Policija je kontrolom tahografa na jednom kamionu otkrila čak 29 prekršaja koji se odnose na nepoštovanje propisanih pauza i odmora u toku vožnje i upravljanje vozilom duže nego što je predviđeno zakonom, saopštila je Policijska uprava Sremska Mitrovica.
Pri kontroli saobraćaja, policija je kod naplatne rampe u Šimanovcima zaustavila šezdesetogodišnjeg vozača kamiona, koji je odgovoran za 13 od 29 prekršaja, koliko je tom prilikom otkriveno, dok je za 16 prekršaja odgovorno pravno lice kao vlasnik kamiona. Platili su novčanu kaznu od 830.000 dinara.
Iz Srbijatransporta kažu za “Vreme” da je poštovanje radnog vremena vozača izuzetno važno za bezbednost u saobraćaju i da je odgovornost za to pre svega na onome ko upravlja vozilom.
Pri proveri tahografa na terenu, saobraćajna policija ima uvid u 28 dana rada vozača i vozila, te na taj način odjednom može utvrditi prekršaje za sve te dane. Ukoliko se kontrola radi u firmi, moguće je iskontrolisati poslednjih godinu dana, jer je pravno lice dužno da čuva sve što je tahografom zabeleženo, ko je vozio, kojom brzinom, kada je pravljena pauza i slično.
Za sedam dana skoro 8.000 prekršaja
Za nedelju dana otkriveno je skoro 8.000 prekršaja vozača autobusa i teretnih vozila, saopštio je nedavno Dejan Stević iz Uprave saobraćajne policije i dodao da je pojačana kontrola sprovedena od 19. do 25. februara povodom međunarodne akcije organizacije „Mreža saobraćajne policije Evrope“.
Stević objašnjava da je za tih nedelju dana kontrolisano skoro 10.000 vozača, a policiju je zabrinulo da je gotovo 7.500 njih, dakle više od dve trećine, bilo u prekršaju.
Među tada kontrolisanim vozačima, 1.300 je bilo za volanom autobusa, od kojih je više od polovine bilo u prekršaju, naveo je Stević.
„Kada je reč o dominantnim prekršajima, to su najpre bili prekršaji kod vozača kamiona koji se tiču trajanja vremena upravljanja i zlouopotrebe tahografskih listića. Posebno nas je alarmiralo da smo imali čak trinaest vozača teretnih vozila koji su dozvolili sebi da upravljaju pod dejstvom alkohola u toku svog radnog vremena i tri vozača koji su sebi dozvolila da upravljaju pod dejstvom psihoaktivnih supstanci“, rekao je Stević.
On je izjavio da je kod vozača autobusa najviše bilo prekršaja koji se tiču trajanja vremena upravljanja i zloupotebe tahografskih listića, i da policiju raduje što kod njih nije bilo slučaja upravljanja vozilom pod dejstvom alkohola i psihoaktivnih supstanci.
Neodgovornost vozača
„To je loša namera vozača, njegova neodgovornost ili neznanje”, kaže za “Vreme” generalni direktor „Srbijatransporta“ Goran Aleksić i napominje da neznanje ne sme i ne može biti izgovor za kršenje zakona, jer sertifikovan vozač mora svake godine da ide na obuke, kako bi bio upoznat sa eventualno novim propisima.
Aleksić ističe da su radno vreme i odmor vozača veoma značajni za bezbednost u saobraćaju, ali i da zakon po ovom pitanju štiti vozače od prekovremenog rada.
„Čovek se umara od vožnje, to je prirodno, a umor profesionalnog vozača je akumuliran i zato je neophodno praviti propisane pauze i odmarati“, kaže Aleksić.
Prevoznik ne bi trebalo da upošljava vozače koji već rade u drugoj firmi i na taj način ulaze u prekoračenje vremena.
„U današnje vreme, vozač može lako da nađe posao, jer ih nema dovoljno, tako da je njegova odluka da li će kršiti zakon i prekoračiti vreme vožnje, niko ga ne može na to naterati”, kaže Aleksić.
Nije prevoznik svako ko ima autobus
Kontrola saobraćaja i propisa je u interesu bezbednosti u saobraćaju, kao i konkurentnosti, ističe Aleksić.
„Firme koje dobro rade i plaćaju svoje radnike, imaju vozače. To što neko ima autobus, ne znači da je prevoznik. Sramota je da firma kaže da nema vozače, to znači da mu nije obezbedio uslove za rad”, kaže Aleksić uz objašnjenje da oni koji vozače angažuju povremeno i na taj način smanjuju troškove, nisu lojalna konkurencija.
Aleksić dodaje i da bi svaka prevoznička firma trebalo da zaposli stručnjake, inženjere koji bi za to pravno lice bili odgovorni za saobraćaj, odnosno koji bi kontrolisali rad vozača.
Nedostatak vozača nema uticaj na tahograf
Zbog nedostatka 20.000 vozača kamiona i autobusa, u Srbiji je izmenjen Pravilnik o teorijskoj i praktičnoj obuci kandidata za vozače. Sada za volan kamiona mogu i mladi već od 18 godina, a autobusa sa 21.
„Nedostatak vozača nema uticaj na tahograf”, ističe Aleksić i dodaje da su najveći problem vozači koji po karakteru nisu za taj posao.
On podseća da je sada rešenje, kom pribegavaju poslodavci, da se iz Indije i azijskih zemalja dovode iskusni vozači. Oni znaju engleski jezik, imaju od 30 do 45 godina i provereni su.
Povećanje plata vozača
Ipak, vozači koji stižu sa drugog kontinenta ne mogu učestvovati u međunarodnom saobraćaju, kaže Aleksić, pa će za predstojeću letnju sezonu nužno doći do promena.
„Mislim da će od maja doći do povećanja plata vozača za međunarodni prevoz putnika, kako bi prevoznici i turističke agencije povukli što više njih sa kamiona. To će podići i cene usluga, ali mora se tako da bi se radilo”, kaže Aleksić.
On procenjuje da bi mesečna zarada vozača autobusa za međunarodni linijski, kao i vanlinijski prevoz morala da bude veća od 2.000 evra.