Dve nedelje nakon što je javnost saznala da je lista čekanja za operaciju na niškoj klinici za Kardiohirurgiju ukinuta jer su lekari dobrovoljno i bez nadoknade radili 12 vikenda zaredom, oglasila se ministarka zdravlja Danica Grujičić.
Ona je u intervju za „Blic“ rekla da je eliminisanje liste čekanja za operacije „diskutabilno“, jer su oni od ozbiljnih kardiohirurških operacija uradili – šezdesetak.
„Kada su u pitanju lekari u Nišu, ja moram samo kratko da kažem. Od ozbiljnih kardiohirurških operacija uradili su 60-tak. Za to vreme, Dedinje je uradilo 702 – radnim danom, kardiohirurgija KCS uradila je oko 400 operacija, za to vreme Institut za kardiovaskularne bolesti u Kamenici je uradio preko 300 operacija, tako da je to sklanjanje sa liste čekanja vrlo diskutabilno. Ja nemam ništa protiv kolega u Nišu, pozdravljam njihov entuzijazam, ali priznaćete da su ove cifre mnogo veće“, rekla je Grujičić.
Ovakav stav ministarke mogao bi da bude označen kao iznenađujući jer u više navrata se od niških lekara čulo da sebe ne vide kao heroje.
Direktor Klinike za Kardiohirurgiju Dragan Miliću u intervju za „Vreme“ rekao je da njihov potez nije recept kojim se liste čekanja mogu rešiti i u drugim bolnicama.
„Ovo nije recept koji predlažemo za sve ostale klinike i bolnice u Srbiji. Mi smo našli model koji je nama najviše odgovarao. Na klinici imamo samo 10 kreveta u intenzivnoj nezi. Onog trenutka kada se ti kapaciteti popune, mi više ne možemo da operišemo„, rekao je Milić.
Šta će biti za 10 godina?
Ministarka zdravalja je optimista i smatra da Srbija u narednih deset godina može da ima jedan od najboljih državnih sistema u svetu.
Međutim, čini se da takvog optimizma nema i među lekarima. Medicinski radnici i lekari odlaze iz Srbije zbog loših uslova rada i niskih plata. Titula specijaliste dobija se nakon dugih 10 do 15 godina školovanja i usavršanja.
Kako kaže neurolog dr Anđela Gavrilović, koja je ceo radni vek provela u KBC Zvezdara, kad nema relativno zdravog i zadovoljnog zdravstvenog radnika, onda nema ni zdravog naroda.
“Ljudi nam odlaze. Sada jedan čovek radi posao za četvoro, pa bi shodno tome, trebalo da primi četiri plate. Nekad je potrebno da se lekar klonira, da bude na pet mesta istovremeno da bi pokrio službu, a onda, posle svega, dobije bednu zaradu. Kad već radimo do iscrpljivanja, do poslednjeg atoma snage, onda bi bar bilo pošteno da imamo materijalnu kompenzaciju, jer nemamo psihološku, a ni onu od pacijenata koji su očajni, što je sasvim razumljivo“, rekla je Gavrilović za Nova.rs.
Zašto nema pohvale
Požrtvovanje i rezulti lekara Klinike za kardiohirurgiju u Nišu zaslužili su svaku pohvalu, samo što ona sa vrha vlasti izostaje.
Njihov uspeh otvara mnoga neprijatna pitanja.
Kako je portal „Vreme“ pisao u tekstu „Uspeh niških lekara: Zašto izostaju pohvale vlasti?“, čestitke na uspehu bi za sobom povukle i neka druga pitanja koja bi mogla da naruše godinama građenu sliku aktuelne vlasti kako ona ne samo da niže uspehe, već je i jedina koja to ume i može. Jedina kojoj je to i dozvoljeno.
B.G./Blic/Nova S
Čitajte dnevne vesti, analize, komentare i intervjue na www.vreme.com