Pretplatite se na digitalno izdanje
Čitajte dnevne vesti, analize, komentare i intervjue na www.vreme.com
“Nakon prvog predavanja profesora Vojina Dimitrijevića koje sam slušao zapravo sam shvatio šta su to ljudska prava. Profesor Dimitrijević je tada rekao da su ljudska prava kapacitet nas pojedinaca da se lišimo predrasuda prema svim drugim pojedincima. Taj citat je prva stvar koju sam uhvatio kao belešku, i dan-danas mi taj papirić iz sveske stoji kao uspomena”
“U godini kada su izbeglice iz zemalja ‘trećeg sveta’ postale manje medijski atraktivne, kada rastu ksenofobija i kršenja njihovih ljudskih prava na granicama, a solidarnost opada, Nikola Kovačević je nastavio da radi i obilazi sva mesta gde je izbeglicama potrebna pomoć – kampove za izbeglice i tražioce azila, aerodrome, neformalne kampove na granicama, pritvorske jedinice…”, piše u obrazloženju odluke uređivačkog kolegijuma nedeljnika “Vreme” da izabere za ličnost godine pravnika i stručnjaka za ljudska prava Nikolu Kovačevića.
„Vreme“: Kada god se govori o pravima zatvorenika, mnogi pitaju šta je sa pravima žrtava. Kako to komentarišete?
Kovaćević: Svako društvo treba da teži tome da pomoć dobiju svi. U društvima u kojima je loš kazneno-popravni sistem, vrlo često je loš i pravosudni sistem. Država u kojoj je loš pravosudni sistem, često je država u kojoj ima puno korupcije, a država u kojoj ima puno korupcije funkcioniše na principima korupcije. To su sve međusobno uvezane stvari koje ne možete tek tako da izdvojite, tako da ne može biti “zatvori, ko ih šiša”, ili “migranti, ko ih šiša”. Kao što ne smemo nasesti i na onu mantru “sad imamo velike plate, pa nam ne trebaju slobodni mediji”, sve su to segmenti koji su bitni za jedno društvo…
Što se tiče izbeglica, tu je situacija drugačija. Izbeglice, tražioci azila, migranti se kreću, za razliku od ovih koji su u zatvoru i tamo čekaju. Mnogo je veći ulog u igri kada si izbeglica nego kada si zatvorenik, jer kada si zatvorenik čekaš da odslužiš svoje i to je to. A kada ste izbeglica, može da se desi da vas deportuju, da krijumčari mogu da vas otmu, da policija može da vas prebije i da nikog posebno nije baš mnogo briga zbog toga. Mogu čak i da vas vrate u zemlju porekla gde mogu da vam politički sude, da vas muče, a vrlo često i da vas pogube…
Pročitajte ceo intervju sa Nikolom Kovačevićem u nedeljniku „Vreme“ od četvrtka (12. januara)
Pretplatite se na digitalno izdanje
Čitajte dnevne vesti, analize, komentare i intervjue na www.vreme.com
Tomislav Momirović je podneo ostavku na funkciju ministra trgovine. Ministar, o čijoj se ostavci spekulisalo već neko vreme, za ovakav čin se odlučio dan nakon što je Vučić najavio da će biti novih ostavki
Nekoliko stotina građana i aktivista suočilo se sa jakim policijskim snagama kod Starog savskog mosta. Inicijativa „Most ostaje“ poručila je da će nastaviti sa blokadama, uprkos pritisku i pokušajima zastrašivanja
U znak sećanja na žrtve tragedije na novosadskoj železničkoj stanici, građani Srbije pozvani su da 22. novembra tačno u 11.52 zastanu na 15 minuta. Ova akcija ima za cilj i da ukaže na odgovornost vlasti i potrebu za pravnom državom.
Student Pavle Cicvarić priveden je neposredno pred početak protesta „Borbe“ i omladine stranaka parlamentarne opozicije ispred Rektorata gde je povodom Dana studenata trebalo da se pojavi i predsednik Srbije Aleksandar Vučić
Građani na pola sata blokirali Brankov most. Na blokadu su posle hapšenja Save Manojlovića pozvali i predstavnici Kreni-promeni. Okupljeni građani nakog završetka blokade krenuli ka Starom savskom mostu.
Goran Ješić i ostali uhapšeni u Novom Sadu
Vučićevi politički zatvorenici Pretplati seArhiva nedeljnika Vreme obuhvata sva naša digitalna izdanja, još od samog početka našeg rada. Svi brojevi se mogu preuzeti u PDF format, kupovinom digitalnog izdanja, ili možete pročitati sve dostupne tekstove iz odabranog izdanja.
Vidi sve