
Potraga za pravdom
Svečano dočekani studenti biciklisti na glavnom trgu u Strazburu
Studenti biciklisti su stigli na glavni trg u Strazburu, gde ih je dočekao veliki broj građana
Danas je sve više onih koji sa poslodavcem imaju dogovor o povremenom radu od kuće ili kombinovanoj radnoj nedelji. Ipak, ovakav način rada još uvek nije regulisan Zakonom
Pobornici kancelarijskog rada tvrde da je odlazak na posao važan zbog socijalizacije i interakcije među zaposlenima, oni koji preferiraju rad od kuće kažu da su produktivniji, piše RTS.
Kako god, rad od kuće je postao jedan od ključnih zahteva kandidata prilikom razgovora sa potencijalnim poslodavcem, ali još uvek nije regulisan zakonom.
Produktivnost ili izolacija?
„Mnogo sam produktivnija kada radim od kuće, jer nemam ometanja sa strane. Mogu sama da organizujem vreme, a u neku ruku i sebi da se posvetim – da vodim računa o tome kako se hranim“, priča Tatjana Feodorović, predstavnica prodaje za Jugositočnu Evropu.
Feodorovićeva kaže da odlazak u kancelariju ima ograničenja, kao i da ne može da nosi stvari, poput hrane od kuće, jer bi izgledala kao „pokretni frižider“.
„S obzirom na to da imam i porodicu, prednost je da ako mi se dete razboli, mogu da ostanem kod kuće. S druge strane, ne moram da prebacujem posao na kolege jer mogu određeni deo da odradim od kuće“, ističe Tatjana.
Mnogi evropski sindikati, naročito nemački, nisu krili otpor prema radu od kuće. Smatrali su ga etički pogrešnim, navodeći da je dolazak u firmu vid socijalizacije. Mnoge kompanije izabrale su srednje rešenje pola-pola: i kuća i firma.
„Veliki broj zaposlenih bira i dalje da dolazi u kancelariju više od 50 odsto vremena. Možda osećaju da mogu lakše i efikasnije da završe posao sa kolegama jer imaju interakciju. Socijalizacija, koja je nedostajala, dosta znači, pogotovo nakon prvog perioda od kraja korone“, navodi Tamara Obradović iz JTI Srbije za RTS.
Šta kaže Zakon?
Rad od kuće je i zakonodavno sporan. U mnogim evropskim zemljama to pitanje nije uređeno zakonom, kao ni u Srbiji, ali ga samo delimično pokriva Zakon o radu.
„To praktično nije zakonsko rešenje. Donet je vodič u vidu smernica, koji bi trebalo na jednostavan način da pokaže kako bi moga rad od kuće praktično da se organizuje. Otvoreno je i pitanje bezbednosti prilikom donošenja novog Zakona o bezbednosti iz javnog rada, gde je zakonodavac pokušao da definiše rad od kuće“, kaže Svetlana Budimčević iz Unije poslodavaca Srbije.
Prema njenim rečima, rad od kuće bi trebalo najpre da bude regulisan između zaposlenog i poslodavca.
Da će morati da se reguliše i zakonom, ukazuje i to što je mogućnost rada od kuće uz dobru platu, sve češće zahtev poželjnih kadrova na razgovoru za posao.
Izvor:RTS
Studenti biciklisti su stigli na glavni trg u Strazburu, gde ih je dočekao veliki broj građana
Građani protestuju jer žele da podsete na događaj 15. marta i da traže odgovor od nadležnih šta se te večeri desilo. Na protestu ispred RTS-a organizovano je potpisivanje peticije kojom prosvetni radnici i građani traže od Ministarstva da se obustave disciplinski postupci u Osnovnoj školi "Vožd Karađorđe" u Beogradu, Gimnaziji i stručnoj školi "Svetozar Miletić" u Srbobranu i Srednjoj školi "Stevan Mokranjac" u Požarevcu
Kako prenosi Istinomer, njihova novinarka je nakon napada prišla policajcu i obavestila ga šta se desilo. Na to joj je policajac odgovorio – „Čuvajte se i prema nama se odnose tako“
Budući ministar prosvete Dejan Vuk Stanković napustio je skupštinsku salu uz pomoć pripadnika obezbeđenja, a reagovala je i Hitna pomoć
Za studente koji biciklima stižu u Strazbur kako bi Evropu upoznali sa situacijom u Srbiji, Slobodni univerzitet u Kragujevcu napravio je performans: ljudi su od svojih tela sačinili bicikl u srcu
Arhiva nedeljnika Vreme obuhvata sva naša digitalna izdanja, još od samog početka našeg rada. Svi brojevi se mogu preuzeti u PDF format, kupovinom digitalnog izdanja, ili možete pročitati sve dostupne tekstove iz odabranog izdanja.
Vidi sve