„Osloboditi uhapšene u Novom Sadu”
ProGlas: Akcija „Zastani Srbijo“ u više od 20 gradova
Inicijativa ProGlas će zajedno sa partnerima na lokalnom nivou u više od 20 gradova u Srbiji organizovati akcije pod nazivom „Zastani Srbijo"
Vlasti su prihvatile da se po strožim kriterijumima biraju članovi Saveta tela koje treba da kontroliše srpske televizije, ali su onda počele opstrukcije. Pitanje je da li će do ovog izbora uopšte doći, na radost Pinka, Hepija i vladajuće stranke
Na papiru, moć Regulatornog tela za elektronske medije (REM) je ogromna. REM određuje koje televizije će imati nacionalne frekvencije, može da ih kažnjava za prestupe ili im čak zatamni ekrane.
No, Savet REM-a, najviše telo, već godinama je čvrsto pod kontrolom vladajuće Srpske napredne stranke.
Novi Zakon o elektronskim medijima, usvojen prošle godine, predvideo je da članovi Saveta budu smenjeni i da njihove pozicije zauzmu novi članovi do 4. novembra ove godine. No, od toga možda ne bude ništa.
REM je pred Ustavnim sudom zatražio ocenu ustavnosti novog Zakona o elektronskim medijima koji nalaže smenu članova Saveta.
Sada iz Ustavnog suda stiže poruka da je „formiran predmet“ i da je postupak „u navedenom predmetu u toku“.
To Sud odgovara na upit Verana Matića, predsednika Upravnog odbora Asocijacije nezavisnih elektronskih medija. Matić se kod Suda raspitao pošto je što je sveži ministar informisanja Dejan Ristić rekao da skupštinski Odbor za kulturu i informisanje neće raspisati izbor novih članova REM-a sve dok se ne okonča postupak pred Ustavnim sudom.
U prevodu – Savet REM-a neće biti menjan dok, ko zna kad, Ustavni sud ne donese odluku. Kako je saopštila Asocijacija nezavisnih medija, tako se „vladajuća elita“ zapravo „izruguje“ zakonu.
Očekivano odugovlačenje
Rade Veljanovski, član Radne grupe za izradu nacrta Zakona o elektronskim medijima i profesor FPN-a, kaže za „Vreme“ da je očekivao odugovlačenje.
„Ustani sud nema rokove u kojima mora da deluje, to može da traje i dve, tri godine i onda imamo zamrznuti konflikt, kao na Kosovu“, priča Veljanovski.
„A to njima odgovara. Ako pogledate samo proslavu trideset godina Željka Mitrovića i Pinka, vidite da je teško i zamisliti način da se naša medijska scena vrati u normalu. Mi smo totalno iskočili iz šina“, kaže Veljanovski.
Izbor novih ljudi u Savet REM-a morao je da otpočne najkasnije 27. septembra, tri meseca pre nego što sadašnjem Savetu istekne mandat 27. decembra. Ali, nije počeo.
Veljanovski kaže da je država, posle mnogo natezanja, donela poboljšani zakon o izboru članova Saveta, ali to ništa ne vredi. „Kada je došao trenutak da se pokrene procedura, a nju pokreće nadležni odbor Skupštine Srbije, odbor za kulturu i informisanje, REM je pokrenuo inicijativu za ocenu ustavnosti.“
On ističe da, prema novim kriterijumima za izbor članova Saveta REM-a, nijedan od aktuelnih članova ne bi mogao da zadrži svoju poziciju, uključujući i predsednicu Saveta Oliveru Zekić.
„REM mora biti neprikosnoven, kada radi po zakonu“
Sagovornik „Vremena“ kaže i da je reč je o tome da evropski standard jeste da se regulatorna tela moraju smatrati neprikosnovenim.
„Niko nema prava da ih pomera tek tako kad mu padne na pamet, ali sve to važi kada to telo radi po zakonu i standardima demokratskog sveta. Ali to se ne radi“, kaže Veljanovski.
Na REM, odnosno pre svega na Savet REM-a, postoje kritike već godinama unazad.
„Jasno je da on ne obavlja svoj posao po zakonu, da zanemaruje svoje obaveze i da ne primenjuje mere koje su po zakonu na raspolaganju onda kada je narušen medijski pluralizam, sloboda govora i sloboda kritičkog mišljenja“, priča Veljanovski.
„Da ne reaguje onda kada vidi da u jednom broju medija postoji dominacija jedne političke volje, pristrasnost prema određenim političkim strankama. Ne reaguje čak ni onda kada u elektronskim medijima kojima je dao dozvolu za rad ima govora mržnje“, zaključuje Veljanovski.
Inicijativa ProGlas će zajedno sa partnerima na lokalnom nivou u više od 20 gradova u Srbiji organizovati akcije pod nazivom „Zastani Srbijo"
Pripadnici policije učestvovali u međunarodnoj akciji „Mozaik 2024" usmerenoj protiv seksualne zloupotrebe dece na internetu. Ukupno je identifikovano 63 osumnjičenih, izvršeno 59 pretresa i otkriveno osam žrtava
Odbor za visoko obrazovanje SANU uputio je dopis Vladi Srbije i Ministarstvu prosvete u kome naglašava da predlog za izmenu zakona ugrožava kvalitet visokog obrazovanja u Srbiji
Osim sastanka premijera Aljbina Kurtija i Hristijana Mickoskog u planu je potpisivanja bilateralnih sporazuma
Pripadnici Bezbednosno-informativne agencije upali su u ponedeljak u Republički zavod za zaštitu spomenika kulture. Kako „Vreme“ saznaje, hoće da spreče da zaposleni ove ustanove objave apel povodom odluke Srpske vlade da se kompleksu Generalštab oduzme status kulturnog dobra
Goran Ješić i ostali uhapšeni u Novom Sadu
Vučićevi politički zatvorenici Pretplati seArhiva nedeljnika Vreme obuhvata sva naša digitalna izdanja, još od samog početka našeg rada. Svi brojevi se mogu preuzeti u PDF format, kupovinom digitalnog izdanja, ili možete pročitati sve dostupne tekstove iz odabranog izdanja.
Vidi sve