img
Loader
Beograd, 14°C
Vreme Logo
  • Prijavite se
  • Pretplata
0
  • Najnovije
  • Politika
  • Ekonomija
  • Društvo
  • Svet
  • Kultura
  • Mozaik
  • Komentar
  • Štampano izdanje
  • Arhiva
  • Njuzleter
  • Podkast
  • Najnovije
  • Politika
  • Ekonomija
  • Društvo
  • Svet
  • Kultura
  • Mozaik
  • Komentar
  • Štampano izdanje
  • Arhiva
  • Njuzletter
  • Podkast

Latest Edition

Dodaj u korpu

Španija uoči izbora

Žestoko i prljavo

05. mart 2008, 13:59 Vladimir Stanković
Copied

Nakon dve TV debate ulogu favorita ima aktuelni premijer, ali glavna utakmica igra se u nedelju 9. marta a odlučuje "treći gol"

Od stalnog dopisnika „Vremena“ iz Barselone

RIVALI: Premijer Asnar i vođa opozicije Rafoj

Prvi put posle 15 godina, odnosno od vremena kada su tadašnji premijer Felipe Gonsales i ondašnji aspirant na Monklou Hose Maria Asnar „ukrstili reči“ pred TV kamerama, Španija je u protekle dve nedelje imala priliku da u dva tv-duela prati sučeljavanje sadašnjeg premijera Hosea Luisa Sapatera i aktuelnog lidera opozicije Marijana Rahoja. Debate su izazvale ogromno interesovanje, prvu je pratilo oko 13 miliona gledalaca na više TV kanala („share“ od čak 59 odsto) dok je drugu, prošlog ponedeljka, odgledalo 11,75 miliona ljudi (kvota 55 odsto). Pad gledanosti druge debate je logičan jer više nije bilo one neizvesnosti sa kojom se sudar dve partije i dve ideologije čekao 15 godina, a i pravila igre bila su takva da se oba puta debatovalo o pet istih tema što je dovelo do mnogo ponavljanja i slušanja istih argumenata i kontraargumenata.

Sapatero je, po svim anketama, prvu rundu dobio „na razliku“, dok je u drugoj gotovo nokautirao Rahoja, koga su kao pobednika videli samo u njegovoj partiji. Da li će to biti dovoljno za trijumf u nedelju, kada je mnogo važnije, znaće se već rano uveče, jer je ovde tehnologija toliko brza da se na prve procene rezultata, u principu tačne, čeka jako malo.

GONSALES I ASNAR: Predizborna kampanja bila je kao i u svim zemljama žestoka i povremeno prljava: opozicija tvrdi da je sve, ili gotovo sve, što je radila i što radi vlada „katastrofa“, dok je partija na vlasti dokazivala svoje rezultate. U finiš kampanje uključila se i „teška artiljerija“ u likovima bivših premijera Felipea Gonsalesa i Hosea Marie Asnara i njihova uloga bila je, blago rečeno, zapažena. Prvo je Gonsales, mimo svog običaja, na jednom mitingu u Andaluziji prešao granicu dobrog ukusa i za neke Rahojeve tvrdnje rekao da može da ih izrekne „samo imbecil“. Dan kasnije, pred talasom kritika, čak i iz sopstvenih redova, „povukao je reč“ izjavivši da „Rahoja ne smatra imbecilom“…

Asnar je, na mitingu u Leonu, rodnom gradu Sapatera, još jednom optužio premijera da je „lagao građane“, tvrdeći da ne pregovara sa ETA kada je to tajno činio. Pregovori vlade sa ETA bili su glavna tema napada narodnjaka, drugi argument bilo je popuštanje pred „separatističkim zahtevima Baskije i Katalonije“, a treći posrtanje ekonomije, odnosno porast inflacije, nezaposlenosti, cene stanova… Sapatero je odgovarao argumentima, brojkama, projektima za budućnost, a kada mu se učinilo zgodnim kontrirao je Rahoju na temu ETA:

„Za vreme ove vlade imamo četiri mrtva od terorizma, za vreme vaše bilo ih je 238…“

Rahoj je za trenutak ostao zatečen a onda je odgovorio:

„Nisam od vas očekivao da ćete koristiti mrtve…“

„Ne, vi ste taj koji je koristio žrtve da bi me optužio da ih zloupotrebljavam“, uzvratio je Sapatero aludirajući na jednu od optužbi Rahoja u prethodnoj debati.

