercegovina i Albanija su to dobili godinu dana kasnije, u decembru 2010. godine.
S.Ć./RSE
Čitajte dnevne vesti, analize, komentare i intervjue na www.vreme.com
Simboličnom petnaestominutnom tišinom građani širom Srbije su odali poštu poginulima na novosadskoj Železničkoj stanici 1. novembra
Profesor beogradskog Fakulteta političkih nauka u penziji Rade Veljanovski ocenio je da je predsednik Srbije Aleksandar Vučić u gostovanju u Dnevniku RTS-a u četvrtak potpuno anulirao i porazio novinarku Bojanu Mlađenović, a time porazio i sam RTS
„Pitanje Generalštaba jedno je od največih primera kršenja zakona i korupcije. Ne postoji vetovatno ni u jednoj evropskoj zemlji da se zaključuje ugovor sa stranim investitorom i direktno navodi da ćete da prekršite zakon svoje zemlje", poručio lider Kreni-promeni Savo Manojlović
Aleksandar Dujanović od „slučajnog prolaznika“ u prilogu Studija B postao je državni sekretar u Ministarstvu zaštite životne sredine. Kojim putevima
Nakon hapšenja 12 osumnjičenih, koja su se dogodila u četvrtak 21. novembra, predstavnici vlasti i njihovi mediji počeli su svoju propagandu o tome kako je tužilaštvo „podleglo pritiscima sa ulice“. Dragan J. Vučićević se pita „Ko će da hrani decu Jelene Tanasković“
Arhiva nedeljnika Vreme obuhvata sva naša digitalna izdanja, još od samog početka našeg rada. Svi brojevi se mogu preuzeti u PDF format, kupovinom digitalnog izdanja, ili možete pročitati sve dostupne tekstove iz odabranog izdanja.
Vidi sve