Studenti blokiraju zgrade Radio-televizije Srbije (RTS) od 14. aprila u 22 sata sa zahtevom da raspiše novi konkurs za članove Saveta Regulatornog tela za elektronske medije (REM).
Reagujući na blokadu RTS je prethodno saopštio da zbog „otežanih okolnosti rada“ primoran da prilagodi programsku šemu, podneta je i krivična prijava Prvom osnovnom javnom tužilaštvu u Beogradu protiv N.N. lica – organizatora blokada, a RTS je zatražio reakciju međunarodnih institucija.
„Razgovor je lekovit“
Predsednica Odbora za kulturu i informisanje Skupštine Srbije Nevena Đurić, zakazala je za 28. april sednicu skupštinskog Odbora na kojoj će se odlučivati o pokretanju postupka za predlaganje kandidata za izbor članova Saveta REM-a.
Predsednica Skupštine Srbije Ana Brnabić izjavila je da je sednica skupštinskog Odbora zakazana nakon zahteva opozicionih članova tog Odbora.
Opozicioni poslanici u skupštinskom Odboru za kulturu i informisanje podneli su zahtev za održavanje sednice tog Odbora sa ciljem da se pokrene novi postupak za izbor članova Saveta REM, navodeći da na taj način odgovaraju i na zahtev studenata koji protestuju ispred Radio-televizije Srbije.
Brnabić je rekla da poziva studente da prekinu sa blokadom RTS-a, odnosno, kako je navela, da prekinu „teror i maltretiranje nad radnicima RTS-a koje traje više od 200 sati“.
„Pozivam da se prekinu blokade, pozivam na razgovore, da se prekine ponižavanje ljudi, da se prekinu progon i pretnje. Vratimo se razgovoru, razgovor je lekovit“, navela je Brnabić.
Osam mera Birodija
Biro za društvena istraživanja (Birodi) predložio je osam mera koje bi trebalo da smanje diskreciono odlučivanje, unaprede participativnost i transparentnost procesa predlaganja, predselekcije i izbora članova Saveta Regulatornog tela za elektronske medije (REM), odnosno obezbede što viši nivo kvaliteta kandidata za članove Saveta REM.
Prema Birodiju, svi zakonski predlagači trebalo bi javno da objave dokaze o ispunjavanju uslova da to budu.
„Zakonski predlagači trebalo bi da pri izboru predloženih kandidata upute pozive svim relevatnim stručnjacima, koji ispunjavaju uslove iz člana 10 Zakona o elektronskim medijima, da im dostave svoje kandidature“, smatra Birodi.
Taj biro predlaže i da svi zakonski predlagači prema unapred definisanim kriterijumima, koji će garantovati stručnost i profesionalni integritet predloženog kandidata, izaberu svoje predloge za kandidate za članove Saveta REM.
Svi zakonski predlagači, prema Birodiju, trebalo bi da objave obrazloženu odluku o izboru predloženih kandidata, koja je doneta od zakonskog predlagača na osnovu jasno definisanih kriterijuma, koji će garantovati stručnost i profesionalni integritet predloženog kandidata za člana Saveta REM.
Takođe, Birodi predlaže da svi zakonski predlagači tokom procesa predlaganja kandidata za člana Saveta REM konsultuju Agenciju za sprečavanje korupcije kako bi se utvrdilo da li će predloženi kandidati biti u sukobu interesa kao javni funkcioneri.
„Odbor za kulturu i informisanje trebalo bi da donese odluku kojom će biti definisan set obaveznih pitanja za sve kandidate za članove Saveta REM na osnovu kojeg će svaki od članova Odbora bodovati kandidate. Zbir bodova bio bio merilo za izbor kandidata“, naveo je Birodi.
Taj biro predlaže i da javnost bude upoznata sa rezultatima bodovanja kandidata od strane članova Odbora u zavisnosti od poslaničkih grupa, što će, kako je ocenjeno, omogućiti da se statističkom analizom utvrdi da li su članovi Odbora bili pristrasni u evaluciji kandidata za članove Saveta REM.
Prema mišljenju Birodija, obavezna pitanja treba da obuhvate pitanja o karijernom napredovanju i postignućima u oblastima koje su relevatne za nadležosti REM, profesionalni integritet kandidata, odnosno kako kandidati za člana Saveta REM vide medijsku situaciju u Srbiji, kako smatraju da je treba unaprediti i koja je uloga REM, imajući u vidu njegove zakonske nadležnosti.