Studentski protesti
„Ne plašimo se“: Održana protestna šetnja studenata do Pravnog fakulteta
Studenti i građani održali protestnu šetnju od Rektorata Univeriziteta u Beogradu do Pravnog fakulteta
“Kao i u slučaju ‘Savamala’ građani su i u Šapcu zvali policiju, ali policija im je spuštala slušalicu i nije se odazvala”
Druga po redu blokada puteva u Srbiji zakazana je za 4. decembar u 14 sati. Prošlonedeljni dramatični događaji izazivaju bojazan od još većih tenzija i sukoba između učesnika blokade i policijskih i paradržavnih snaga i odreda.
O sutrašnjoj blokadi Dobrica Veselinović iz pokreta Ne davimo Beograd za „Vreme“ kaže: “Ove subote očekujemo mnogo više punktova i mnogo više građana koji će se odazvati”.
Pred nove proteste protiv spornih zakona o eksproprijaciji i referendumu donete su mere i odaslate poruke koje pristalice blokade tumače kao vid zastrašivanja građana: MUP je uveo broj telefona za prijavu ljudi zbog blokade puteva, a u tabloidima se danima preti “ljubičastom farbom” i “građanskim ratom”.
“Kao i prošli put, Ne davimo Beograd će izaći sa građanima i građankama da mirno pokažemo nezadovoljstvo kriminalnim stvarima koje ova vlast radi”, poručuje Veselinović. “Što se tiče bezbednosti, kao i uvek do sada naš glavni prioritet je da sve prođe mirno, dostojanstveno i bez bilo kakvog nasilja”.
Jedan od zahteva protesta je ukidanje Zakona o eksproprijaciji, za koji predsednik Vučić tvrdi da još nije potpisao, istovremeno uveravajući javnost da Rio Tinto nije tema koja je na dnevnom redu. Striktno gledano, kao sporan ostaje drugi zahtev protesta, Zakon o referendumu, koji se već primenjuje.
Na pitanje može li takav Vučićev odgovor da ublaži intenzitet protesta, Veselinović kaže da blokade jasno pokazuju da su građani i građanke spremni da se bore protiv ove kriminalne vlasti, da se bore za oslobođenje svojih gradova i svoje države.
“Mislim da je svima jasno da ova vlast ništa ne radi u korist građana već isključivo za svoje lične interese, tako da smatram da ovakve manipulacije neće zavarati građane. Povod za proteste i blokade jesu zakoni i Rio Tinto, ali uzroci su mnogo dublji. A to su nedostatak demokratije, ljudskih prava i poštovanja dostojanstva građana.”
Protivrečne izjave ministra policije Aleksandra Vulina koji je zapretio primenom nasilja i predsednika Aleksandra Vučića koji je rekao da će dozvoliti proteste, ukoliko ne ugrožavaju nečiji život, imovinu ili institucije, nameću pitanje – kome verovati.
“Videli smo na blokadama prošle subote šta za njih znači da policija neće činiti nasilje, već će se kao u Šapcu skloniti i pustiti batinaše SNS-a da to rade. Kao i u slučaju ‘Savamala’ građani su i u Šapcu zvali policiju, ali policija im je spuštala slušalicu i nije se odazvala. Sa druge strane, videli smo da je i u nekim gradovima policija prekoračila upotrebu sile, tako da je jasno da se ovaj režim uplašio i da je spreman na sve načine da spreči da građani pokažu šta misle o štetnim projektima koje oni rade.”
S obzirom na dosadašnju blisku vezu sa ekološkim pokretima, pitamo Veselinovića da li je Ne davimo Beograd i sam organizator protesta ili ih samo podržava?
“Ne davimo Beograd podržava proteste”, kaže on, “i kao i mnogo godina unazad i sada ćemo uvek biti zajedno sa građanima i građankama u borbi, na ulici kada se suprotstavljamo štetnim projektima ove vlasti. Borba za dobre gradove je krenula i mi smo tu da zajedno sa građanima tu borbu i vodimo.”
O ulozi pokreta Ne davimo Beograd na ovim protestima, koji će učestvovati na predstojećim izborima u Zeleno-levoj koloni kaže: “Ne davimo Beograd jasno podržava proteste i kreće u borbu za oslobođenje Beograda i Srbije. Tu smo da tu borbu vodimo na ulici, ali i da u narednim mesecima pokažemo da postoji način da od naših gradova napravimo dobre gradove za sve, zelene gradove koji se brinu o građanima, o životnoj sredini, gradove koji su solidarni i pravedni. Naša uloga je da promenimo Srbiju nabolje.”
A na pitanje da li veruje da Rio Tinto neće otići iz Srbije, dok s političke vlasti ne ode i sam Vučić, Veselinović odgovara da je ovu kriminalnu vlast neophodno smeniti na sledećim izborima kako se ne bi nastavilo dalje uništavanje Srbije.
“Rio Tinto je jedan od primera šta sve ova vlast radi kako bi obezbedila svoje lične interese. Ne davimo Beograd smatra da je neophodno da napokon krenemo da vodimo politike koje su u interesu naših građana i koje građanima daju moć da odlučuju o tome u kakvom gradu i zemlji žele da žive”, kaže Veselinović.
Čitajte dnevne vesti, komentare, analize i intervjue na www.vreme.com
Studenti i građani održali protestnu šetnju od Rektorata Univeriziteta u Beogradu do Pravnog fakulteta
Danski diplomata Peter Sorensen ambasador je EU pri Kancelariji Ujedinjenih nacija i drugim međunarodnim organizacijama u Ženevi, a prethodno je bio specijalni predstavnik EU u Bosni i Hercegovini
Ministar policije Ivica Dačić izjavio je da je zabeležen samo jedan prijavljen incident ispred Pravnog fakulteta, dok studenti demantuju ove tvrdnje, navodeći da je policija prisutna i aktivno pregleda sigurnosne snimke zajedno s njima
Zbog studentskih blokada, Rektorski kolegijum Univerziteta u Beogradu moraće da se održi na alternativnoj lokaciji, izjavio je dekan Poljoprivrednog fakulteta Vladan Bogdanović. On je dodao da je sledeće nedelje planirana i onlajn sednica Saveta Univerziteta
Udruženim medijsko-političkim poduhvatom perjanice režima i njima potčinjeni mediji počeli su novu kampanju o tome da će biti raspisan refrendum o poverenju predsedniku Srbije Aleksandru Vučiću koji nije u skladu sa Ustavom i zakonima
Ličnosti godine: Pobunjeni studenti, kolektivni intervju
Sada je red i na vas Pretplati seArhiva nedeljnika Vreme obuhvata sva naša digitalna izdanja, još od samog početka našeg rada. Svi brojevi se mogu preuzeti u PDF format, kupovinom digitalnog izdanja, ili možete pročitati sve dostupne tekstove iz odabranog izdanja.
Vidi sve