Nakon dve tragedije koje su se dogodile u Srbiji, iz Nacionalne dečje linije kažu da je u prethodnih nedelju dana blago porastao poziv dece i mladiha.
Kosta Gajić iz Nacionalne dečje linije kaže za RTS da deca i mladi koji ih pozovu izražavaju zabrinutost kako za sebe tako i za svoje prijatelje, članove porodice i pitaju se – kako mogu u ovoj situaciji da pomognu i budu im dostupni.
„Oni se pre svega interesuju zašto se ovo desilo. Pričaju o osećanjima straha, nebezbednosti i nesigurnosti. Mlađu decu zanima zašto se to desilo, bitno im je da o tome mogu da porazgovaraju. Sa druge strane, mladi to povezuju sa svojim unutrašnjim stanjima, sa tim kako se osećaju. Oni lakše artikulišu kako misle i šta misle na ove teme i izvesno lakše komuniciraju putem pisane reči“, navodi Gajić.
Ukazuje da nisu sva deca spremna da odmah govore o tragičnim događajima, te da je tu ključno strpljenje i dostupnost za razgovor onog trenutka, kada oni osete potrebu za tim.
„Bitno je da razumemo da je za taj telefonski poziv potreban prostor, kako psihološki tako i fizički, i da možda u ovom trenutku deca još uvek nisu spremna i nemaju dovoljno tog prostora“, objašnjava Gajić.
Ukazuje da je i roditeljima razgovor o tragičnim događajima previše tažak, izazovan i bolan.
Nacionalna dečja linija 116 111 dostupna 24 sata, 365 dana u godini. Roditelji savete psihologa, sociologa i drugih stručnih ljudi mogu da potraže na broj 0800 007 000. A dostupno im je i savetovanje putem četa. Sve usluge su anonimne i poverljive.
B.G./RTS
Čitajte dnevne vesti, analize, komentare i intervjue na www.vreme.com