Početkom iduće godine počeće radovi na rekonstrukciji i modernizaciji Kalenić pijace na Vračaru u Beogradu, najavljeno je prošle nedelje i pokazano je kako će sve to da izgleda. Grad Beograd je za taj projekat izdvojio 17 miliona evra. E, sad ovako:
Prema važećem Planu generalne regulacije (PGR) mreže pijaca i PGR mreže javnih garaža, predviđeno je da se na prostoru Kalenić pijace napravi podzemna javna garaža kapaciteta 720 parking mesta, a PGR mreže javnih garaža predviđa obaveznu izradu urbanističkog projekta za javnu garažu kod Kalenić pijace.
Gde je podzemna garaža iz 2022. godine
Pre nekoliko dana na sajtu foruma Beobuild objavljen je projekat rekonstrukcije Kalenić pijace, sa renderima. Na njima se ne vidi ulaz u javnu garažu.
Garaže je, međutim, bilo 2022. godine na Planu detaljne regulacije pijace Kalenić, kad se na ranom javnom uvidu moglo videti da je planirana javna podzemna garaža sa dva pristupa iz Njegoševe ulice, kapaciteta 720 parking mesta, od čega bi 360 parking mesta bilo za potrebe pijace a drugih 360 parking mesta isključivo za javnu garažu.
Taj plan iz 2022. još uvek nije usvojen. Ovaj nedavno promovisani plan je neki drugi, novi plan.
U udruženju „Naša mesna zajednica“ podsećaju da „Beobuild nije zvaničan sajt grada pa se ne zna da li je ovo konačno i zvanično rešenje“. Pa ipak, pitaju:
„Ukoliko je Grad Beograd odustao od izgradnje javne garaže to znači da planiraju da potroše oko 17 miliona evra samo na rekonstrukciju platoa, što je preskupo i neopravdano s obzirom da je recimo izgradnja stanične zgrade na glavnoj železničkoj stanici na Prokopu koštala oko 6 miliona evra (to je cifra koja je figurirala u javnosti ali ugovor o javno-privatnom partnerstvu nikada nije bio dostupan javnosti).“
Gde je 300 tezgi?
Kažu da, pošto se na području Kalenić pijace nalazi arheološko nalazište Antički Singidunum, ukoliko bi se pravila javna garaža to bi podrazumevalo posebne mere zaštite kulturnog dobra koje bi plan detaljne regulacije trebalo da obezbedi.
Navode i da je na sajtu Beobuild-a objavljeno da će otvoreni deo tržnice obuhvatati 510 tezgi „dok je u PGR-u mreže pijaca piše da pijaca ima 839 tezgi što znači da će se ako je ovaj podatak tačan smanjiti broj tezgi“.
Odluke u uređenju donose se bez plana
Odluka o izradi Plana detaljne regulacije Kalenić pijace doneta je 2017. godine i tada je kao investitor, odnosno finansijer izrade plana naveden JKP Gradske pijace. Ta odluka je promenjena 2020. godine, pa izradu plana finansira Sekretarijat za investicije.
U udruženju zaključuju da to objašnjava zašto je u Odluci o budžetu grada Beograda za 2024. godinu rekonstrukcija Kalenić pijace kapitalni projekat Sekretarijata za investicije.
Ko je autor budućeg izgleda Kalenić pijace koji će koštati 17 miliona evra, nije objavljeno.
Kažu da se „odluke o uređenju ovog ali i drugih javnih prostora donose i menjaju stihijski“, i smatraju da bi ovaj prostor „trebalo urediti Planom detaljne regulacije kako bi građani mogli da ostvare svoje pravo da kroz primedbe na plan utiču na uređenje prostora u skladu sa njihovim potrebama.“
„Uz to, imamo i vrlo netransparentno trošenje novca iz budžeta grada koji pune svi građani za realizaciju kapitalnih projekata za koje nemamo nikakvo zvanično idejno rešenje niti konkretan plan“, upozoravaju iz udruženja „Naša mesna zajednica“.