
„Marš na Drinu"
Protest u Loznici: Protiv litijuma i zaborava
Posle Novog Sada, Kragujevca, Niša, Beograda i Novog Pazara, studenati okupljenih oko inicijative „Studenti u blokadi“ organizovali su protest u Loznici pod nazivom „Marš na Drinu“
Predsednik Stranke Slobode i pravde (SSP) Dragan Đilas uputio je pismo predsedništvu Partije evropskih socijalista (PES), čiji je SSP član, kojim je apelovao na podršku međunarodne zajednice u zahtevu za poništavanjem izbora u Srbiji i uspostavljanjem posebne međunarodne komisije radi istraživanja svih izbornih nepravilnosti
Đilas je naveo da je pismo uputio zbog dopisa premijerke Srbije Ane Brnabić, koja je u svom pismu predsedniku PES-a Stefanu Levenu (bivšem švedskom premijeru) „pokušala da sakrije izbornu krađu, ignoriše dokaze o zloupotrebama i omalovaži međunarodne posmatrače i njihove navode“.
On je ukazao na nepravilnosti, pozivajući se na izjave šefa Misije za posmatranje izbora OEBS/ODIHR Alberta Jonsona koji je izjavio da su izbori u Srbiji bili su nefer i da su bili su obeleženi ozbiljnim nepravilnostima, zloupotrebom javnih resursa, medijskom dominacijom predsednika Srbije Aleksandra Vučića, negativnim kampanjama i širenjem straha.
Jonson je među ozbiljnim nepravilnostima primetio kupovinu glasova i dovođenje birača iz drugih zemalja da glasaju na izborima u Beogradu, navodi se u Đilasovom obraćanju PES, a prenosi u saopštenju informativna služba Stranke slobode i pravde.
Lider SSP pozvao se i na izjavu šefa posmatraćke misije Saveta Evrope Stefana Šenaha, koji je više puta naglasio da su izbori u Srbiji bili nefer uz ocenu „da je pobeda u Beogradu ukradena od opozicije“.
„Kritikovali smo izbore u Turskoj, Makedoniji, generalno na Balkanu, ali ranije nije bilo takvih izbora“, citirao je Đilas izjavu Šenaha.
U pismu PES-u, Đilas se osvrnuo i na izjavu poslanika Evropskog parlamenta Andreasa Šidera da su „izveštaji o prevarama i pokušajima režima Vučića da utiče na rezultate izbora uznemirujući“.
Đilas je posebno istakao ono što Ana Brnabić nije navela u pismu, „poput zahvalnosti ruskim bezbednosnim službama koje su navodno imale informacije o protestima opozicije i koje su podelili sa predstavnicima vlasti“.
Ona nije pomenula ni prekomernu upotrebu sile koju je policija upotrebila posle mirnih protesta, kada je uhapšeno više od 50 demonstranata, među kojima je bilo najviše studenata i srednjoškolaca, napomenuo je Đilas.
Kako je naveo, Ana Brnabić je „zaboravila“ da navede da je predsednik Srbije Aleksandar Vučić imao sastanak sa ambasadorom Rusije Aleksandrom Bocanom Harčenkom, koji je potom izjavio da ga je predsednik Srbije informisao da Zapad stoji iza protesta opozicije.
„Pozivam Vas da podržite proevropsku opoziciju u Srbiji u kojoj je SSP, ponosna članica PES, stranka sa najvećom podrškom među građanima. Podržite nas u zahtevu da se izbori u Srbiji ponište da Evropa pošalje posebnu komisiju koja bi istražila sve neregularnosti i dala predloge kako da u Srbiji dođemo do demokratskih izbora“, napisao je Đilas.
To je, prema njegovoj oceni, od ogromnog značaja ne samo za Srbiju i njenu evropsku perspektivu, već za ceo Zapadni Balkan.
Iz SSP-a je za utorak 9. januaru najavljena i konferencija za štampu Dragana Đilasa u sedištu stranke, a najavljena tema je „izborna krađa“.
Posle Novog Sada, Kragujevca, Niša, Beograda i Novog Pazara, studenati okupljenih oko inicijative „Studenti u blokadi“ organizovali su protest u Loznici pod nazivom „Marš na Drinu“
Predsednik Srbije Aleksandar Vučić sastao se u Kremlju sa predsednikom Ruske Federacije Vladimirom Putinom
Bager koji zatrpava gume na trasi novog autoputa, izazvao je brojne reakcije. Izvođač radova kaže da je u pitanju neodgovornost pojedinca
Profesorka Marija Vasić, uhapšena aktivistkinja novosadskog Pokreta slobodnih građana, najavila je da će započeti štrajk glađu ako ona i još petoro uhapšenih ne budu pušteni iz pritvora
Studentske blokade fakulteta traju duže od pet meseci, a na nekim visokoškolskim ustanovama ovih dana se odlučuje o onlajn nastavi. U Kragujevcu, nastavno-naučna veća podeljena su po tom pitanju
Studentski zahtev za raspisivanje vanrednih parlamentarnih izbora
Istorijska šansa Srbije Pretplati seArhiva nedeljnika Vreme obuhvata sva naša digitalna izdanja, još od samog početka našeg rada. Svi brojevi se mogu preuzeti u PDF format, kupovinom digitalnog izdanja, ili možete pročitati sve dostupne tekstove iz odabranog izdanja.
Vidi sve