Na adresu brojnih medija prethodnih dana je u ime organizacije „Studenti koji žele da uče“ stigla pretnja tužbama zbog „učestalih objava koje sadrže neosnovane, tendenciozne i uvredljive komentare“ na njihov, ali na prvom mestu na račun Aleksandra Vučića i SNS-a. Drugim rečima: hoće da zatrpaju sudskim procesime one medije čiji novinari izražavaju negativan stav o vlasti na čijem se čelu neustavno nalazi predsednik države.
Sebe nazivaju „formalnom i legitimnom studentskom grupom“ čiji je osnovni cilj afirmacija obrazovanja, povratak na fakultete i institucionalna stabilnost Republike Srbije.
Uz ime organizacije u potpisu pretećeg saopštenja navedeni su Miloš Pavlović i Kristina Novaković, koji su u javnosti poznati kao neki od glavnih predstavnika „Studenata 2.0“.
Iako je navedeno da je reč o formalnoj i legitimnoj studentskoj grupi, organizacija „Studenti koji žele da uče“ ne postoji u registru Agencije za privredne registre (APR).
Upis studentske oragnizacije u APR-u obavezan je korak prilikom registracije, navedeno je u dokumentu Krovne organizacije mladih Srbije (KOMS), u kom je detaljno objašnjen postupak registracije studentskih organizacija.
Pošto udruženja ovog naziva u APR-u nema, u pitanje se dovodi legitimnost i formalnost koju podvlače.
Lažni META saradnici
Osim toga, upitni su i drugi kontakti koje vredni studenti „koji samo hoće da uče“ navode.
U saopštenju su navedena imena troje navodnih saradnika kompanije META, influensera iz Srbije, Aleksandra Leštarića, Danice Manojlović i Luke Lekića.
„Nemam veze sa tim pismom, kao ni sa Metom. Nikako mi nije jasno zašto su baš mene naveli“, kaže za „Vreme“ Aleksandar Leštarić.
Na pitanje da li će preduzeti neke korake tim povodom, kaže da ne bi da poklanja pažnju takvim lažima.
„Za sada ignorišem, pa ako se baš otme kontroli, razmatraću neke korake“, navodi Leštarić.
Danica Manojlović takođe demantuje povezanost sa „Studentima koji žele da uče“.
„Sve je počelo još u februaru. Prvo je Eko Straža objavila mejl u kojem je navedeno moje i Lukino ime kao META saradnika i počele su da mi stižu preteće poruke. Posle moje reakcije objavljen je demanti. Ja sam zvala neke medije da idemo zajedno u Ćacilend da pokažem da nemam nikakve veze sa tim. Međutim, niko se nije javio“, objašnjava Manojlović za „Vreme“.
Kada je u priču dodat Aleksandar Leštarić, pomislila je da su odabrani zato što su popularni među mladima u gejming svetu. Konsultovala se sa pravnicima pa su rešili da ne izlaze u javnost kako im ne bi pridavali značaja, ali su stvari poslednjim saopštenjem kulminirale. Narednih dana odlučiće o daljim koracima.
„Realno, ja ne znam ni koga možemo da tužimo. Ona dva Ćacija?“, pita se Danica u razgovoru za „Vreme“.
Laž do laži
Stizale su joj brojne uvredljive poruke, koje su je pogodile i imala je utisak da „sve što radi i trudi se da bude ispravno izbriše jedna laž“.
Dodaje i da joj je zasmetalo to što niko nije proverio da li su i kako povezani sa grupom studenata, već je njihovo saopštenje objavljivano u celosti, što su pod pretnjom tužbe zahtevali.
„Pokret studenata i građana za bolju budućnost“
Početkom aprila u Novom Sadu je osnovan „Pokret studenata i građana za bolju budućnost“. Oblast ostvarivanja ciljeva ovog udruženja su politika, obrazovanje, kultura, sport, aktivizam u svim društvenim oblastima značaja za život građana u Republici Srbiji.
Reč je o dobrovoljnom, nevladinom, neprofitnom udruženju, navedeno je u statutu.
Zakonski zastupnik ovog udruženja je Dragan Terzić, rođen 1954. godine. Za sada nije u potpunosti jasno da li ovo udruženje ima veze sa takozvanim „Studentima koji žele da uče“, a na APR-u nema dostupnih podataka o kontaktima.