„Srpkinja je mene majka rodila“, orilo se u sredu iz Palate Republike Srpske, nakon pobede Donalda Trampa na američkim predsedničkim izborima. Predsednik RS Milorad Dodik nije krio oduševljenje zbog Trampovog povratka u Belu kuću, pa je, nakon što je pobeda republikanca bila izvesna, na glavu stavio MAGA (Make America Great Again) kačket i zapevao uz harmoniku.
Iste večeri Palata RS u Banjaluci, je čast Trampove pobede osvetljena bojama američke zastave. No, dok se rasveta palila, iz Vašingtona je stigao hladan tuš – novi red sankcija protiv osoba i firmi bliskih Miloradu Dodiku.
Ipak, Dodikovu zabavu u tom trenutku ništa nije moglo pokvariti – rečima Mitra Mirića: „Ne može nam niko ništa“. Simbolično, i ova pesma je u sredu uveče bila na slavljeničkom repertoaru predsednika srpskog entiteta u Bosni i Hercegovini.
Sankcije zbog pokušaja izbegavanja sankcija
Dok se u sredu u Banjaluci pevalo, Ministarstvo finansija Sjedinjenih Američkih Država dodalo je Vladimira Perišića i kompaniju Elpring na listu sankcija zbog pomaganja porodici Milorada Dodika i kompanijama povezanim sa njima da pokušaju da izbegnu američke sankcije koje su na snazi, piše Radio Slobodna Evropa (RSE).
Navedeno je da su Perišić, direktor ranije sankcionisane kompanije Prointer, i kompanija Elpring iz Laktaša deo „korumpirane mreže onih koji pokušavaju da izbegnu sankcije SAD-a“. Iz američkog ministarstva finansija je rečeno da je sankcionisana mreža direktno povezana sa Igorom Dodikom, sinom Milorada Dodika, koji je još od ranije na američkoj crnoj listi.
Kako piše u saopštenju, Milorad Dodik je iskoristio svoj službeni položaj da ugovore Vlade RS-a usmeri na mrežu privatnih kompanija koje on i Igor nadgledaju.
„Dok Igor kontroliše mnoge kompanije u ovoj mreži, on prikriva svoju ličnu vezu s kompanijama oslanjajući se na različite nominalne vlasnike i direktore. Jedna od ovih osoba je Vladimir Perišić, generalni direktor Prointer ITSS, kog je Kancelarija za kontrolu strane imovine sankcionisala 18. juna 2024. Kao generalni direktor Prointera, entiteta pod Igorevom kontrolom, Perišić je Igoru dostavljao ažuriranja, tražio Igorevo odobrenje i usmeravanje, te izvršavanje poslovnih odluka po njegovim uputstvima. Osim toga, Perišić je predložio i proveo korumpiranu šemu u koju je uključen Prointer nakon što je dobio uputstva i odobrenje od Igora“, pojasnili su iz Ministarstva financija SAD-a.
Američka ambasada u Bosni i Hercegovini je saopštila da dodavanje Vladimira Perišića i kompanije Elpring na listu sankcija „otkriva očite pokušaje Igora Dodika da izbegne američke sankcije“.
„Sjedinjene Države će upotrebiti sva sredstva koja su nam na raspolaganju protiv onih koji pružaju glavne izvore prihoda za Dodikovu pokroviteljsku mrežu i omogućuju njegove napore da nastavi s destabilizirajućim aktivnostima“, poručila je Američka ambasada u BiH na društvenoj mreži Iks.
Sedam godina pod sankcijama
Ukoliko se Dodik raduje Trampu u nadi da će ga, posle sedam godina, skinuti sa crne liste SAD-a, vrlo je verovatno da su te nade zaludne.
Sankcije protiv Milorada Dodika prvi put su uvedene u januaru 2017. godine, tik pred inauguraciju Donalda Trampa. Međutim, Tramp ih je ubrzo obnovio.
Predsednik Republike Srpske trebalo je da otputuje na ceremoniju Trampove inauguracije, ali je Ambasada SAD u BiH odbila da mu izda vizu. Dodik je nakon toga kazao da će se javno odreći pasoša Bosne i Hercegovine, te da će početi da koristi pasoš Srbije.
Tadašnja ambasadorka SAD u BiH Maurin Kormak je saopštila da su Dodiku sankcije uvedene zbog nepoštovanja odluke Ustavnog suda Bosne i Hercegovine o zabrani organizovanja referenduma. U saopštenju stoji da se „Milorad Dodik usprotivio Ustavnom sudu Bosne i Hercegovine i prekršio zakon, te predstavlja značajnu pretnju u vezi sa ometanjem sprovođenja Dejtonskog sporazuma“.
Nisu sankcije nego “odmazda”
Dodik, kome je od tada zabranjen ulazak u SAD, a imovina zamrznuta, tvrdio je da to nisu sankcije nego „odmazda gubitničke administracije Baraka Obame“. Kao razlog za ovaj potez naveo je to što „nije pristao prodati RS i Srbe“. Rekao je da od Trumpa očekuje da po preuzimanju funkcije poništi ovu odluku i krivično goni Maurin Kormak, a dobio je – produženje sankcija 22. juna 2017. godine. U potpisu, Donald Tramp.
On je do danas nastavio da obećava referendum za otcepljenje RS od BiH.
U junu ove godine Dodik je u intervjuu za „Jerusalem Post“ rekao da Tramp „možda nije mogao“ da mu ukine sankcije.
„Ja sam do danas na listi sankcija. Ne ljutim se na SAD, već na ‘odmetnute’ dužnosnike američke vlade. Može se činiti da imam razloga da budem ljut i na Trampa, pošto je imao četiri godine da ukine sankcije uvedene meni i nije to učinio. Možda nije mogao“, naveo je Dodik.
Ulagivanje Trampu
Da li je predstava Milorada Dodika u Palati Srbija ulagivanje Trampu, u nadi da će se novi-stari američki predsednik ovog puta smilovati, te „na lepe oči“, odlučiti da sa crne liste skine čoveka koji je nosio MAGA kačket?
Istorija američke politike na Zapadnom Balkanu govori da će sankcije, vrlo verovatno, ostati na snazi – bez obzira na to što je proslava u Banjaluci u sredu mogla da parira slavlju u štabu novoizabranog američkog predsednika Donalda Trampa.
Izvori: RSE/Bljesak.info/Oslobođenje.ba