Tragedija u Novom Sadu
Odgovornost inženjerske struke: Sud časti prikuplja neophodnu dokumentaciju
Inženjerska komora Srbije saopštila je da Sud časti prikuplja dokumentaciju koja je neophodna za utvrđivanje uzroka nesreće u Novom Sadu
Kako pozivi #FreeAssange nastavljaju da rastu širom sveta, zahuktavaju se i diplomatski pregovori između Sjedinjenih Američkih Država i Australije oko sudbine novinara i osnivača Vikiliksa Džulijana Asanža
Poseta australijskog premijera Entonija Albanezea SAD-u i susret sa predsednikom Džo Bajdenom mogla bi da bude poslednja prilika za sprečavanje izručenja novinara i osnivača Vikiliksa Džulijana Asanža SAD-u, navodi organizacija Reporteri bez granica.
Albaneze će boraviti u Vašingtonu od 23. do 26. oktobra, a pregovori, kako izveštavaju Reporteri, predstavljaju „pametnu političku priliku“ da se slučaj protiv Asanža privede kraju, budući da se izručenje nazire za samo nekoliko nedelja.
Organizacija koja brine za prava novinara i ranije je apelovala na obe vlade da reše to pitanje, pozivajući SAD da deluje u interesu novinarstva i slobode medija.
„Ako američke i australijske vlade misle ono što govore kada je reč o slobodi medija, jednostavno ne mogu da ignorišu ovo pitanje tokom državne posete premijera Albanezea Vašingtonu“, rekla je direktorka organizacije Rebeka Vinsent.
Slučaj se „predugo otegao“
Otkad je pobedila na izborima u maju prošle godine, Australijska laburistička stranka zagovara oslobađanje Asanža, a premijer i drugi zvaničnici često ponavljaju da Asanžov slučaj traje predugo.
„Vreme koje je Asanž efikasno odslužio u zatvoru premašilo je ono što bi bilo razumno ako se optužbe protiv njega dokažu“, rekao je nedavno Albaneze komentarišući potencijalno izručenje, prenosi Asošiejted Pres.
Nedavno su SAD dokazale da neće odustati od slučaja kada je američki državni sekretar Entoni Blinken na konferenciji za medije u Brisbejnu odbacio pozive australijske vlade da SAD prekinu krivični progon Asanža.
Australijska ministarka spoljnih poslova Peni Vong koja je prisustvovala konferenciji takođe je izjavila da se slučaj „predugo otegao“.
Blinkenov odgovor bio je da je Asanž optužen za „vrlo ozbiljno kriminalno ponašanje”, što je izazvalo kritike javnosti u Australiji, iako se ta izjava nije razlikovala od dugogodišnjeg stava američke vlade o slučaju.
Tako je podrška novinaru sve više počela da raste, posebno na društvenim mrežama u obliku heštega #FreeAssange.
Doživotni zatvor
Ako bude izručen, Asanžu preti kazna do 175 godina zatvora za 18 tačaka optužnice protiv njega. Većina slučaja, 17 tačaka, počiva na optužbama Zakona o špijunaži.
Optužnica za kompjuterske prevare, koja je podignuta pre optužbi za špijunažu, nosu potencijalnu maksimalnu kaznu od pet godina zatvora.
Asanž je već proveo gotovo četiri i po godine u londonskom zatvoru Belmarš.
Od 2010. godine hapšen je na razne načine. Proveo je 10 dana u izolaciji u zatvoru Vandsvort, 550 dana u kućnom pritvoru i sedam godina u ekvadorskoj ambasadi, gde je potražio utočište zbog straha od izručenja SAD-u.
A.E/Reporters without borders/AP
Čitajte dnevne vesti, analize, komentare i intervjue na www.vreme.com
Inženjerska komora Srbije saopštila je da Sud časti prikuplja dokumentaciju koja je neophodna za utvrđivanje uzroka nesreće u Novom Sadu
Aleksandar Vučić za RTS o ostavkama, odgovornosti i sestrinskim televizijama - tužilaštvo je odradilo „nadrealno brzo veštačenje“, kaže predsednik Srbije
Ideja je da građani zastanu na trenutak kako bi se setili tragedije, imena onih koji su u njoj stradali i kako bi zahtevali da sva imena odgovornih u krivičnom i političkom smislu budu deo transparentnog procesa, rekao je za „Vreme“ član inicijative „ProGlas" i pisac Gojko Božović
Osumnjičena Z.S.M. se tereti za teško delo protiv opšte sigurnosti, a u vezi sa nepropisnim i nepravilnim izvođenjem građevinskih radova. Druga osoba, osumnjičena za isto delo trenutno je nedostupna organima gonjenja
Umesto nadležnih organa Republike Srbije informaciju o određivanju pritvora objavio je tabloid Informer, pozivajući se na izjavu svog glavnog urednika Dragana J. Vučićevića, koji je imao i opsaku: „Sram vas bilo stoko jedna pravosudna! Tužite me, hapsite i mene!”
Arhiva nedeljnika Vreme obuhvata sva naša digitalna izdanja, još od samog početka našeg rada. Svi brojevi se mogu preuzeti u PDF format, kupovinom digitalnog izdanja, ili možete pročitati sve dostupne tekstove iz odabranog izdanja.
Vidi sve