Student Fakulteta organizacionih nauka Lazar Stojaković pozvan je na informativni razgovor sa BIA, kako je naveo u objavi na svom Instagramu.
„Želim da vas obavestim da sam pozvan na informativni razgovor sa tajnom službom BIA u prostorijama MUP-a na Novom Beogradu. Ovo doživljvam kao vrstu pritiska i nadam se da će država na zahteve mojih kolega i mene odgovoriti kroz institucije kojima se obraćamo, a ne kroz tajnu službu, koja ima drugačiju ulogu u državi“, napisao je Stojaković.
Samostalna narodna poslanica Slavica Radovanović optužila je vlast za kršenje Ustava, zakona i svih ostalih dokumenata koja se odnose na prava i zaštitu građana zloupotrebom BIA.
„Poziv studenatima ili bilo kom državljaninu Srbije na ‘prijateljski razgovor’ nije formalno, niti pravno regulisan, odnosno ne postoji”, naglasila je Slavica Radovanović u pisanoj izjavi.
Kršenje pravila i procedure
Ukazala je i na to da Zakon o krivičnom postupku predviđa razgovor sa građaninom samo radi prikupljanja potrebnih obaveštenja, i to isključivo pisanim pozivom, uz naznaku razloga, mesta i vremena obavljanja razgovora i obavezno sačinjavanje službene beleške o sadržaju razgovora s primedbama lica sa kojim se obavlja razgovor i kome se mora dati primerak takve beleške.
„Ovakva samovolja, bahatost i zloupotreba vlasti govori samo o jednoj stvari, a to je da treba skloniti, ucenjivati, uništiti i slomiti svakog ko drugačije misli i predstavlja opasnost po doživotnu vladavinu Srpske napredne stranke“, navela je Radovanović.
Prema njenim rečima, sve te radnje sprovode se pod palicom isključivo nestručnih i nekompetentnih partijskih kadrova, spremnih na svaki nezakoniti čin, samo da bi ostali na vlasti i dodvorili se predsedniku Srbije Aleksandru Vučiću, jer “on ih drži na vlasti, u šaci, gospodari i upravlja njihovim životima, na šta svi oni svesno i interesno pristaju”.
Uloga tužilaca i istražnih sudija
Bezbednosno-informativna agencija, može da prisluškuje i organizuje tajno praćenje, ali pod drugim uslovima i po drugačijem postupku od praćenja i prisluškivanja koje se vrši u krivičnom postupku.
Slavica Radovanović naglasila je da su za primenu posebnih mera iz Zakona o BIA potrebni obrazložen predlog direktora agencije i odobrenje predsednika Višeg suda u Beogradu.
„Budući da u Srbiji, dolaskom na vlast SNS-a malo toga funkcioniše onako kako je predviđeno zakonom, zato se i nameće logično pitanje, a to je kakva je zapravo uloga tužilaca koji zajedno sa sudijom za prethodni postupak – nekadašnjim istražnim sudijom – treba da ubede sud da je specifičnim uslovima, osim klasičnih predistražnih radnji, neophodan i tajni nadzor komunikacija“, navela je Slavica Radovanović.
Prijava zbog špijunskog softvera
Međunarodna organizacija Amnesty International i istraživanje BIRN-a pokazali su da je BIA ubacivala i špijunski softver u telefone novinara i aktivista. Predstavnici civilnog društva su zato podneli krivičnu prijavu protiv N.N. lica u BIA i policiji.
Istraživanje BIRN-a i forenzička analiza Amnesty International pokazali su da je BIA, koristeći izraelsku tehnologiju Cellebrite, otključavala telefone aktivista koje je pozivala ili privodila na razgovore, a potom na te uređaje ubacivala domaći špijunski program NoviSpy.
Nisu se zaustavljali samo na prikupljanju poruka i kontakata – ulazili su u privatne fotografije, pratili porodice, uključivali kamere i mikrofone.
Predstavnik Beogrdskog centra za ljudska prava (BCBP) Dušan Pokuševski je precizirao da je krivična prijava protiv „N.N. lica“ BIA i policiji podneta zbog sumnje na tri krivična dela, i to na neovlašćeno prikupljanje ličnih podataka, pravljenje i unošenje računarskih virusa i neovlašćen pristup zaštićenom računaru, računarskoj mreži i elektronskoj obradi podataka.
Ministarstvo unutrašnjih poslova negiralo je takve navode.
Izvor: FoNet