U kanalu Vizelj u Borči, uginnulo je 50 labudova. Uprava za veterinu, utvrdila je da su labudovi bili zaraženi ptičijim gripom, i to područje proglasila zaraženom zonom.
Uginule labudove u Borči otkrio je Zoran Janković iz udruženja „Eko – Pančevački rit“. On je izašao na teren, po prijavi građana, i zatekao pet uginulih labudova i još desetak koji su bili bolesni.
“U Borči je od 1. oktobra uginulo preko 50 labudova. Mi smo 32 predali veterini, pet ih je bilo na testiranju i na svima je utvrđeno da su bili zaraženi ptičijijm gripom. Nakon toga je zvanično proglašena epidemija ptičijeg gripa na kanalu Vizelj u Borči”, kaže Janković za portal “Vremena”.
Kako kaže, ljudi su do sada hranili labudove iz ruke, pa ih članovi udruženja upozoravaju da to više ne rade i da drže distancu tri do pet metara.
“Mi ih upozoravamo na šetalištu, pecaroše takođe da ne pecaju. Kajakaši su prekinuli aktivnosti jer imaju dodor sa vodom jer je bila zaražena. Preduzete su osnovne mere.
Srbijavode je upumpala juče svežu dunavsku vodu, a prljavu izbacila, nažalost u Dunav, ali to je moćna reka, može da podnese.
Epidemija pod kontrolom
Smanjeno je uginuće. Prosečno je billo četiri do pet mrtvih labudova dnevno, sad su dva. Juče nije bio nijedan, jenjava polako grip”, kaže Janković.
Ptičiji grip se pojavio na istom mestu 2017. godine i prema tom iskustvu, iz udruženja kažu da traje oko deset dana.
Grip su donele ptice selice iz okruženja, Bugraske, Rumunije, čak je zabeležen i u Ukrajini.
Ovaj tip ptičijeg gripa je najopasniji jer se prenosi sa sisara na ljude.
U Kotežu nepoznat razlog trovanja ptica
U Kotežu u kanalu Kalovita su pre manje od mesec dana takođe otkrivene uginule divlje patke i porodica labudova. Prvobitno je bilo reči o trovanju, a sumnja se i da je uzrok zagađena voda.
U roku od trinaest dana, u kanalu Kalovita uginulo je više od 50 divljih pataka i devet labudova. Uzrok trovanja se još ne zna.
Prvobitno je bilo reči o trovanju, a sumnja se i da je uzrok zagađena voda, nakon što je testiranje pokazalo zagađenje petog stepena.
“Za ptice u Kotežu još nismo dobili zaključak kako su ptice otrovane. Na tužilaštvu je trenutno sve, ali još nema odgovora”, kaže Janković.
Veterinarska inspeklcija je u obavezi da popiše I sva domaćinstva koja imaju živinu, a u slučaju pojave ptičijeg gripa na domaćinstvu, uništava se cela farma, jer je to jedino rešenje.
Z.S.
Čitajte dnevne vesti, analize, komentare i intervjue na www.vreme.com