
Protesti i blokade
BLOG Novi dan, novi protest u Užicu
Šta će se dešavati na ulicama Srbije 11. dana otkako je građanska neposlušnost zavladala ulicama? Pratite sva dešavanja u našem blogu uživo
Na spisku blokiranih fakulteta u petak će se naći i Prirodno-matematički fakultet u Novom Sadu. Broj fakulteta koje blokiraju studenti raste iz dana u dan. Predsednik Srbije Aleksandar Vučić posprdno se izjasnio o njima
Studenti Prirodno-matematičkog fakulteta u Novom Sadu najavili su da će u petak (6. decembra) početi blokadu nakon odavanja počasti žrtvama sa Železničke stanice u Novom Sadu.
Pored PMF-a u Novom Sadu od srede je blokirana i Akademija umetnosti, a već nekoliko dana i Filozofski fakultet.
U Beogradu će od četvrtka (5. decembra) i studenti Geografskog fakulteta blokirati nastavu do ispunjenja zahteva studentskih protesta. Pridružiće im se i studenti Ekonomskog fakulteta u Beogradu u petak (6. decembra). U 11:52 blokada počinje sa 15 minuta ćutanja, a u 12:30 će biti održan plenum.
Za petak (6. decembar) je najavljena i blokada Fakulteta organizacionih nauka (FON).
Istog dana je i Pravni fakultet u Beogradu najavio je prekid nastave i blokadu raskrsnice na 15 minuta u 11:52.
Blokadama će se pridružiti i studenti Fakulteta za medije i komunikacije u Beogradu.
Koji su sve fakulteti blokirani
Do sad su u Beogradu studenti zauzeli sledeće fakultete: Filozofski, Filološki, Fakultet dramskih umetnosti, Arhitektonski, Prirodno-matematički, Fakultet za fizičku hemiju, Fakultet političkih nauka, Fakultet sporta i fizičkog vaspitanja.
U sredu (4. decembra) je neformalna grupa studenata blokirala zgradu Univerziteta u Nišu na šest sati i najavila da će pokrenuti u blokadu niških fakulteta do ispunjenja zahteva, a Filozofski fakultet u Nišu je prvi na spisku.
Vučić posprdno o blokadama
Predsednik Srbije Aleksandar Vučić izjavio je u sredu uveče da se opozicija „bukvalno samoubija“ svakodnevnom organizacijom protesta i blokada i odbacio ocene da iz straha od mladih ne komentariše blokade rada pojedinih fakulteta u Srbiji koje su organizovale neformalne grupe studenata.
„Šta da komentarišem, to da treba da gonimo one koje oni hoće, a da ne gonimo one koje oni neće? Pa nije to njihov posao, to je posao Tužilaštva. To je trebalo da nauče ne na prvoj godini Pravnog fakulteta, nego u srednjoj školi. Njih trojica uđu u Rektorat i kažu ‘blokada’. Ovamo sede njih četvorica, u Nišu došao funkcioner stranke Miroslava Aleksića i sede njih devetoro. Rekao sam vam precizne brojeve“, dodao je Vučić.
Šta traže studenti?
Zahtevi svih studenata su manje-više isti: objavljivanje kompletne dokumentacije koja se tiče rekonstrukcije Železničke stanice u Novom Sadu; odbacivanje optužbi protiv lica uhapšenih i privedenih na protestima nakon tragedije; podnošenje krivičnih prijava protiv lica koja su fizički napala profesore i studente; u slučaju da se utvrdi da neki od napadača vrši javnu funkciju, njihovo razrešenje.
Među zahtevima se našlo i povećanje od 20 odsto budžetskih sredstava za državne fakultete, ali su, na primer, studenti FPN-a ovom prilikom odustali od toga.
Šta će se dešavati na ulicama Srbije 11. dana otkako je građanska neposlušnost zavladala ulicama? Pratite sva dešavanja u našem blogu uživo
U srpskim udžbenicima je poslednjih godina posvećeno više pažnje devedesetim godinama, ali na "najpogrešniji mogući način". U slučaju Srebrenice je tako očigledna namera "negiranje genocida ili potpuna relativizacija onoga što se dogodilo"
Pobuna građana protiv režima Aleksandra Vučića eskalirala je po završetku Vidovdanskog protesta, a sa tim i prekomerna upotreba sile policije. Lista brutalnih postupaka Žandarmerije, Policijske brigade i Interventne jedinice od početka studentskih protesta u novembru prošle godine je poduža
Arhiepiskop i mitropolit žički Justin, jedini episkop Srpske pravoslavne crkve koji služi u Srbiji koji je u februaru potpisao pismo podrške studentima, sada je pozvao vlast da štiti svoj narod
Nismo na ulicama da pratimo profesionalizam policijaca, već njihovu odanost vladajućoj partiji, kaže za „Vreme“ jedan inspektor Sektora unutrašnje kontrole MUP-a
Arhiva nedeljnika Vreme obuhvata sva naša digitalna izdanja, još od samog početka našeg rada. Svi brojevi se mogu preuzeti u PDF format, kupovinom digitalnog izdanja, ili možete pročitati sve dostupne tekstove iz odabranog izdanja.
Vidi sve