Beograd
Izmene u saobraćaju od subote u 22h do nedelje u 15h
Zbog Petog beogradskog polumaratona, Sekretarijat za saobraćaj je objavio izmene u saobraćaju od subote u 22h do nedelje u 15h
Članovi koalicije „Zajedno- Moramo“ danas su opet, kao i u subotu, zaustavili bager da poruši Nemački paviljon na Starom sajmištu, zato što traže da se ispita da li se tu nalazi masovna grobnica. Zamolili su Ambasadu Izraela za pomoć
I danas, kao i subotu, članovi koalicije „Zajedno-Moramo“ zaustavili su rušenje Nemačkog paviljona na beogradskom Starom sajmištu.
Narodni poslanik Đorđe Miketić kaže za portal „Vremena“ da su svesni da neće uspeti da zaustave rušenje, ali traže „od Grada i od Zavoda za zaštitu spomenika kulture i od nadležnih institucija da pošalju stručnjake koji bi ispitali da li se ispod paviljona nalazi masovna grobnica.“
Miketić kaže da postoje „geološki snimci i svedočenja radnika firme ’Rade Končar’ čije su se prostorije tu nalazile posle oslobođenja da su oni, čistreći prostor, tu naišli na ubijene ljude i da su ih zakopali ispod poda. Mi samo tražimo da se zaustavi rušenje na mesec dana dok stručnjaci ne ispitaju da li je to tačno.“
„Ne mogu da verujem da će odbiti ovajav zahtev, odnosno, ne mogu da verujem da bi bilo ko pravio put preko žrtava Holokausta.“
Danas se na gradilištu, kaže Miketić, nije pojavio niko iz Zavoda za zaštitu spomenika kulture. „Oni neće o tome ni da razgovaraju, pisali smo im nekoliko puta“, kaže Miketić, a na primedbu da Nemački paviljon nije deo zaštićenog područja pa da samim tim Zavod ni nema obavezu prema rušenju, Miketić podseća da je „bio, ali pod privremenom zaštitom koja nije produžena zato što, kako su rekli, taj objekat više nema tragova autentičnog izgleda. Čudno je da im nije odgovaralo da zaštite Staro sajmište kao celinu“.
Nezaštićeni objekti
Miketić kaže da su tražili podršku Ambasade Izraela.
„Nije poenta da od inostranih ambasada tražimo pomoć ili da telima branimo ono što bi trebalo da brane institucije ove države“, kaže poslanik Đorđe Miketić.
Kaže i da će svakako postaviti to pitanje na prvoj sednici Skupštine Grada, „ali se vlasti ne žuri da je zakaže, pa nije isključeno da će do tada Nemački paviljon biti srušen“.
Podsetimo, rušenje Nemačkog paviljona ua Starom sajmištu počelo je početkom marta, o čemu je javnost obavestio Centar za istraživanje i edukaciju o Holokaustu, i pozvao gradsku upravu da rušenje zaustavi.
Tada je uklonjen krov sa jedne od zgrada paviljona i srušene su okolne posleratne zgrade nekadašnje firme „Rade Končar“. Rušenje se obavlja bez identifikacije izvođača i table sa informacijom o gradilištu, navodi Centar.
Na sajtu Zavoda za zaštitu spomenika kulture Beograda piše da je Staro sajmište spomenik kulture od 1987. godine.
Nemački paviljon, iako je deo Starog sajmišta, nije spomenik kulture zato što pripada delu logora koji nije zaštićen.
Odgovor na pitanje zašto nisu zaštićeni svi objekti Starog sajmišta, jer u svakom su za vreme Drugog svetskog rata likvidirani i mučeni ljudi, postoji, ali nije prikladan za priču o stratištu zato što se tiče atraktivnosti lokacije i njene isplativosti, dakle privatnih interesa.
Rušenje Nemačkog paviljona je nastavljeno ove subote kad su ga članovi kolalicije zaustavili kao i danas.
Čitajte dnevne vesti, analize, komentare i intervjue na www.vreme.com
Zbog Petog beogradskog polumaratona, Sekretarijat za saobraćaj je objavio izmene u saobraćaju od subote u 22h do nedelje u 15h
Zbog pada nadstrešnice železničke stanice koja je ubila 15 ljudi u nedelju, 24. novembra, zakazan je novi protest u Novom Sadu. Građani su pozvani da ponesu crvenu farbu i rukavice
Ministru građevinarstva i infrastrukture u ostavci Goranu Vesiću i bivšem direktor Infrastrukture Železnice Srbije Nebojši Šurlanu Višu sud u Novom Sadu je nakon saslušanja odredio pritvor od 30 dana
Nakon dve nedelje pritvora, u petak su iz pritvora nekadašnji potpredsednik Vlade Vojvodine Goran Ješić, student Relja Stanojević i gradski odbornik u Novom Sadu Miša Bačulov.
Dragan Marković Palma, predsednik Jedinstvene Srbije, preminuo je u 65. godini
Arhiva nedeljnika Vreme obuhvata sva naša digitalna izdanja, još od samog početka našeg rada. Svi brojevi se mogu preuzeti u PDF format, kupovinom digitalnog izdanja, ili možete pročitati sve dostupne tekstove iz odabranog izdanja.
Vidi sve