
Studentski zahtevi
Razglednica iz Rusije: Šta Vučić kaže o izborima?
Iz Moskve, predsednik Srbije Aleksandar Vučić poručio je da se na vanredne parlamentarne izbore neće dugo čekati
Desničarska opoziciona partija, Dveri, nastavlja svoju politiku protiv migranata, ovaj put tražeći da im se zabrani kretanje po Srbiji. Partija je takođe glavni balkanski saveznik ekstremno-desničarske Alternative za Nemačku koja je sve popularnija u nastojanju da reši tzv. migrantsku krizu
Srpski pokret Dveri predao je danas u zgradi Vlade zahtev da se hitno donese Uredba o zabrani kretanja migranata po Srbiji van privatnih centara. Kako tvrde, sve je u cilju da se osigura bezbednost građana koja je godinama ugrožena, posebno na severu Srbije u Somboru, Šidu i Subotici.
„Nadležni državni organi moraju da što pre migrante vrate u prihvatne centre, umesto da šetaju Srbijom kako im je volja, kao i da one bez potrebnih dokumenata proteraju“, rekao je potpredsednik Dveri Ivan Kostić novinarima ispred zgrade Vlade.
Kostić je ocenio i da je reakcija vlasti na dešavanja vezana za migrante neadekvatna i da se više ne može računati na policiju.
„Glavni problemi su neorganizovanost vlasti da reši taj problem i korupcija i kriminal u vrhu Ministarstva unutrašnjih poslova, na šta nam ukazuju ljudi koji žive u Subotici, gde su mnogi pripadnici MUP-a uključeni u dovođenje migranata i smeštanje u Makovu šumu“, rekao je, navodeći da su nedavno migranti bacili bombu na kuću državljanina Srbije.
Peticija protiv naseljavanja migranata u Čačku 2019.
Ovo nije jedina inicijativa Dveri protiv migranata. Pokret je u decembru 2019. godine počeo kampanju protiv izgradnje migrantskog centra u Čačku i naseljavanja migranata u tom gradu.
Boško Obradović, lider pokreta, rekao je nakon izjave predsednika Aleksandra Vučića da će „Srbija preuzeti deo migranata iz Grčke“, da neće dozvoliti da neko „od Srbije pravi azilantski centar u Evropi i menja strukturu našeg stanovništva“.
Vučić je 11.decembra, na sastanku sa grčkim premijerom Kirjakosom Micotakisom u Atini, rekao da je „Srbija spremna i kao prijatelj, a ne samo kao neko ko se nalazi na evropskom putu, da pomogne u smeštaju određenog broja migrantske dece bez roditelja“.
Obradović je u tadašnjim izjavama za medije rekao da su migranti odgovorni za pokušaje silovanja, nasilje, krađe i za druga krivićna dela „o kojima mediji uglavnom ćute“.
„Ugrožena hrišćanska Evropa“
Desničarske partije u svetu, poput Alternative za Nemačku (AfD), koja je nastala iz pokreta Pegida, mobilišu ljude na osnovu teze da hrišćanskoj Evropi preti islamizacija. Ovo je karakterističan narativ za novu desnicu koja je nastala na krilima migrantske krize – pitanja koje je ponovo aktualizovano, iako su migracije stare koliko i samo čovečanstvo.
Tako u nastojanju da očuvaju konzervativnu tradiciju, tzv. „porodične vrednosti“, ove partije, podržavaju jedna drugu u tome da bi te vrednosti mogli da ugroze upravo migranti.
„Evropa je naš hrišćanski porodični dom o kome vredi zajednički brinuti u složenim izazovima migrantske krize. Sve su ovo teme o kojima ćemo nastaviti razgovore ne samo sa Alternativom za Nemačku, već i sa drugim evropskim kolegama iz konzervativnih političkih opcija“, rekao je Boško Obradović tokom posete nemačkom Bundestagu 2019. godine.
AfD je trenutno druga po snazi partija u Nemačkoj, čija podrška sve više raste. Kao relevantan politički akter pojavila se na parlamentarnim izborima 2014. godine. Ove godine je prvi put pobedila na lokalnim izborima u okrugu Zoneberg u istočnoj državi Tiringiji. Sada će u u tom okrugu vlast preuzeti Robert Seselman. Nazivaju Evropsku uniju „propalim projektom“ jer je „potpuno podbacila“ u oblastima migracije.
Anti-migrantske inicijative lidera Dveri, poput današnje, otvaraju pitanje da li će se na taj način povećati njihova popularnost na sledećim izborima, kao što je to slučaj sa AfD u Nemačkoj.
A.E/FoNet/RTS
Čitajte dnevne vesti, analize, komentare i intervjue na www.vreme.com
Iz Moskve, predsednik Srbije Aleksandar Vučić poručio je da se na vanredne parlamentarne izbore neće dugo čekati
Posle pauze na aerodromu u Bakuu i čekanja dozvole za nastavak leta, avion kojim leti predsednik Aleksandar Vučić, sleteo je u glavni grad Rusije
Evropski parlament usvojio je rezoluciju u kojoj se ocenjuje da Srbija, uprkos određenom napretku, i dalje mora da prevaziđe značajne prepreke na putu ka EU
Studenti u blokadi svih univerziteta u Srbiji ne traže više samo moralnu podršku – traže političku odgovornost. Zahtev za vanredne izbore podržale su i opozicione stranke, ali ostaje ključno pitanje: kako naterati vlast da popusti i da li postoji način da se izbori zaista održe pod fer uslovima?
U Srbiji, Viber je postao mnogo više od aplikacije za dopisivanje – za mnoge građane on je postao i izvor problema. Od početka protesta u zemlji, poruke iz roditeljskih i aktivističkih grupa sve češće završavaju u tabloidima, a njihovi autori – na saslušanju u policiji
Arhiva nedeljnika Vreme obuhvata sva naša digitalna izdanja, još od samog početka našeg rada. Svi brojevi se mogu preuzeti u PDF format, kupovinom digitalnog izdanja, ili možete pročitati sve dostupne tekstove iz odabranog izdanja.
Vidi sve