Tragedija u Novom Sadu
Odgovornost inženjerske struke: Sud časti prikuplja neophodnu dokumentaciju
Inženjerska komora Srbije saopštila je da Sud časti prikuplja dokumentaciju koja je neophodna za utvrđivanje uzroka nesreće u Novom Sadu
Advokat Novice Antića kaže za „Vreme“ da je reč o političkom procesu u cilju ućutkivanja kritičke misli sindikalaca
Predsednik Vojnog sindikata Srbije Novica Antić i funkcioneri tog sindikata Predrag Jevtić i Duško Tolmač su odlukom sudije Višeg suda u Novom sadu pušteni da se brane sa slobode.
Njih trojica uhapšeni su u utorak pre podne, određeno im je zadržavanje do 48 sati i prebačeni su u Novi Sad, gde su u sredu uveče saslušani i negirali su optužbe za proneveru koje su im stavljene na teret.
Tužilaštvo je tražilo da se Antiću, Jevtiću i Tolmaču odredi pritvor.
Antićev advokat Siniša Lunić kaže za „Vreme“ da se krivična prijava odnosi na krivično delo pronevere.
„Čim je odbrana videla naredbu o sprovođenju istrage, bilo je potpuno jasno da tužilaštvo nema nikakvih argumenata. Činjenice su sve vreme ukazivale da nije ostvareno krivično delo pronevere i sudija je odbio predlog tužilaštva o zadržavanju u pritvoru“, kaže Lunić.
„Politički proces“
Protiv sva tri člana je podignuta ista optužba.
„Krivični postupak se nastavlja, članovi sindikata će se braniti sa slobode. Odbrana smatra da tu apsolutno nema dokaza i da je u pitanju politički proces u cilju ućutkavanja kritičke misli Vojnog sindikata“, kaže Lunić.
On dodaje da bi bilo bi veoma opasno da se desio presedan pa da su članovi Vojnog sindikata ostali u pritvoru, jer bi to sprečilo dalje delovanje sindikata.
Vojni sindikat nastavlja svoj rad, a kako kaže odbrana, nadaju se da će se sada smanjiti pritisci na članove Vojnog sindikata koji traju već nekoliko godina.
Članovi sindikata su pružili podršku rukovodstvu.
Niko od srpskih zvaničnika ili institucija nije se oglasio u vezi sa privođenjem ili pretresom kuće Novice Antića.
Ministar odbrane: „Sindikati su glupost”
Novica Antić godinama kritikuje stanje u oružanim snagama i loš materijalni položaj pripadnika Vojske Srbije. Tim povodom ranije su organizovali i proteste.
Osmog februara Vojni sindikat je predao zahtev za hitan sastanak s predsednikom Srbije Aleksandrom Vučićem zbog, kako tvrde, nagomilanih problema u vojsci.
Nakon ovog poziva, ministar odbrane i potpredsednik tehničke Vlade Miloš Vučević rekao je, gostujući u emisiji „Direktno sa Minjom Miletić”, kako su sindikati u vojsci najveća glupost, jer je vojska tu da brani državu i narod, a ne da joj sindikalci određuju gde će i kako vojnik da „zalegne“.
On je istakao da će se zalagati da se sindikati u vojsci zakonom zabrane. Isti stav ima i za sindikate u MUP-u.
Inženjerska komora Srbije saopštila je da Sud časti prikuplja dokumentaciju koja je neophodna za utvrđivanje uzroka nesreće u Novom Sadu
Aleksandar Vučić za RTS o ostavkama, odgovornosti i sestrinskim televizijama - tužilaštvo je odradilo „nadrealno brzo veštačenje“, kaže predsednik Srbije
Ideja je da građani zastanu na trenutak kako bi se setili tragedije, imena onih koji su u njoj stradali i kako bi zahtevali da sva imena odgovornih u krivičnom i političkom smislu budu deo transparentnog procesa, rekao je za „Vreme“ član inicijative „ProGlas" i pisac Gojko Božović
Osumnjičena Z.S.M. se tereti za teško delo protiv opšte sigurnosti, a u vezi sa nepropisnim i nepravilnim izvođenjem građevinskih radova. Druga osoba, osumnjičena za isto delo trenutno je nedostupna organima gonjenja
Umesto nadležnih organa Republike Srbije informaciju o određivanju pritvora objavio je tabloid Informer, pozivajući se na izjavu svog glavnog urednika Dragana J. Vučićevića, koji je imao i opsaku: „Sram vas bilo stoko jedna pravosudna! Tužite me, hapsite i mene!”
Arhiva nedeljnika Vreme obuhvata sva naša digitalna izdanja, još od samog početka našeg rada. Svi brojevi se mogu preuzeti u PDF format, kupovinom digitalnog izdanja, ili možete pročitati sve dostupne tekstove iz odabranog izdanja.
Vidi sve