Srbija se nije uskladila sa odlukom Evropske unije kojom se na listi sankcionisanih subjekata dodaje “Vagner” grupa, preneo je Radio Slobodna Evropa.
Radi se o odluci od 13. aprila ove godine, kada je plaćenička grupa “Vagner” dodata na listu evropskih sankcija zbog „aktivnog učešća u ratu ruske agresije protiv Ukrajine“.
Ostale zemlje regiona Severna Makedonija, Crna Gora, Albanija i Bosna i Hercegovina, kao i Ukrajina kao zemlja kandidat su se uskladile sa ovom odlukom.
Ima li “Vagnera” u Srbiji
Na problem regrutacije „vagnerovaca“ u Srbiji je tokom posete Beogradu ukazao savetnik Stejt departmenta Derek Šole.
„Uvideli smo da Vagner grupa nastoji da regrutuje vojnike iz Srbije i drugde. Mislimo da je to neodrživo”, rekao je Šole nakon razgovora sa predsednikom Aleksandrom Vučićem.
U Beogradu se u jednom trenutku pojavio mural ruske paravojne grupacije „Vagner“, ali i oglas za regrutovanje dobrovoljaca za rat protiv Ukrajine.
Forum za bezbednost i demokratiju (FBD) pozvao je državu da zabrani delovanje ruske organizacije „Vagner“ na teritoriji Srbije i oduzme dozvole za rad medijima koji je promovišu, te krivično gone sve koji su pomagali i podstrekavali njeno funkcionisanje u Srbiji.
Sam Vučić negirao je navode da ruska vojna jedinica „Vagner“ prisutna u Srbiji.
On je na televiziji Happy 16. januara naveo da Srbija ima dobar zakon koji je usvojen na njegovu inicijativu pre nekoliko godina, a kojim se srpskim državljanima zabranjuje učešće na stranim ratištima.
I osnivač privatne ruske vojne kompanije „Vagner“ Jevgenij Prigožin saopštenjem da ova grupacija „nikada nije bila u Srbiji i nije imala nikakve kontakte sa Srbijom“.
O tome šta je ova paravojna formacija i kako deluje, „Vreme“ je pisalo u tekstu „Organizacija „Vagner“: Ruski „muzikanti“ na ukrajinskom bojištu“.
Pripadnici Vagnera i u Sudanu
Prema pisanju medija, Jevgenij Prigožin, vođa paravojne grupe Vagner koju podržava ruska vlada, ponudio je oružje jednoj od zaraćenih strana u Sudanu..
Kameron Hadson, bivši zvaničnik američkog Stejt departmenta i viši saradnik u Centru za strateške i međunarodne studije, rekao je za Glas Amerike da Vagner Snagama za brzu podršku (RSF), jednoj od strana u sukobu, isporučuje prenosne sisteme protivvazdušne odbrane, rakete, razbijače tenkova i teške oklope. RSF je to demantovao.
Stručnjaci, međutim kažu da bi konflikt u Sudanu mogao samo da se pogorša ako se Vagner u njega umeša, uzimajući u obzir dosadašnju reputaciju grupe i navode da su činili zločine u drugim zemljama u Africi.
Ruski ministar spoljnih poslova Sergej Lavrov rekao je da je „odluka o uključivanju Vagner grupe na afričkom rukovodstvu“.
„Centralnoafrička republika, Mali, Sudan i niz drugih zemalja čije se legitimne vlade obraćaju za ovu vrstu usluga (Vagneru), imaju pravo na to“, rekao je Lavrov na konferenciji za novinare u Ujedinjenim nacijama.
B.G./FoNet/Glas Amerike
Čitajte dnevne vesti, analize, komentare i intervjue na www.vreme.com