Sapatero je izazivao Rahoja da prizna da je slanje španskih vojnika – koje je on, Sapatero, odmah vratio prvom odlukom koju je kao premijer doneo posle pobede 14. marta 2004 – u nelegitimnu misiju u Irak bila greška, ali nije uspeo. Međutim, ni Rahoj nije naveo Sapatera da prizna tajne (i neuspešne) pregovore sa ETA, ali ga je naveo da obeća bezuslovnu podršku vladi u borbi protiv terorizma „bilo ko da pobedi“, da bi potom pitao Rahoja može li da „obeća isto“. Rahoj je odgovorio da će podržati svaku vladu u borbi protiv terorizma, ali ne i u pregovorima sa teroristima…

SARKOZI, MERKEL, KASTRO I ČAVEZ: Bilo je i aluzija na temu međunarodne saradnje. „Ja se družim sa Sarkozijem i Merkelovom, a vi sa Kastrom i Čavezom“, rekao je jednom prilikom Sapatero, na šta je premijer podsetio da je upravo on napao Čaveza na iberameričkom samitu kada je ovaj vređao Asnara… Inače, spoljna polítika gotovo da nije ni pomenuta (a tema Kosovo bukvalno nijednom u dve debate), jer su kandidati bili koncentrisani na teme koje više interesuju i dnevno dotiču građane.

Emigracija je takođe bila jedna od vrućih tema debate. Rahoj se zalaže za politiku „čvrste ruke“, odnosno veću kontrolu priliva imigranata, dok je Sapatero podsetio da je Španija poslednjih godina postala 8. ekonomska sila sveta dobrim delom zahvaljujući i emigrantima… Analitičari su zaključili da je Sapatero bio ubedljiviji u TV debatama jer je govorio o projektima za budućnost, planovima, investicijama, poboljšanju obrazovanja, dok je Rahoj „globalno napadao“ tvrdeći da Sapatero i polítika njegove vlade „rasturaju Španiju“, jer je jedan referendum o nezavisnosti „već zakazan “ (u Baskiji, za oktobar ove godine), a drugi „ima datum“ (u Kataloniji 2014). Napadao je i lingvističku politiku, posebno u Kataloniji, gde je jedan zanatlija kažnjen zato što je na svojoj radnji istakao natpis samo na španskom. Obećao je, ako pobedi, zakon koji će omogućiti svima u Španiji da „uče na španskom“ i pitao Sapatera da li će „podržati taj zakon“. Premijer je odgovorio da je jezička polítika „ista u poslednjih 20 godina“ i da Rahoj koristi „katalonski jezik da bi delio i sukobljavao Špance i Katalonce“.

Bilo kako bilo, Sapatero posle 2:0 čeka izbore kao favorit, ali bez mnogo nade da bi PSOE mogla da dobije apsolutnu većinu (176 poslanika) za formiranje jednopartijske vlade. Ako se prognoze ostvare i ako PSOE dobije sa sličnom razlikom kao pre četiri godine (164:148 poslanika, odnosno 42,6 odsto prema 37,7 odsto) biće ponovo neophodna koalicija. Neke prognoze davale su socijalistima najviše 170 poslanika što bi još uvek bilo nedovoljno za većinu, ali bi bilo bolje nego pre četiri godine. Prvi prirodni saveznik socijalista je Ujedinjena levica (pet poslanika u sadašnjem sazivu) i mnoge od poslednjih Sapaterovih poruka bile su upućene na adresu glasača-levičara a ostaju i druge alternative, pre svega sa katalonskim nacionalistima iz Konvergencije i Unije (10 poslanika, 2004) i Republikanske levice (8). Međutim, o tom potom, da bi se razmišljalo o postizbornim kombinacijama treba prvo dobiti izbore.

Copied

Međuvreme

Šta se zbiva u zemlji i svetu, šta ima u novinama i kako provesti vreme?
Svake srede u podne Međuvreme stiže elektronskom poštom. To je sasvim solidan njuzleter i zato se prijavite!

Više iz rubrike Svet

Rusko-ukrajinski sukob

16.maj 2025. I.M.

Razmena 1.000 za 1.000 zarobljenika: Prvi konkretan ishod rusko-ukrajinskih pregovora u Istanbulu

Delegacije Rusije i Ukrajine sastale su se u Istanbulu prvi put licem u lice još od marta 2022. godine. Iako nije postignut dogovor o prekidu vatre, usaglašena je razmena 1.000 zatvorenika sa obe strane, potvrdili su zvaničnici. Ukrajina je zatražila razgovore lidera, a Rusija najavila spremnost da ih „razmotri“.

