Briselski sud
Vukotić, Drašković i Spasić osuđeni na doživotnu robiju zbog ubistva Envera Handrija
Briselski sud osudio je tri osobe zbog ubistva Envera Hadrija na doživotni zatvor
Nacrt novog Zakona o policiji je onaj isti koji je Vulin pokušao da progura jula prošle godine. Nacrt legalizuje napredni softver za praćenje i identifikaciju, ozvaničava policijskog dušnika, dozvoljava ulaz na privatni posed bez naloga
Ako bude usvojen, novi Zakon o unutrašnjim poslovima značiće „uvođenje diktature i ozvaničenje policijske države“ ocenila je narodna poslanica iz grupe „Moramo Zajedno“ Danijela Nestorović.
Podsetila je da je to onaj isti zakon koji je u „u julu prošle godine pokušao da provuče Aleksandar Vulin. Tada je Aleksandar Vučić naložio, ili kako je zvanično rečeno ’zamolio’ Vulina da povuče zakon iz procedure, zbog ’velikog pritiska javnosti“ pravdajući se time da nije stigao da ga pročita“.
Javna rasprava o predlogu tog Zakona zakazana je pred Novu godinu i Božić, što je Nestorović nazvala kao „ustaljeni mehanizam“ vlasti.
Novi Nacrt Zakona o unutrašnjim poslovima, ocenila je, predstavlja udarac na sva Ustavom Srbije zagarantovana prava i na demokratiju i sve demokratske vrednosti.
Danijela Nestorović kaže da je zakon pisan po „narudžbini“ kako bi se građani stavili pod kontrolu. Navodi da će zakon legalizovati napredni softver za praćenje i identifikaciju kako bi policija mogla da kontroliše građane i ugrožava im pravo na privatnost i slobodno kretanje, zatim da se vraća „profesionalni policijski doušnik, a daje se i mogućnost policiji da uđe na privatni posed bez naloga suda.“
Ukazala je da je sporna odredba novog zakona kojom je „otpor“, odnosno suprotstavljanje zakonitoj primeni policijskih ovlašćenja, definisan kao oglušivanje o naređenje ili zauzimanje klečećeg, sedećeg, ležećeg ili sličnog položaja (pasivni otpor).
„To bi značilo da policajac, recimo demonstrante ili građane koji su se okupili da mirno protestuju, na šta po Ustavu RS imaju pravo, može da, ukoliko proceni da to nije u skladu sa njihovim mišljenjem ili nalogom, primeni policijska ovlašćenja“, navela je Nestorović.
S.Ć. /Beta
Čitajte dnevne vesti, analize, komentare i intervjue na www.vreme.com
Briselski sud osudio je tri osobe zbog ubistva Envera Hadrija na doživotni zatvor
Na mnogim fakultetima u Srbiji ostale su „praznične straže“ studenata u blokadi. „Vreme“ se raspitalo šta očekivati posle praznika
Ambasadorka Srbije Jelena Milić nadureno je napustila božićni prijem u Zagrebu jer joj se ne sviđa podrška studentskim protestima koju je tamo čula
Čoveka koji je u pondeljak uveče u kafani „Krug“ u Jagodini ubio vlasnika tog restorana i ranio drugu osobu likvidirali su pripadnici SAJ
Od „džentlmenskog dogovora“, sindroma „novog Bajatovića“ pa do neprijateljskog preuzimanja iz autokratskih režima…. Koje su opcije za NIS?
Arhiva nedeljnika Vreme obuhvata sva naša digitalna izdanja, još od samog početka našeg rada. Svi brojevi se mogu preuzeti u PDF format, kupovinom digitalnog izdanja, ili možete pročitati sve dostupne tekstove iz odabranog izdanja.
Vidi sve