Sedamnaesta šetnja, brojnija nego nekoliko prethodnih, sa istim zahtevima i bez reakcije vlasti. Blokada mosta Gazela je jedini način da se izmeni Zakon o planiranju i izgradnji, rekli su protestanti
Kao što se zna, danas se u Beogradu protestuje na dva mesta: 17. protesna šetnja „Srbija protiv nasilja“ je završena, a blokada mosta Gazela trajaće još jedan sat.
Tema današnje šetnje bila je mediji i prosveta. Građani su krenuli kao i uvek od Doma Narodne skupštine ka Radio televiziji Srbije (RTS) i sedištu Regulatornog tela za elektronske medije (REM).
Senka Jankov, profesorka Zrenjaninske gimnazije koja je svojevremeno suspendovana zbog pozivanja na protest, istakla je ispred RTS-a da ovo društvo ne može krenuti napred, dok se stvari ne nazovu pravim imenom i dok se ne resetuje pravna država.
Foto: FoNet
„Pitali smo se kako smo došli do ovog trenutka, kako je moguće da 17 nedelja ova vlast negira bazične zahteve za ozdravljenje ovog društva? Odgovor se nalazi tamo gde je sve počelo, a to je u prosveti“, rekla je Jankov.
Apsolventkinja FPN Milica Kostin obratila se ispred REM i rekla da „smo zajedno u ovome i nikada nećemo stati“.
Foto: FoNet
„Da, ja sam studentkinja, ali sam isto i aktivistkinja i feministkinja, jedno ne isključuje drugo. Kao studenti susrećemo se sa raznim problemima“, rekla je ona. Kao probleme studiranja u Srbiji navela je i cene u menzama, cene školarina, cene stanarina…
„Odgovora zašto je to tako – nema. Studenti su primorani da rade dok studiraju, obrazovanje nam nije jedina obaveza. Ukoliko neko mora da radi osam sati, kako je moguće da ne postoji pojava takozvanih večitih studenata“, upitala je ona.
„REM mora na remont“, jedan je od transparenata na večerašnjem skupu. Pojedini građani nosili su i kartonske slike predsednika Srbije Aleksandra Vučića, članova Vlade Srbije Gorana Vesića, Siniše Malog i Darije Kisić Tepavčević u zatvorskim odelima.
Na današnjem protestu bilo je više ljudi nego na nekoliko prethodnih.
Među protestantima bili su i glumci Svetlana Ceca Bojković i Milan Caci Mihailović.
Ni jedan od zahteva protestanata, a to su ukidanje nacionalne frekvencije televizijama Pink i Heppy i gašenje tabloida koji promovišu govor mržnje i nasilje, smenjivanje ministra unutrašnjih poslova Bratislava Gašića i direktora Bezdnosno-informativne agencije Aleksandra Vulina, kao i rukovodstva RTS i Saveta REM-a, nisu ispunjeni.
Foto: FoNet
Blokadu auto-puta na mostu Gazela organizuje Savez ekoloških organizacija Srbije (SEOS). Blokada je počela u 14 časova i, u ovom momentu, deluje da će trajati koliko je i najavljeno do 22 časa.
Saobraćaj je zaustavljen u oba smera, propuštana su vozila hitne pomoći i automobile u kojima su deca.
SEOS ovom osmočasovnom blokadom traži da se razmatra narodna inicijativa kojom bi se van snage stavile izmene Zakona o planiranju i izgradnji, jer će one omogućiti „otimanje privatne svojine“.
Nebojša Petković iz SEOS i Udruženja „Ne damo Jadar“ rekao je za N1 da prema tom zakonu vlasnik zemljišta nema nikakva prava, nije stranka u postupku.
„Ako nekom zapadne za oko neka parcela, ako neko bude hteo da gradi, ako to država proglasi kao nacionalni interes jednostavno će neko da se u katastru upiše kao suvlasnik sa vama ili da preparceliše i jedan deo uzme za sebe. Vi nemate pravo na žalbu, vi morate da pratite Službeni glasnik da biste znali da li je vaša imovina i dalje vaša“, rekao je Petković.
On je istakao da su sve institucionalne mere preduzeli i da im je blokada jedino ostala.
„Srbija protiv nasilja“ nije se pridružila ljudima koji su blokirali most Gazela.
Na pitanje zbog čega se organizuju dva protesta u istom danu bez zajedničke koordinacije, Biljana Stojković, kopredsednica stranke Zajedno kaže za Danas da se na sastancima organizacije protesta Srbija protiv nasilja „nije specifično pričalo o litijumu“, ko i da „protest koji traje već četiri meseca i ima svoju formu, ne može biti lako izmenjen, o čemu govore iskustva prethodnih serija protesta. Pozivam i sve građane da dođu. Ova borba je zajednička“, rekla je.
S.Ć./FoNet/Danas/NovaS
Čitajte dnevne vesti, analize, komentare i intervjue na www.vreme.com
Šta se zbiva u zemlji i svetu, šta ima u novinama i kako provesti vreme?
Svake srede u podne Međuvreme stiže elektronskom poštom. To je sasvim solidan njuzleter i zato se prijavite!
Sindikati Republičkog geodetskog zavoda najavili su protest za 27. Januar zbog „represije uprave“ prema njihovom članstvu. Ubrzo se oglasilo rukovodstvo RGZ-a i negiralo te tvrdnje
Najavljenji skup SNS u Jagodini pokazuje da je vlast iscrpila gotovo sve metode kojima bi mogla da suzbije nezadovoljstvo u Srbiji, rekao je za „Vreme“ Dragan Popović iz Centra za praktičnu politiku
Predsednica Skupštine Srbije Ana Brnabić upozorila je da nastavak blokada fakulteta ima „tri pretnje“ i da je „medeni mesec prošao“, jer „dolazi trenutak da se prekinu šanse da se ispravi ovo“
Udruženje „Moja Srbija“ upozorava da bi ukidanje vaučera za odmor u Srbiji ozbiljno ugrozilo razvoj domaćeg turizma i dovelo do pada prihoda ugostitelja i hotelijera, „što bi nas vratilo na stanje od pre deset godina, kada je izdavanje smeštaja bilo sporedna delatnost“
Korišćenje u dnevnopolitičke svrhe mogućnosti atentata na predsednika države – posebno u zemlji gde je pre četvrt veka mučki ubijen premijer – krajnje je opasno i neodgovorno
Arhiva nedeljnika Vreme obuhvata sva naša digitalna izdanja, još od samog početka našeg rada. Svi brojevi se mogu preuzeti u PDF format, kupovinom digitalnog izdanja, ili možete pročitati sve dostupne tekstove iz odabranog izdanja.
Šta se zbiva u zemlji i svetu, šta ima u novinama i kako provesti vreme?
Svake srede u podne Međuvreme stiže elektronskom poštom. To je sasvim solidan njuzleter i zato se prijavite!