Bliski istok
Zašto Izrael bombarduje Siriju nakon pada Asada?
Izraelski ratni avioni izveli su preko noći oko 40 vazdušnih napada, gađajući bivše sirijske vojne položaje u okolini Damaska, navodi posmatračka grupa
Predsednik Kazahstana Nursultan Nazarbajev počeo međunarodnu poteru za svojim zetom, uticajnim biznismenom i diplomatom
Nakon što je izašao od svog frizera austrijske vlasti su na osnovu međunarodne poternice uhapsile Rahata Alijeva, ambasadora Kazahstana u Beču, predstavnika te zemlje u OEBS-u, mladog 44-godišnjeg biznismena i, što je najvažnije, zeta najuticajnijeg lidera u centralnoj Aziji Nursultana Nazarbajeva. Sve to može da zvuči kao neverovatna zabuna ili šaljiva psihoanaliza nekadašnjeg, takođe Bečlije Frojda, da ambiciozni Rahat Alijev nije izrazio želju da se kandiduje na predstojećim predsedničkim izborima u Kazahstanu 2012. godine.
POTERA ZA ZETOM: Rahat Alijev je uhapšen 1. juna u skladu sa odlukom suda u Beču, a po međunarodnoj poternici koju su vlasti u Kazahstanu raspisale na inicijativu samog predsednika Nursultana Nazarbajeva. Na međunarodnoj poternici Rahat Alijev se tereti za finansijske zloupotrebe u Kazahstanu, otmicu i sticanje materijalne koristi na štetu dvojice bivših kolega iz kazahstanske Nur-banke, koja je nekad bila pod kontrolom Rahata Alijeva. On je krajem maja smenjen, oduzet mu je diplomatski imunitet, a u Beč je stigao i predstavnik tužilaštva Kazahstana. U međuvremenu, na osnovu kaucije od milion dolara, austrijske vlasti su privremeno oslobodile Alijeva. Oslanjajući se na rad svojih advokata, Alijev se nada da neće biti isporučen kazahstanskim vlastima, bar ne do kraja ove godine. Vlasti u Beču već sad najavljuju problem u transferu Alijeva u Kazahstan, jer ta zemlja nema sa Austrijom potpisan međunarodni ugovor o ekstradiciji.
Sudeći po navodnim proevropskim ubeđenjima kazahstanskog zeta i njegovim kritikama autoritarnosti porodice Nazarbajev, on bi verovatno mogao da računa na politički azil u Austriji, da navodno i istražni organi Beča nisu pokrenuli krivičnu istragu protiv Alijeva u vezi sa pranjem novca i zloupotrebom austrijskih banaka. „U Kazahstanu su od mene napravili neprijatelja broj jedan. Protivzakonito su ugašeni kanal KTK i novine ‘Karavan’, koji su u mom vlasništvu, hapse se moji saradnici. Imovina mi je konfiskovana kao u sovjetska vremena, a politička reputacija uništena. Odlaskom u Kazahstan moj život će biti ugrožen“, kaže Rahat Alijev. On tvrdi da su ga nasilno, bez njegove saglasnosti i potpisa, razveli od supruge Darige Nazarbajeve. Pismo-faks o njihovom razvodu, prema tvrdnjama Alijeva, sa falsifikovanim potpisom bilo je ostavljeno noću ispod njegove kapije.
Još jedan stari Bečlija i psihijatar Adler davno je napisao: „Reci mi šta želiš, a ja ću ti reći ko si.“ Kazahstanski mediji uveliko pišu da je u planu da dotična najstarija ćerka Nursultana Nazarbajeva Dariga bude politički naslednik oca i budući predsednik Kazahstana te sad još daleke 2012. godine. Ako su pretpostavke o planovima Nazarbajevih tačne, onda se Alijev najverovatnije jako zaleteo sa svojim predsedničkim ambicijama, ali je zato spojio Beč i Astanu (prestonicu Kazahstana) i u istoriju politike uveo nešto što bi moglo da zvuči kao „Nursultanov kompleks“.
