Tragedija u Novom Sadu
Odgovornost inženjerske struke: Sud časti prikuplja neophodnu dokumentaciju
Inženjerska komora Srbije saopštila je da Sud časti prikuplja dokumentaciju koja je neophodna za utvrđivanje uzroka nesreće u Novom Sadu
Slovenački proizvođač delova za automobile Cimos seli poroizvodnju u Srbiju i BiH. Radnici su u štrajku zbog male zarade i neizvesne budućnosti
Radnici slovenačke kompanije Cimos koja proizvodi delove za autoindustriju obustavili su rad na 24 sata u znak protesta jer im nije predočeno kako će kompanija ubuduće poslovati i na kojim tržištima.
Nakon septembarskog dvosatnog štrajka upozorenja, ove nedelje je rad obustavljen na 24 sata.
Predsednik Regionalnog sindikata metalske i elektroindustrije Slovenije (SKEI) Aleša Hoget kaže da se od septembra ništa nije dogodilo kada je reč o socijalnom dijalogu. Radnici se štrajkom i dalje bore za dogovor o rastu plata. Ujedno traže i da poslodavac, nemački finansijski fond Mutares, radnicima predstavi jasnu viziju poslovanja firme u budućnosti, prenosi Capital.
Kao jedan od glavnih problema radnici navode da ne znaju šta se događa s Cimosom i kakva će biti njegova budućnost.
Proizvodnja se seli u Srbiju i BiH
Hoget je odgovorio na glasine da se sprema prodaja fabrika u Senožečama i Vuzenici.
Prva bi zaista trebalo da bude prodata do septembra 2025, ali poslodavac neće moći tek tako da otpušta radnike.
„Potreban je program zbrinjavanja viška radnika, a time i saradnja sa sindikatom i radničkim savetom”, pojasnio je Hoget za STA, a prenosi Biznisinfo.
Što se tiče Vuzenice, izvršni direktor je rekao da im je ta fabrika prioritet. Iz sindikata upozoravaju da žele pismene garancije.
„Dnevnika” piše da slična sudbina kao pogon u Senožečama čeka i postrojenja fabrike u Vuzenici, a navodno se prodaju i nekretnine u vlasništvu Cimosa u Semedeli u Kopru. Prema pisanju lista, Cimos bi trebalo da preseli proizvodnju iz Senožeča u Gradačac u Bosnu i Hercegovinu, gde ima fabriku, a proizvodnju livnice iz Vuzenice u Kikindu u Srbiji.
Iz Cimosa, na pitanja STA, nisu odgovorili.
Jugosloveniski gigant
Malo stariji čitaoci se sećaju značaja brenda Cimos na tržištu Jugoslavije sedmadesetih i osamdesetih godina prošlog veka.
Pet godina nakon što je fabriku preuzeo investicioni fond TCH Grupacija, Cimos sa sedištem u Kopru je 2022. godine promenio vlasnika. Koparska firma prešla je pod okrilje minhenskog Mutaresa.
Mutares je privatna investiciona kompanija koja preuzima firme srednje veličine sa sedištem u Evropi i prodaje ih nakon stabilizacije poslovanja.
Cimos je imao sedište u Sloveniji i, zajedno sa sedam proizvodnih pogona u Sloveniji, Hrvatskoj, Srbiji, Bosni i Hercegovini i jednom logističkom fabrikom u Sloveniji, vodeći je proizvođač nekih ključnih automobilskih komponenti kao što su kućišta kompresora i središnja kućišta, nosači motora, kočioni diskovi i bubnjevi, elementi menjača.
Zbog racionalizacije poslovanja Cimos je 2015. godine u Srbiji prodao veliku livnicu Kikinda AI i manju livnicu Krušik – Precizni Liv.
Novog vlasnika dobila je tada i fabrika Cimosa u Srebrenici.
Izvor: BizB92/Vrele gume
Inženjerska komora Srbije saopštila je da Sud časti prikuplja dokumentaciju koja je neophodna za utvrđivanje uzroka nesreće u Novom Sadu
Aleksandar Vučić za RTS o ostavkama, odgovornosti i sestrinskim televizijama - tužilaštvo je odradilo „nadrealno brzo veštačenje“, kaže predsednik Srbije
Ideja je da građani zastanu na trenutak kako bi se setili tragedije, imena onih koji su u njoj stradali i kako bi zahtevali da sva imena odgovornih u krivičnom i političkom smislu budu deo transparentnog procesa, rekao je za „Vreme“ član inicijative „ProGlas" i pisac Gojko Božović
Osumnjičena Z.S.M. se tereti za teško delo protiv opšte sigurnosti, a u vezi sa nepropisnim i nepravilnim izvođenjem građevinskih radova. Druga osoba, osumnjičena za isto delo trenutno je nedostupna organima gonjenja
Umesto nadležnih organa Republike Srbije informaciju o određivanju pritvora objavio je tabloid Informer, pozivajući se na izjavu svog glavnog urednika Dragana J. Vučićevića, koji je imao i opsaku: „Sram vas bilo stoko jedna pravosudna! Tužite me, hapsite i mene!”
Arhiva nedeljnika Vreme obuhvata sva naša digitalna izdanja, još od samog početka našeg rada. Svi brojevi se mogu preuzeti u PDF format, kupovinom digitalnog izdanja, ili možete pročitati sve dostupne tekstove iz odabranog izdanja.
Vidi sve