Politički zatvorenici
Goran Ješić pušten iz pritvora
Nekadašnji potpredsednik Vlade Vojvodine Goran Ješić pušten je na slobodu, saopštio je njegov brat Vladimir na društvenoj mreži Iks
Nakon što je mandatar Milojko Spajić objavio da ima većinu za Vladu bez koalicije Za budućnost Crne Gore, ta podrška počeka je da se javno uskraćuje
Tek što je objavio kako ima većinu od 44 poslanika za formiranjem nove Vlade Crne Gore, ali u kojoj neće biti koalicije Za budućnost Crne Gore (ZBCG), podrška mandataru Milojko Spajić, lideru Pokreta Evropa sad (PES) počela je da se osipa.
Poruka da se sa njim baš i ne slaže stigla i od predsednika Crne Gore i potpredsednik PES-a Jakov Milatović.
“Energija, koja je postojala nakon velike pobede na predsedničkim izborima, kada su građani jasno rekli kojim putem žele da ide Crna Gora, poprilično se razbila”, rekao je Milatović odgovorajući na pitanje novinara da li strahuje da će buduća crnogorska vlada biti politički nestabilna.
Milatović je ocenio da je „u tom smislu najveća odgovornost na onima koji su do sada vodili taj proces“ i apelovao na Spajića i sve koji učestvuju u konsultacijama „da proces učine transparentnijim i u skladu sa izbornom voljom“.
Merenje iskrenosti
Izjašnjavanje Milatovića usledilo je nakon što je jedan od lidera koalcije ZBCG Andrija Mandić, reagujući na izjavu Spajića da ima skupštinsku većinu bez ove koalicije, pozvao predsednika Crne Gore Jakova Milatovića da prekine ćutanje i, kako kaže, radi posao za koji su ga izabrali građani Crne Gore, a među njima u velikom procentu i glasači koalicije ZBCG.
Mandić je rekao i da se kao važan alat u akciji prekrajanja te volje koristi i priča o proceni iskrenosti koalicije ZBCG.
„U našu iskrenost se sumnja, a u Mehmeta Zenku, sa liste DPS-a, ni najmanje. Spajiću se posebno dopada iskrenost Bošnjačke stranke, koja je zaista iskreno i u punom kapacitetu radila da Milo Đukanović pobedi a da izgubi Jakov Milatović, kao kandidat pobednika izbora od 30. avgusta. Da su se pitali političari iz Bošnjačke stranke, Milatović danas ne bi bio predsednik Crne Gore, a Spajić ne bi bio mandatar“, navodi Mandić.
Nakon što je Milojko Spajić poručio da će 44. vladu Crne Gore formirati bez koalicije Za budućnost Crne Gore, nova vlada sve je upitnija.
On je rekao i da koalicija Za budućnost Crne Gore definitivno neće biti deo novog kabineta, a obrazlažući svoju odluku Spajić je rekao da je koalcija ZBCG odbili pet ponuda, a onda je prihvatila odjednom, te da ne može da veruje u njihovu.
Osipanje podrške
Pojedini partneri sa izborne liste Pokreta Evropa sad, ali i iz samog PES-a, saopštili da je za njih vlada bez ZBGC neprihvatljiva.
Nakon što je Spajić saopštio da u vladi neće biti koalicije ZBCG, iz Ujedinjene Crne Gore i pokreta Alternativa, koji su na izborima dobili po jednog poslanika kao koalicioni partneri PES-a, saopštili su da njihovi poslanici neće podržati vladu koju je predložio mandatar.
Lider Ujedinjene Goran Danilović rekao je da je ta stranka podržala Spajića za mandatara, ali i jasno i javno tražila ubedljivu većinu za buduću vladu.
„Među prvima smo rekli da je 49 mandata podrške mera sigurnog uspeha i za mandatara i za Vladu, ali i za parlament. Bili smo spremni da učestvujemo u kreiranju i skromnije većine pod uslovom da neko, iz političkog hira i trgovine, javno odbije učešće u Vladi“, naveo je Danilović.
I iz Alternative Crna Gora, koja u novom sazivu ima jednog poslanika, sa liste PES-a – Jelenu Nedović, poručili su da PES nema njihovu podršku nakon poslednjih dešavanja.
Kordinator Alternative Vesko Pejak smatra da Vlada formirana sa Bošnjačkom strankom nema kapcitet da bude reformska, na način koji se očekivao nakon rezultata poslednjih parlamentarnih izbora, što je prethodno ova stranka saopštila i na svojoj Fejsbuk stranici.
Pejak smatra da nova Vlada može trajati najduže do narednog leta jer neće moći da sprovede neophodne reforme, te da će glavni kočničari na putu reformi biti upravo partije koje su 30 godina bile glavni oslonac politike Mila Đukanovića, bivšeg premijera i predsednika Crne Gore.