NAZARBAJEVI: Konflikt Nazarbajev–Alijev nije počeo ovog meseca. U početku je Nursultan Nazarbajev, koji Kazahstanom rukovodi gotovo dve decenije, podržavao inače najstarijeg zeta stavljajući ga na najodgovornije funkcije u zemlji kao što je mesto u poreskoj inspekciji i raznom bezbedonosnim strukturama. Po obrazovanju hirurg, Alijev se brzo distancirao od Nazarbajevih i stekao sopstveni uticaj u društvu, pa ga je tast sklonio, poslavši ga u diplomatiju. Iz inostranstva, Rahat Alijev je u Kazahstan preko svojih medija slao poruke o potrebnim reformama i izgradnji demokratskog društva po evropskim standardima.
Nursultan nema sinova naslednika, ali zato ima tri ćerke: Darigu, Dinaru i Aliju. Najstarija Dariga je doktor političkih nauka, poslanik u parlamentu (Mažilisu) i glava najuticajnije medijske grupe u zemlji Habar. Dariga je i najvažniji politički savetnik svoga oca. Dinara je predsednica Fonda za obrazovanje koji nosi ime njeng oca, a Alija se bavi građevinskim biznisom i rukovodi firmom Elitstroj.
Iako Nazarbajev najviše nade polaže u javne funkcije Darige i Alije, zetovi su ti koji kvare ugled porodice. Dariginog supruga Rahata Alijeva u Kazahstanu čeka sud, dok je najmlađa Alija bila udata za sina bivšeg predsednika Kirgistana Ajdara Akajeva, i čak su zbog razvoda braka bile poljuljane veze između dva bratska naroda pre „revolucije tulipana“ u Kirgistanu 2005. godine. Najuzorniji Nazarbajevljev zet je suprug mirne i povučene Dinare, 40-godišnji Timur Kulibajev, jedan od bogatijih ljudi Kazahstana, koji prema pisanju časopisa „Forbs“ raspolaže sa 2,1 mijardom dolara, učestvuje u rukovođenju monopolskim energetskim kompanijama za naftu i gas Kazmunajgas i akcionar je najjačih banaka u Kazahstanu. Ipak, primernog zeta štampa često povezuje sa opozicionom partijom Ak-žol (Svetli put).
TATA: U Kazahstanu, običan narod Nursultana Nazarbajeva naziva „tatom“. Nakon ubedljive pobede na predsedničkim izborima u decembru 2005. godine, na kojima je „tata“ osovojio više od 90 odsto glasova birača, najveće iskušavanje takozvanog demokratskog sultanata koji je stvorio Nursultan Nazarbajev biće upravo među njegovim najbližima. Nazarbajevi znaju da je za očuvanje vlasti u Kazahstanu potrebna kontrola bezbednosnih i poreskih službi, banaka, kompanija za trgovinu energenatima i medija. Da bi sebi i svojoj porodici obezbedio političko-ekonomski uticaj u zemlji, na inicijativu Nursultana Nazarbajeva krajem maja ove godine izmenjen je Ustav Kazahstana, po kome prvi predsednik Republike (Nazarbajev) ima pravo da se neograničeno puta kandiduje za funkciju predsednika. Tata Nursultan i ćerke Nazarbajeve takođe ambiciozno najavljuju da će do 2017. godine Kazhastan ući među prvih deset zemalja izvoznika nafte u svetu.
Izraelski ratni avioni izveli su preko noći oko 40 vazdušnih napada, gađajući bivše sirijske vojne položaje u okolini Damaska, navodi posmatračka grupa
Naftna industrija Srbije teško će moći da posluje pod zapadnim sankcijama, kaže za „Vreme“ ekonomista Saša Đogović. Zato, dodaje, Srbija treba da preuzme NIS
Kokain je odavno „u širokoj upotrebi“ u Nemačkoj. Međutim, na tržište je stigla i nova pošast za sirotinju– fentanil pomešan sa heroinom
Vreme praznika obično je vetar u jedra potrošnji i ekonomiji u Nemačkoj. Pitanje je da li će tako biti i ove godine
Ruski napad krstarećim raketama i dronovima, jedan od najžešćih od početka rata, bio je usmeren na ukrajinske trafostanice i gasnu infrastrukturu
Arhiva nedeljnika Vreme obuhvata sva naša digitalna izdanja, još od samog početka našeg rada. Svi brojevi se mogu preuzeti u PDF format, kupovinom digitalnog izdanja, ili možete pročitati sve dostupne tekstove iz odabranog izdanja.
Vidi sve