Programski direktor CRTA-e Raša Nedeljkov izjavio je danas da ovu izbornu kampanju karakterišu tri reči – neravnopravnost, sumnje i pretnje, piše CRTA.
On je rekao da su izborni učesnici neravnopravni, da vlast briše granicu između države i partije i da to podstiče sumnju u integritet celog izbornog procesa.
Nedeljkov je rekao da postoji sumnja na falsifikovanje potpisa podrške listama, kao i u namerne migracije birača, te pozvao tužilaštvo da ispita navode o falsifikovanju potpisa, Ministarstvo državne uprave i lokalne samouprave da objave tromesečni presek broja birača po opštinama za prethodnih godinu dana, a Ministarstvo unutrašnjih poslova da objavljuje mesečne izveštaje o promeni mesta prebivališta po opštinama.
CRTA je zabeležila 50 događaja koji su zloupotreba javnih resursa, pritiske na zaposlene uz javnom sektoru u 12 gradova i 450 poseta najviših državnih funkcionera gradovima i opštinama u kojima su raspisani lokalni izbori. Nedeljkov je istakao da je pojavljivanje predsednika Srbije Aleksandra Vučića preplavljuje javnu sferu i stvara utisak da su u toku predsednički izbori, te istakao da se on pojavljuje u 50 odsto informativnog programa najuticajnijih medija u Srbiji.
On je ocenio i da mediji izveštavaju pristrasno u korist vlasti i da je vidljivo manipulisanje informacijama, kao i fizički napadi na aktiviste i da je u prethodna tri dana zabeleženo pet incidentnih situacija. Nedeljkov je pozvao Radio-televiziju Srbije da pokrene kampanju široke edukacije birača o njihovim biračkim pravima i da ravnopravno tretira učesnike izbora, a institucije podstakne da objavi podatke koji se odnose na oblasti u kojima postoji sumnja građana.
Istraživačica CRTA Tamara Branković rekla je da pritisci na građane i klijentelističke aktivnosti obeležavaju i ove izbore, te da se određene aktivnosti poput prikupljanja sigurnih glasova i nuđenje zaposlenja u zamenu za siguran glas ponavljaju u izbornim ciklusima.
Govoreći o kampanji, rekla je da se aktivnosti liste „Aleksandar Vučić – Srbija ne sme da stane“ teško razlikuju od aktivnosti javne vlasti i da državni funkcioneri koriste posetu lokalnoj samoupravi da posete i mesne i lokalne stranačke obore. Branković je dodala da se i u ovoj kampanji obeležja države stavljaju na stranačke materijale, kao i da je predsednik Srbije brend jedne liste i da mu se u svakoj trećoj aktivnosti Srpske napredne stranke pripisuju zasluge.
Ona je rekla da pojačane aktivnosti imaju i Socijalistička partija Srbije i Socijaldemokratska partija Srbije, dok se među opozicionim izbornim kandidatima kao najaktivnija izdvaja koalicija Srbije protiv nasilja. Direktor pravnih poslova Pavle Dimitrijević izjavio je da kapaciteti izborne administracije nisu dovoljni da se odbrani integritet samog izbornog procesa i da se odgovori na probleme.
M.J./FoNet
Čitajte dnevne vesti, analize, komentare i intervjue na www.vreme.com