Protest
Rektorski kolegijum UB: Pretnje nastavnicima su ponižavajuće
Fakulteti i instituti u Beogradu pružaju punu podršku nastavnicima, piše u saopštenju koje je Prošireni rektorski kolegijum UB uputio Ministarstvu prosvete
Advokat Vladimir Beljanski naveo je da je isteklo 48 sati za rešavanje žalbe na određivanje pritvora bivšem potpredsedniku Vlade Vojvodine Goranu Ješiću, čime je sud prekršio obavezu rešavanja po žalbi, pa je samim tim Ješić „nelegalno u pritvoru".
Iako je isteklo predviđenih 48 sati za rešavanje žalbe na određivanje pritvora bivšem potpredsedniku Vlade Vojvodine Goranu Ješiću, sud u Novom Sadu to nije uradio, čime je prekršio svoju zakonsku obavezu, izjavio je Ješićev pravni zastupnik, advokat Vladimir Beljanski.
„Isteklo je 48 sati od podnošenja naše žalbe. Sud je prekršio obavezu rešavanja po žalbi i samim tim je Goran Ješić nelegalno u pritvoru“, rekao je Beljanski.
Objasnio je da zakon predviđa izričiti rok od 48 sati za postupanje suda u ovakvom slučaju, jer se radi o lišavanju osnovnih ljudskih prava na slobodu i bezbednost, zbog čega se u takvim situacijama zahteva striktna kontrola suda i njegovo hitno postupanje.
Beljanski se zapitao kako je moguće da je sud „pokazao izuzetnu brzinu“ po rešavanju žalbe tužilaštva, a sada tu istu brzinu ne pokazuje, iako je po zakonu na to obavezan.
Ješić sam otišao u policijsku stanicu
Goran Ješić je uhapšen tokom masovnih demonstracija u Novom Sadu, 1. novembra uveče, na kojima je učestvovalo više od 20.000 ljudi, koji su tražili odgovornost režima za tragediju u kojoj je 14 ljudi poginulo, a troje veoma teško povređeno kada je na njih pala armirano-betonska nadstrešnica ulaza nedavno rekonstruisane Železničke stanice.
Ješić je ispričao, a to se moglo videti i na pojedinim televizijama koje su snimile hapšenje, da je pokušao da odbrani jednog mladića na kojeg su nasrtale nepoznate osobe u civilu, koje su se tek posle legitimisale kao policajci u civilu.
Sutradan je uhapšen i mladić kojeg je Ješič branio, student Akademije umetnosti Relja Stanojević, koji je i dalje u pritvoru, a Akademija je pokrenula peticiju za njegovo puštanje na slobodu.
Goran Ješić je osumnjičen za napad na službeno lice i u pritvoru je proveo 48 sati, nakon čega je sud odlučio da ga pusti na slobodu.
Na tu odluku suda se žalilo tužilaštvo i Ješiću je potom u petak ponovo određen pritvor, ovaj put do 30 dana.
Ješić nije čekao dolazak policije, već je sam otišao u policijsku stanicu, odakle je odveden u zatvor na Klisi.
Ješić je tada rekao da ne želi da bude na slobodi, „dok su deca u zatvoru“.
Izvor: Beta
Fakulteti i instituti u Beogradu pružaju punu podršku nastavnicima, piše u saopštenju koje je Prošireni rektorski kolegijum UB uputio Ministarstvu prosvete
Predsednik Vučić je tražio da se Građevinskom fakultetu dostave dokazi o zgradi Železničke stanice koji nedostaju, a VJT je potvrdio da su napadači na studente FDU procesuirani 40 dana nakon incidenta, kao i da nikada nisu zatražili da im se odredi pritvor. Sve to dokazuje da zahtevi studenata nisu ispunjeni
U subotu posle podne protestovali su građani mnogih gradova u Srbiji. U većini ih je bilo više nego do sad
Proba „generalnog štrajka“ ujedinila je veliki deo kritičara vlasti u raznim akcijama građanske neposlušnosti. Ali, da li je moguć veliki generalni štrajk koji bi zaustavio sve?
Govoreći o najavljenoj 24-časovnoj studentskoj blokadi Autokomande Vučić je ocenio da je izuzetno štetna, „jer će građani da se muče“
Tema broja: Srbija pred generalnim štrajkom
Pokušaj ubistva u produženom trajanju Pretplati seArhiva nedeljnika Vreme obuhvata sva naša digitalna izdanja, još od samog početka našeg rada. Svi brojevi se mogu preuzeti u PDF format, kupovinom digitalnog izdanja, ili možete pročitati sve dostupne tekstove iz odabranog izdanja.
Vidi sve