Kampanja za reizbor predsednika Džozefa Bajdena pokušava da pronađe novu strategiju posle pokušaja ubistva njegovog republikanskog rivala Donalda Trampa, uključujući odluku da za sada obustavi verbalne napade na njega.
U roku od nekoliko sati posle pucnjave u subotu, Bajdenova kampanja je povukla televizijske spotove i obustavila druge oblike političkih komunikacija, uključujući one kojima je podsećano na presudu u maju u Njujorku kada je Tramp proglašen krivim u vezi sa isplatama novca porno glumici kako bi izbegao seks skandal uoči izbora 2016. godine.
Umesto da verbalno napadaju Trampa narednih dana, Bela kuća i Bajdenova kampanja će se oslanjati na ranije osude svih vrsta političkog nasilja, uključujući i oštre kritike nereda do kojih je došlo zbog protesta na kampusima zbog sukoba Izraela i Hamasa, prenosi Glas Amerike.
Bajden pokušava da spusti temperaturu
Bajdenovi savetnici nadali su se da će smiriti nedavne pozive pojedinih uglednih demokrata i njihovih pristalica da se predsednik SAD povuče iz kampanje i kandidaturu za predsedničke izbore 5. novembra prepusti nekom drugom.
Oni su želeli da pojačaju fokus Bajdenovih poruka na opasnost koja preti američkim demokratskim normama i reproduktivnim pravima, a takođe su planirali da Bajden ukazuje na Trampove lažne tvrdnje o tome da je pobedio na izborima 2020. godine.
Jedan zvaničnik Bajdenove kampanje ocenio je da pokušaj ubistva Donalda Trampa „sve menja“, da Bajdenov štab i dalje procenjuje situaciju, ali da će „iznošenje slučaja protiv Trampa, isticanje kontrasta između njega i Bajedna, sada biti mnogo teže“ i da Bajden „pokušava da spusti temperaturu“.
Promena Bajdenove strategije već počela
Zvaničnici Bajdenove kampanje kažu da očekuju da će pokušaj ubistva Trampa smanjiti pritisak demokrata u Kongresu da se Bajden povuče iz trke, zbog zabrinutosti u vezi sa njegovom mentalnom i fizičkom spremnošću za još jedan mandat.
Promena strategije Bajdenovog štaba već je rezultirala otkazivanjem posete predsedničkoj biblioteci „Lindon Džonson“ u Ostinu u Teksasu, gde je predsednik trebalo da govori o istorijskom zakonu o građanskim pravima i da kritikuje Trampa zbog napada na imigrante i multietničnost Amerike.
Posledice koje atentator nije planirao
Budući da se pokušaj ubistva Trampa dogodio u Pensilvaniji, jednoj od neopredeljenih država u kojoj je Bajden pobedio Trampa tesnom većinom 2020. godine, incident bi mogao da bude posebno značajan, smatraju neki politički stratezi.
„To ne garantuje da će Tramp osvojiti Pensilvaniju, ali dug i težak put za Džoa Bajdena postao je još duži i teži. Baš kao što je ono što se dogodilo Džordžu Flojdu uticalo na desetine miliona Amerikanaca, napad na Donalda Trampa će imati značajne posledice koje napadač nikada nije planirao“, napisao je republikanski analitičar Frenk Lunc na društvenim mrežama.
Tramp na republikanskoj konvenciji očekuje zvaničnu nominaciju
Konvencija Republikanske stranke na kojoj bi Tramp trebalo i zvanično da bude nominovan kao predsednički kandidat počinje 15. jula u Milvokiju, u saveznoj državi Viskonsin, samo dan nakon što je preživeo pokušaj ubistva.
FBI je rekao da nema poznatih pretnji konvenciji ili bilo kome ko će na njoj prisustvovati, dok je Tajna služba rekla da ne predviđa nikakve promene u sigurnosnom planu, preneo je Radio Slobodna Evropa.
„Nameravao sam da odložim svoj put u Viskonsin na Republikansku nacionalnu konvenciju za dva dana, ali sam odlučio da ne mogu da dopustim napadaču ili potencijalnom ubici da nas natera na promenu rasporeda ili bilo šta drugo“, napisao je Tramp na svojoj stranici Truth Social.
Izvor: Glas Amerike, Radio Slobodna Evropa