Blokada Radio-televizije Srbije (RTS) počela je u ponedeljak 14. aprila, a ona će trajati, kažu studenti, dok se ne raspiše novi konkurs za članove Saveta Regulatornog tela za elektronske medije (REM) ili dok se „ne ugasi RTS“.
Desetog dana blokade, naziru se znaci ka potencijalnom kraju blokade, pošto je predsednica Skupštine Srbije Ana Brnabić izjavila da je za 28. april u 15 časova sazvana sednica Odbora za kulturu i informisanje na kojem će se govoriti o REM-u.
Članovi skupštinskog Odbora za kulturu i informisanje iz redova opozicije zatražili su ranije u sredu hitnu sednicu tog tela na kojoj bi bio poništen prethodni i započet novi proces izbora članova Saveta Regulatornog tela za elektronske medije, što je i zahtev studenata koji već deveti dan blokiraju zgrade Radio-televizije Srbije u Takovskoj ulici u Beogradu i na Košutnjaku.
Poziv studentima da prekinu blokadu
Navodeći da će REM biti tema sednice Odbora, Brnabić je na konferenciji za novinare u parlamentu pozvala „studente blokadere” da prekinu blokadu RTS-a.
„Pozivam da se prekinu blokade. Pozivam na razgovore. Pozivam da se prekine maltretiranje i ponižavanje ljudi, progon i pretnje koje traju već devet dana ispred RTS”, rekla je Ana Brnabić.
Kada je reč o volji vlasti da ponovo pokrene proces za izbor članova Saveta REM, Ana Brnabić je rekla da se sedam članova povuklo tek kada je Odbor podneo finalnu listu kandidata Skupštini i da je to bila čista opstrukcija, i to čista opstrukcija evropskog puta Srbije.
„Imaće ova Srbija REM i imaće dobar REM”, rekla je Ana Brnabić i dodala da veruje da će do ponedeljka imati odluku šta će raditi.
Srbija od 5. novembra 2024. nema Savet REM-a. Procedura izbora novih članova Saveta pokrenuta je sa višemesečnim zakašnjenjem, a krajem januara 2025. sedmoro kandidata povuklo je kandidature zbog, kako su naveli, brojnih kršenja procedura.
U uži izbor za članove Saveta ušli su ljudi bliski vladajućoj partiji, neki koji su taj posao već obavljali, a neke su predložila udruženja koja nemaju zakonom propisanih 300 članova. Neki su čak uređivali časopise čiji je izdavač Srpska napredna stranka. Zbog svega ovoga, sedmoro kandidata odlučilo je tada da više ne učestvuju u, kako su naveli, farsi.
Šta kaže Evropska komisija?
Evropska komisija (EK) istakla je da izbor članova Saveta REM-a treba da bude sproveden na transparentan i sveobuhvatan način, piše portal European Western Balkan.
Kako ukazuju u EK, potrebno je da izbor bude obavljen u skladu sa Zakonom o elektronskim medijima i u skladu sa obavezama Srbije iz usvojene Reformske agende, a EK će detaljno pratiti procedure i funkcionisanje REM-a.
Naglašeno je da je sloboda medija ključni element u procesu pristupanja Srbije Evropskoj uniji i da očekuju da Srbija uspostavi podsticajno okruženje u kojem će slobode medija i izražavanja biti sprovođene bez prepreka.
„Od suštinske je važnosti da se novinarima omogući da obavljaju posao bez pretnji od nasilja, uznemiravanja i zastrašivanja, kako bi obezbedili da građani imaju pristup svim informacijama“, naveli su u EK.
Očekuju i da se visoki zvaničnici u Srbiji uzdrže od verbalnih napada i pretnji novinarima i da to predviđa medijski pluralizam, što podrazumeva transparentnost medijskog vlasništva i oglašavanja i omogućavanje pristupa različitim političkim viđenjima u medijima.
„Stoga, očekujemo da medijski regulator REM počne da u potpunosti ispunjava svoje zadatke“, naveli su u Evropskoj komisiji za EWB.
Izvor: FoNet/N1/Vreme/EWB