Najnoviji izveštaji u vezi sa spoljnom trgovinom Kine pokazali su rezultate kojih su se pribojavali tamošnji stručnjaci.
Izvoz je u Kini pao 7,5 odsto na godišnjem nivou, na 283,5 milijardi dolara, daleko gore od pada od 0,4 odsto koji su predviđale ankete.
Pad je bio toliko oštar da je obim izvoza pao ispod nivoa s početka godine, nakon što se uzmu u obzir promene u izvoznim cenama, rekao je u belešci Džulijan Evans-Pričard, voditelj kineske ekonomije u Capital Economics-u.
„To ukazuje na smanjen globalni potražnju za kineskom robom“, rekao je on, prenosi Vašington post.
U aprilu je kineski izvoz neznatno nadmašio očekivanja s rastom od 8,5 odsto na godišnjem nivou.
Međutim, razočaravajuće brojke za kinesku ekonomiju o izvozu za maj pokazuju da je dugoročni trend u padu, rekao je Hao Hong, glavni ekonomist Grow Investment Group.
Kina neće moći da se oslanja na trgovinu kako bi podstakla svoju ekonomiju „još šest meseci, sigurno“, rekao je Hong, ističući otpor zbog slabe potražnje u SAD-u, gde su inflacija i kamatne stope i dalje visoke.
Što se tiče uvoza, on je u maju pao je za 4,5 odsto u odnosu na prošlu godinu na 217,69 milijardi dolara – manje od pada od osam odsto koji su predviđale ankete. Kineski mesečni uvoz opao je na godišnjem nivou od kraja prošle godine.
Druge analize podataka pokazale su znakove oporavka domaće potražnje. Evans-Pričard iz Capital Economicsa procenio je da je obim uvoza u maju dosegao najviši nivo u 18 meseci, nakon što je uzeta u obzir niža baza za poređenje i promene cena.
Evans-Pričard očekuje da će uvoz nastaviti da se oporavlja tokom nadolazećih tromesečja kako se podsticaj od ponovnog otvaranja i dalje bude širio.
Kina bi u petak trebala objaviti podatke o inflaciji. Prema prvim prognozama, tu se neće bitnije menjati brojke u odnosu na početak godine, piše Seebiz.
I.Đ./Washington post
Čitajte dnevne vesti, analize, komentare i intervjue na www.vreme.com