Duplo uživanje
„Vreme” pre vremena: Novogodišnji dvobroj već u sredu na kiosku
Novogodišnji dvobroj „Vremena“ na većem broju strana donosi ekskluzivne intervjue i priče za uživanje
Auto-put kroz Beograd obeležen je u skladu sa novom kategorizacijom ovog puta, pošto je na osnovu Uredbe Vlade Srbije postao moto-put. Šta to u praksi znači za vozače
Ministar građevinarstva, saobraćaja i infrastrukture Goran Vesić izjavio je da je JP Putevi Srbije završilo zamenu saobraćajne signalizacije na bivšem auto-putu kroz Beograd, koji je sada obeležen u skladu sa novom kategorizacijom ovog puta, pošto je na osnovu Uredbe Vlade Srbije postao moto-put.
Uredbom o kategorizaciji državnih puteva definisana je nova kategorija državnih puteva – motoputevi koji su poznatiji kao „brze saobraćajnice”.
Shodno Uredbi, državni put, petlja Beograd – petlja „Mostar“ – petlja Bubanj Potok, kategorisan je kao državni put IM reda – M11. „Državni put IM reda M11 dug je 30,014 kilometara i na njegovoj trasi postoji 14 denivelisanih ukrštaja (petlji) sa ostalim opštinskim putevima i ulicama.
„Za svaki smer kretanja postoje po dve saobraćajne trake. Za svaki smer postoji i zaustavna traka, kojom nije dozvoljeno kretanje vozila, sem vozila hitne službe, vozila policije i vojske pod pratnjom“, rekao je Vesić.
On je dodao da sada maksimalna dozvoljena brzina na državnom putu kroz Beograd M11 iznosi 100 kilometara na sat na pojedinim deonicama predmetnog puta, a u zavisnosti od saobraćajnih uslova i manja, saopštilo je Ministarstvo građevinarstva, saobraćaja i infrastrukture.
Ministar je pojasnio da je na pojedinim deonicama, a u zavisnosti od saobraćajnih mogućnosti, zaustavna traka pretvorena u voznu traku za sva vozila.
Gde se sve može koristititi zaustavna traka kao vozna?
Naveo je da su ove izmene jasno označene saobraćajnim oznakama na kolovozu.
Zaustavnu traku, kao voznu, moguće je koristiti na sledećim deonicama: petlja Bežanijska kosa – petlja Tošin Bunar, petlja Tošin Bunar – petlja Geneks, petlja Geneks – petlja Arena, petlja Arena – petlja Sava Centar, petlja Autokomanda – petlja Dušanovac, petlja Dušanovac – petlja Medaković u smeru ka Nišu, kao i na deonicama petlja Autokomanda – petlja Hitna Pomoć, petlja Sava Centar -petlja Arena, petlja Arena – petlja Geneks, petlja Geneks – petlja Tošin Bunar, petlja Tošin Bunar – petlja Bežanijska kosa u smeru ka Šidu.
Ukupno je zamenjeno 318 saobraćajnih znakova i 25 tabli različitih dimenzija. Ministar Vesić je rekao da je Saobraćajni institut CIP, na njegov zahtev, uradio projekat postavljanja zaštitnih ograda od buke na moto-putu M11 kroz Beograd.
„Očekujem da tokom jeseni budu raspisani tenderi za postavljanje zaštitnih ograda od buke prvo na Novom Beogradu na delu moto-puta koji prolazi pored blokova 22, 23, 24, 28, 29 i 39, a potom i na drugim delovima puta M11 gde se uz put nalaze stambene zgrade”, rekao je Vesić.
Najava putarina i na magistralama
Podsetimo, Vesić je najavio da će od 1. januara 2025. vozači morati da posegnu za novčanikom i na brzim saobraćajnicama. Oni koji prevoze teret, izdatak će imati i na magistralama.
„Ona će biti oko 80 odsto vrednosti putarine na auto-putu i tu neće postojati naplatne rampe, već će se naplaćivati jednim modernim sistemom kakav sada u Evropi počinje da se instalira, a to je praćenje satelitsko automobila“, rekao je Vesić.
Naplata će biti moguća kada se stvore zakonski uslovi, to jest, kada bude dovoljno izgrađenih kilometara, kaže ministar.
On predviđa uskoro i završetak brze saobraćajnice Šabac-Loznica, zatim saobraćajnice Iverak-Lajkovac, 35 kilometara Dunavskog koridora, a do 2026. završetak Fruškogorskog koridora.
Uskoro će, kaže, da počne gradnja takozvanog „Osmeha Srbije“, od Bačkog brega do Srpske Crnje, kao i brze saobraćajnice „Vožd Karađorđe“ u dužini od 80 kilometara.
Za kilometre i rokove ćemo lako, pitanje je šta podrazumeva sistem naplate putem satelita, jer nejasno je kako će da funkcioniše.
Kad satelit krene da prati, plaćaće se i korišćenje magistrala 1B reda.
„Ali tu će naplatu plaćati samo šleperi težine preko sedam i po tona“, kaže Vesić.
To treba da smanji habanje magistrala, a samim tim i izdvajanja za njihovo održavanje.
Ostaje da se vidi kako će se to primenjivati u praksi.
Izvor: Tanjug / N1
Novogodišnji dvobroj „Vremena“ na većem broju strana donosi ekskluzivne intervjue i priče za uživanje
„Za planiranje, finansiranje i logistiku napada odgovorna je država Srbija“, izjavio je premijer Kosova Aljbin Kurti
Spontana obustava rada zaposlenih u „Lasti“ u utorak bila je izazvana najavljenim raskidom ugovora
U policjskoj stanici u Loznici obrušio se deo plafona na službenicu koja je zadobila lakše povrede. Dok se čeka procesuiranje odgovornih za pad nadstrešnice i stradanje 15 ljudi, a dvoje teško povređenih, građani se pitaju ko je dužan da sanira oštećenja u javnim objektima
Sporazum o ujedinjenju će potpisati predsednik DS Srđan Milivojević i kopredsednici političke stranke Zajedno Biljana Stojković i Nebojša Zelenović
Arhiva nedeljnika Vreme obuhvata sva naša digitalna izdanja, još od samog početka našeg rada. Svi brojevi se mogu preuzeti u PDF format, kupovinom digitalnog izdanja, ili možete pročitati sve dostupne tekstove iz odabranog izdanja.
Vidi sve