Sergej Tihanovski je osuđen na kaznu koja je samo dve godine kraća od maksimalne kazne za takva dela predviđene Кrivičnim zakonom Republike Belorusije.
Sud je presudio da je on zajedno sa svojim pristalicama dugo bio angažovan na pripremi i organizaciji masovnih nereda u Belorusiji. Preko Jutjuba i Telegrama je, piše u presudi, “otvoreno pozivao na nasilje nad državnim službenicima i policajcima i svojim izjavama podsticao neprijateljstvo i razdor u društvu”.
Kako je ranije pisalo “Vreme”, harizmatični video-bloger Sergej Tihanovski je u martu 2019. uspeo da okupi mase na protestima na kojima je zahtevano da Lukašenko podnese ostavku. Tihanovski je i sam pokušao da se kandiduje za predsednika, ali ga je izborna komisija odbila.
Beloruski sud mu je stavio na teret i što je u maju 2020. opstruisao rad Centralne izborne komisije i sprovođenje beloruskih izbora upućujući pretnje predsedniku komisije i što je u gradu Grodnu blizu poljske i litvanske granice pod izgovorom prikupljanja potpisa organizovao „ilegalni masovni događaj praćen grubim narušavanjem javnog reda i mira, nasiljem nad pripadnicima organa reda i neposlušnošću prema državnim službenicima“, javila je beloruska agencija BelTА.
Umesto njega, na izborima se kandidovala njegova tridesetsedmogodišnja supruga, prevodilac i nastavnica engleskog jezika Svetlana Tihanovskaja. Beloruska opozicija tvrdi da je zapravo ona pobedila na predsedničkim izborima. Prema zvaničnim podacima Aleksandar Lukašenko je osvojio 80 odsto glasova.
Еvropska unija i Sjedinjene Američke Države su beloruske izbore označile kao „lažne“ i zbog represije nakon izbora uvele sankcije visokim beloruskim zvaničnicima.
Svetlana Tihanovska je dobila utočište u Litvaniji.
Nakon izbora su izbile masovne demonstracije. Citirajući podatke NVО “Viasna“ „Juronjuz“ navodi da je u toku postizbornih protesta uhapšeno čak 30.000 demonstranata i da u Belorusiji ima 920 političkih zatvorenika.
Ruska “Novaja gazeta“ piše da su izrečene kazne još petorici beloruskih opozicionara koji su u martu optuženi u istom predmetu kao Sergej Tihanovski.
Beloruska opozicionarka i jedina od tri žene kandidata na predsedničkim izborima koja je ostala u zemlji Marija Kolesnikova, uhapšena je na granici Belorusije i Ukrajine u septembru 2020, a u avgustu 2021. osuđena na 12 godina zatvora. Suđeno joj je zbog „pokušaja nasilnog osvajanja vlasti, stvaranja ekstremističke organizacije i pozivanja na akcije kojima se narušava bezbednost države“.
Njen saradnik u opozicionom Koordinacionom savetu, advokat Maksim Znak, osuđen je na 10 godina zatvora.
„Vreme“ je pisalo o slučaju prinudnog sletanja aviona kompanije Rajaner u Minsku zarad hapšenja urednika kanala „Neksta“ Romana Protaseviča, preko koga su, kako tvrde beloruske vlasti, usmeravani protesti.
M.M./BelTA/Novaja gazeta/Vreme
Čitajte dnevne vesti, analize, komentare i intervjue na www.vreme.com