Zdravlje
Više od 3,5 milijardi ljudi bez toaleta, u Srbiji najmanje 87 škola bez sanitarnog čvora
Bez bezbednih toaleta neobrađene ljudske fekalije se šire u okolinu i oslobađaju smrtonosne bolesti kao što je kolera
“Koliko ja vidim na srpskom tržištu, neke od najpoznatijih televizija iskorišćavaju ljude sa mentalnim poremećajima, ili koji su u teškoj socijalnoj situaciji, ne bi li podigle gledanost“
„Novinarstvo u Srbiji i Hrvatskoj razlikuje se po tome što je u Srbiji brutalnije, što ne znači da je Hrvatsko tržište cveće, ali je srpsko malo brutalnije, žešće i pravila se malo manje poštuju“, ocenio je novinar Hrvatske radio-televizije Aleksandar Stanković u emisiji „Marker“ televizije Insajder.
Ističući da u Hrvatskoj ne postoji tabliod „u pravom smislu te reči“, Stanković je rekao da se njegova ocena ne odnosi samo na štampane medije, već i na televizije u Srbiji: “Koliko ja vidim na srpskom tržištu, neke od najpoznatijih televizija iskorišćavaju ljude sa mentalnim poremećajima, ili koji su u teškoj socijalnoj situaciji, ne bi li podigle gledanost. Mislim da u Hrvatskoj postoji neko regulatorno telo koje bi u takvim situacijama reagovalo. Verovatno postoji u Srbiji, ali je malo više propusno nego u Hrvatskoj”.
Govoreći o odnosu moćnika prema medijima i zloupotrebama za kojima posežu predstavnici vlasti, Stanković je rekao da uticaj vlasti u Hrvatskoj nije više tako jak.
“Znate šta, mi smo u prijemu Hrvatske u EU imali i ta poglavlja koja su se ticala medijskih sloboda i tu su nas, da tako kažem, dosta stisnuli. I tu su standardi u tom trenutku bili najviši. Posle toga su nešto standardi pali, pa smo imali jednu desnu vladu koja nije dugo trajala, koja je onako baš žestoko stiskala medije i imala je nameru da potpuno ugasi sve neprofitne medije. Međutim, to se promenilo, nije to više tako“, rekao je Stranković.
Kaže da mediji u Hrvatskoj i dan-danas imaju problema sa vlašću, ali „puno manje nego što je to bilo pre nekih dvadesetak godina“, „nije taj uticaj vlasti toliko očit kao što je bio nekada”.
Na pitanje da li je kao autor i voditelj emisije “Nedeljom u 2”, koja se godinama emituje na hrvatskom javnom servisu, trpeo pritiske zbog toga što su mu gosti često iz Srbije, Stanković kaže da takve pritiske nije imao, bar kada je reč o njegovoj televiziji, te da „ne bi opstao tolike godine u etru hrvatske televizije, da se sve zasniva samo na nacionalnosti“, već da postoji nešto što se zove „profesionalnost“.
M.N./FoNet
Čitajte dnevne vesti, analize, komentare i intervjue na www.vreme.com
Bez bezbednih toaleta neobrađene ljudske fekalije se šire u okolinu i oslobađaju smrtonosne bolesti kao što je kolera
„Protesti desetina hiljada Srba mogli bi da ugroze planirane rokove za proizvodnju 1,1 miliona električnih automobila godišnje", kaže Jakob Stausholm, generalni direktor Rio Tinta
Poslanici i gradski odbornici blokirali su ulaz u zgradu suda u Novom Sadu, zahtevajući pravdu u slučaju pada nadstrešnice na Železničkoj stanici, kao i oslobađanje građana uhapšenih tokom protesta 5. novembra. Policija je nakon izdatog upozorenja reagovala, i štitovima odgurala okupljene sa vrata. Akcija opozicionih poslanika i dalje traje
Zbog nižih cena u odnosu na automobile evropskih proizvođača, za kineske automobile su u EU uvedene visoke carine, a za Geely je to 18,8 odsto
Naprednjačka vlast sve češće gubi svaki osećaj za meru. Sada je poslala agente BIA da zastrašuju zaposlene u Republičkom zavodu za zaštitu spomenika kulture koji smatraju da Vučić i bratija nezakonito ruše Generalštab. Partijska represija je sve ogoljenija
Goran Ješić i ostali uhapšeni u Novom Sadu
Vučićevi politički zatvorenici Pretplati seArhiva nedeljnika Vreme obuhvata sva naša digitalna izdanja, još od samog početka našeg rada. Svi brojevi se mogu preuzeti u PDF format, kupovinom digitalnog izdanja, ili možete pročitati sve dostupne tekstove iz odabranog izdanja.
Vidi sve