Bez jedinstva u stranci
Spajić nije dobio ni jednoglasnu podršku u partiji čiji je predsednik. Nekoliko članova Glavnog odbora bilo je protiv predloženih kadrovskih rešenja za formiranja vlade, a da je nekoliko njih bilo uzdržano.
Da je na sednici GO glasala protiv predloga Milojka Spajića za formiranje Vlade po njegovom modelu, javno je saopštila poslanica PES-a Radinka Ćinćur, koja je dodala i da nije bila jedina koja tako glasala.
“Tačno je da je bilo nesuglasica oko toga kako treba da izgleda buduća vlada, to je pokazalo i glasanje na kraju. Ne znam tačan broj koji su bili protiv i uzdržani, bilo ih je, ja sam bila jedna od njih zbog neprincipijelnosti svoje partije. Ne želim ništa da prejudiciram za ubuduće, šta će biti pokazaće vreme”, kazala je Ćinćur u izjavi za Borbu.
Nepredvidivi Spajić
Milojko Spajić je nepredvidiv, tako u najkraćem tok formiranja vlade komentarišu poznavaoci.
„On je više čovek koji je funkcionisao u okviru berze i ekonomije. Možda je procenio da mu se više isplati ili da će bolje proći, ako podeli manje nego što je trebalo više, jer su Za budućnost Crne Gore svakako, sudeći po glasovima koji su dobili, imali pravo da dobiju više“, kaže crnogorski pisac i prevodilac Đuro Radosavljević.
Dalje korake ne usuđuje se da predviđa Radosavović, ali je stava da čak i oni koji su izvesni činioci buduće vlade ne znaju ko će biti još u igri.
„Jednom je Dritan Abazović rekao da će ako URA i on ne budu u vladi, biti žurka. Dakle, biće svega. Ako ovu vladu, narednu posmatramo kao žurku, ima pametnih ljudi, koji govore da je možda bolje ne poći na ovu žurku, jer ne znate kakva će biti. Ima čak i viceva koji kažu da će duže trajati pregovori, nego sama vlada. Zato što, sudeći po konstituentima, po onima koji se najavljuju, to liči kao rogovi u vreći“, dodaje Radosavljević.
Profesor Fakulteta političkih nauka Miloš Bešić za Euronews Srbija kaže da način na koji ova vlada počinje svoj mandat nije naročito dobar, te da sve govori da ne samo da postoji tradicionalna poluga neslaganja na relaciji DPS i ostale partije, već i između samih aktera koji ulaze u vladu.
Prema njegovim rečima, ukoliko poslanici koji su izrazili neslaganje sa Spajićem otkažu poverenje vladi, veliko je pitanje da li će uopšte imati podršku 41 poslanika.
„Uvek imate neka matematički rešenja. Jedno od njih je URA, koja ima tri poslanika, zatim SDS, koja je išla na listi DPS-a, što je teško zamislivo ali nije nemoguće. Dakle imate nekakvih alternativnih rešenja da se dođe do 41 – 42 poslanika, ali šta će se dešavati to je veliko pitanje“, navodi on.
Ukoliko se i formira, prema rečima Bešića, vlada ne može biti stabilna.
B.G./RTS/Glas Amerike/Euronews Srbija
Čitajte dnevne vesti, analize, komentare i intervjue na www.vreme.com
Nekadašnji potpredsednik Vlade Vojvodine Goran Ješić pušten je na slobodu, saopštio je njegov brat Vladimir na društvenoj mreži Iks
U petak pre podne u Beogradu je bilo olujnih udara košave, što je dovoljno snizilo temperaturu da se sneg u tankom sloju zadržava na tlu
Simboličnom petnaestominutnom tišinom građani širom Srbije su odali poštu poginulima na novosadskoj Železničkoj stanici 1. novembra. Blokade saobraćaja organizovane na nekoliko mesta u Beogradu, a kod Fakulteta dramskih umetnosti i RTS-a desile se tuče između besnih vozača sa jedne, i okupljenih građana sa druge strane
Profesor beogradskog Fakulteta političkih nauka u penziji Rade Veljanovski ocenio je da je predsednik Srbije Aleksandar Vučić u gostovanju u Dnevniku RTS-a u četvrtak potpuno anulirao i porazio novinarku Bojanu Mlađenović, a time porazio i sam RTS
„Pitanje Generalštaba jedno je od največih primera kršenja zakona i korupcije. Ne postoji vetovatno ni u jednoj evropskoj zemlji da se zaključuje ugovor sa stranim investitorom i direktno navodi da ćete da prekršite zakon svoje zemlje", poručio lider Kreni-promeni Savo Manojlović
Arhiva nedeljnika Vreme obuhvata sva naša digitalna izdanja, još od samog početka našeg rada. Svi brojevi se mogu preuzeti u PDF format, kupovinom digitalnog izdanja, ili možete pročitati sve dostupne tekstove iz odabranog izdanja.
Vidi sve