Protesti
„Zvezdara šeta“ kao podrška prosvetnim radnicima i studentima
Budućnost dece ne sme biti talac nesređenog sistema, kažu roditelji đaka Osnovne škole „Pavle Savić“
Svi akcionari dobiće 121,8 dinara neto, što znači da će, primera radi, manjinskim akcionarima koji i dalje poseduju pet besplatno dodeljenih akcija na račune leći nešto više od 600 dinara
Kompanija NIS najavila je da će 24. avgusta isplatiti dividendu u bruto iznosu od 143,29 dinara po akciji, odnosno neto iznos od 121,8 dinara.
Iako je to najviši iznos još od 2014. godine, kada je isplaćeno 68,19 dinara neto po akciji, ako se pogledaju trenutno cene goriva ovogodišnja dividenda nije dovoljna ni za litru goriva. Litra evrodizela trenutno košta 199 dinara, a litra benzina evropremijum BMB 186 dinara.
Kako navodi portal Biznis.rs, rekordna dividenda rezultat je poslovnih rezultata u 2022. godini, kada je NIS ostvario neto dobit od 92,4 milijarde dinara, ili čak četiri puta više nego 2021. godine, ali je u maju doneta i jedna neuobičajena odluka – da kompanija uplati 60 miliona evra na ime donacije Republici Srbiji, jednom od svojih velikih akcionara.
Ovoga puta, svi akcionari dobiće 121,8 dinara neto, što znači da će, primera radi, manjinskim akcionarima koji i dalje poseduju pet besplatno dodeljenih akcija na račune leći nešto više od 600 dinara.
Iznos dividende nije i jedina neuobičajena okolnost kada je reč o raspodeli dobiti NIS pa je, prema oceni glavnog brokera brokerskog društva Momentum Securities Nenada Gujaničića, rekordna dividenda ostala u senci odobrene i krajem maja isplaćene donacije Republici Srbiji u visini od 60 miliona evra.
„Na ovaj način država je faktički duplirala iznos novca koji će dobiti putem isplate dividende. Isti scenario u pogledu prihoda države desio bi se da je kompanija isplatila 50 odsto prošlogodišnje dobiti putem dividende, što je bio scenario kojem su se nadali manjinski akcionari. Međutim, ova nadanja su izjalovljena i kompanija je odlučila da podeli četvrtinu ostvarenog profita, premda većinski vlasnik kompanije, ruski Gazprom, već nekoliko godina akcionarima isplaćuje polovinu dobiti putem dividende“, ističe Gujaničić za Biznis.rs.
Najveći akcionari NIS-a su ruski Gazprom Neft sa tačno 50 odsto kapitala kao i Gazprom sa 6,15 odsto akcija. Republika Srbija poseduje 29,87 odsto kapitala NIS, dok je ostalih 13,98 odsto u vlasništvu manjinskih akcionara.
Cena akcije NIS-a na Beogradskoj berzi je na dan 14. avgust iznosila 700 dinara.
B.G./Biznis.rs
Čitajte dnevne vesti, analize, komentare i intervjue na www.vreme.com
Budućnost dece ne sme biti talac nesređenog sistema, kažu roditelji đaka Osnovne škole „Pavle Savić“
U Vašingtonu je sedište USAID-a bilo zatvoreno tokom dana, a zaposlenima je u mejlu rečeno da ostanu kod kuće
Nemanja Šarović, dugo partijski drug Aleksandra Vučića, stekao je novu popularnost reporterskim odlascima na mitinge SNS. Za naš njuzleter objašnjava zašto mu je žao ljudi koje tamo intevjuiše
Dok se u Srbiji i dalje nagađa hoće li neko novi dobiti mandat za formiranje Vlade ili će biti održani vanredni parlamentarni izbori, šef diplomatije Marko Đurić stranim novinarima je rekao malo više
Pojedini mediji bliski vlasti napali su predsednika Izvršnog odbora Generali osiguranja Dragana Filipovića da „hoće da ruši državni vrh“, samo zato što se pojavio na studentskim protestima. To je nedopustivo i moglo bi Srbiji da se obije o glavu, upozorava Aleksandar Ljubić, izvršni direktor Saveta stranih investitora
Arhiva nedeljnika Vreme obuhvata sva naša digitalna izdanja, još od samog početka našeg rada. Svi brojevi se mogu preuzeti u PDF format, kupovinom digitalnog izdanja, ili možete pročitati sve dostupne tekstove iz odabranog izdanja.
Vidi sve