
Studentski zahtevi
Razglednica iz Rusije: Šta Vučić kaže o izborima?
Iz Moskve, predsednik Srbije Aleksandar Vučić poručio je da se na vanredne parlamentarne izbore neće dugo čekati
“Koliko ja vidim na srpskom tržištu, neke od najpoznatijih televizija iskorišćavaju ljude sa mentalnim poremećajima, ili koji su u teškoj socijalnoj situaciji, ne bi li podigle gledanost“
„Novinarstvo u Srbiji i Hrvatskoj razlikuje se po tome što je u Srbiji brutalnije, što ne znači da je Hrvatsko tržište cveće, ali je srpsko malo brutalnije, žešće i pravila se malo manje poštuju“, ocenio je novinar Hrvatske radio-televizije Aleksandar Stanković u emisiji „Marker“ televizije Insajder.
Ističući da u Hrvatskoj ne postoji tabliod „u pravom smislu te reči“, Stanković je rekao da se njegova ocena ne odnosi samo na štampane medije, već i na televizije u Srbiji: “Koliko ja vidim na srpskom tržištu, neke od najpoznatijih televizija iskorišćavaju ljude sa mentalnim poremećajima, ili koji su u teškoj socijalnoj situaciji, ne bi li podigle gledanost. Mislim da u Hrvatskoj postoji neko regulatorno telo koje bi u takvim situacijama reagovalo. Verovatno postoji u Srbiji, ali je malo više propusno nego u Hrvatskoj”.
Govoreći o odnosu moćnika prema medijima i zloupotrebama za kojima posežu predstavnici vlasti, Stanković je rekao da uticaj vlasti u Hrvatskoj nije više tako jak.
“Znate šta, mi smo u prijemu Hrvatske u EU imali i ta poglavlja koja su se ticala medijskih sloboda i tu su nas, da tako kažem, dosta stisnuli. I tu su standardi u tom trenutku bili najviši. Posle toga su nešto standardi pali, pa smo imali jednu desnu vladu koja nije dugo trajala, koja je onako baš žestoko stiskala medije i imala je nameru da potpuno ugasi sve neprofitne medije. Međutim, to se promenilo, nije to više tako“, rekao je Stranković.
Kaže da mediji u Hrvatskoj i dan-danas imaju problema sa vlašću, ali „puno manje nego što je to bilo pre nekih dvadesetak godina“, „nije taj uticaj vlasti toliko očit kao što je bio nekada”.
Na pitanje da li je kao autor i voditelj emisije “Nedeljom u 2”, koja se godinama emituje na hrvatskom javnom servisu, trpeo pritiske zbog toga što su mu gosti često iz Srbije, Stanković kaže da takve pritiske nije imao, bar kada je reč o njegovoj televiziji, te da „ne bi opstao tolike godine u etru hrvatske televizije, da se sve zasniva samo na nacionalnosti“, već da postoji nešto što se zove „profesionalnost“.
M.N./FoNet
Čitajte dnevne vesti, analize, komentare i intervjue na www.vreme.com
Iz Moskve, predsednik Srbije Aleksandar Vučić poručio je da se na vanredne parlamentarne izbore neće dugo čekati
Posle pauze na aerodromu u Bakuu i čekanja dozvole za nastavak leta, avion kojim leti predsednik Aleksandar Vučić, sleteo je u glavni grad Rusije
Evropski parlament usvojio je rezoluciju u kojoj se ocenjuje da Srbija, uprkos određenom napretku, i dalje mora da prevaziđe značajne prepreke na putu ka EU
Studenti u blokadi svih univerziteta u Srbiji ne traže više samo moralnu podršku – traže političku odgovornost. Zahtev za vanredne izbore podržale su i opozicione stranke, ali ostaje ključno pitanje: kako naterati vlast da popusti i da li postoji način da se izbori zaista održe pod fer uslovima?
U Srbiji, Viber je postao mnogo više od aplikacije za dopisivanje – za mnoge građane on je postao i izvor problema. Od početka protesta u zemlji, poruke iz roditeljskih i aktivističkih grupa sve češće završavaju u tabloidima, a njihovi autori – na saslušanju u policiji
Studentski zahtev za raspisivanje vanrednih parlamentarnih izbora
Istorijska šansa Srbije Pretplati seArhiva nedeljnika Vreme obuhvata sva naša digitalna izdanja, još od samog početka našeg rada. Svi brojevi se mogu preuzeti u PDF format, kupovinom digitalnog izdanja, ili možete pročitati sve dostupne tekstove iz odabranog izdanja.
Vidi sve