Rat u Ukrajini

16.maj 2025. B. B.

Predstavnici Ukrajine i Rusije konačno se sastali u Istanbulu

Iako se predsednici Rusije i Ukrajine, Vladimir Putin i Volodimir Zelenski, drže po strani, njihovi pregovarači su seli za isti sto da razgovaraju o primirju

16.maj 2025. Srećko Matić (DW)

Dr Konstanca Icel: Šokirana nasiljem u Srbiji, studenti preuzimaju odgovornost za budućnost

Direktorka Evropske kuće istorije dr Konstanca Icel kaže da je veoma impresionirana hrabrošću studenata iz Srbije

Rat u Ukrajini

15.maj 2025. B. B.

Erdogan i Zelenski razgovarali skoro tri sata, ali se ne zna o čemu

Sastanak je bio zatvoren na medije, a nakon sastanka niko se nije obratio javnosti

15.maj 2025. Metju Vard Agius (DW)

Ukrajinski mirovni proces: Hronika neuspešnih pregovora

Do direktnog susreta Putina i Zelenskog ovog četvrtka neće doći, ali bi nekakvih pregovora Kijeva i Moskve ipak trebalo da bude. Uoči susreta u Istanbulu, podsećamo na dosadašnje pokušaje da se dođe do mira u Ukrajini

Komentar

Pregled nedelje

Ne smemo gledati i ćutati

Republika Srbija je u opasnosti. Ako ostanemo nemi na montirani proces protiv političkih zatvorenika u Novom Sadu i kraljevački slučaj gde su žrtve proglašene za nasilnike, uskoro ćemo svi štrajkovati glađu i žeđu za mrvicu pravde

Filip Švarm

Komentar

Novosadski taoci režima: Ko ruši državu, a ko je brani

Režimska odmazda biće strašna ako otpor posustane. Sada hoće da utamniče ljude koji su čavrljali o rušenju vlasti jer su time tobože rušili državu. Ali, državu je oteo i srušio režim, odavno

Nemanja Rujević

Država i kultura

Skadar na Bojani: Da li će beogradska Filharmonija opet izvisiti za zgradu

Ministarstvo za javna ulaganja podnelo je zahtev za građevinsku dozvolu za gradnju nove zgrade Beogradske filharmonije. S obzirom da se zna da je projekat preskup i da za njega nema para, deluje da je i ovo samo nova šarena laža

Sonja Ćirić
Vidi sve
Vreme 1793
Poslednje izdanje

Vanredna sednica Visokog saveta tužilaštva

Tužioci bez zaštite od Vučićevih pritisaka Pretplati se
Lokalni izbori u Zaječaru i Kosjeriću

Studenti i ostali u kampanji

Građevinske tempirane bombe

Život pod nadstrešnicom

Istraživanje: Autizam u Srbiji

Novca ima za delfinarijum, ali ne i za lične pratioce

Prvi Amerikanac na tronu Svetog Petra

Svojim putem, uz Franjine putokaze

Vidi sve

Arhiva

Arhiva nedeljnika Vreme obuhvata sva naša digitalna izdanja, još od samog početka našeg rada. Svi brojevi se mogu preuzeti u PDF format, kupovinom digitalnog izdanja, ili možete pročitati sve dostupne tekstove iz odabranog izdanja.

Vidi sve
Vreme 1793 15.05 2025.
Vreme 1792 07.05 2025.
Vreme 1790-1791 23.04 2025.
Vreme 1789 16.04 2025.
Vreme 1788 10.04 2025.
Vreme 1787 03.04 2025.
Vreme 1786 26.03 2025.
Vreme 1785 20.03 2025.
Vreme 1784 12.03 2025.
Vreme 1783 05.03 2025.
Vreme 1782 26.02 2025.
Vreme 1781 19.02 2025.

Međuvreme

Šta se zbiva u zemlji i svetu, šta ima u novinama i kako provesti vreme?
Svake srede u podne Međuvreme stiže elektronskom poštom. To je sasvim solidan njuzleter i zato se prijavite!

Vreme Logo
  • Redakcija
  • Pretplata
  • Marketing
  • Uslovi korišćenja
  • Njuzleter
  • Projekti
Pratite nas:

© 2025 Vreme, Beograd. Developed by Cubes

Mastercard Maestro Visa Dina American Express Intesa WSPAY Visa Secure Mastercard Secure