img
Loader
Beograd, 30°C
Vreme Logo
  • Prijavite se
  • Pretplata
0
  • Najnovije
  • Politika
  • Ekonomija
  • Društvo
  • Svet
  • Kultura
  • Mozaik
  • Komentar
  • Štampano izdanje
  • Arhiva
  • Njuzleter
  • Podkast
  • Najnovije
  • Politika
  • Ekonomija
  • Društvo
  • Svet
  • Kultura
  • Mozaik
  • Komentar
  • Štampano izdanje
  • Arhiva
  • Njuzletter
  • Podkast

Latest Edition

Dodaj u korpu

Rat u Ukrajini

Žestoki napadi Rusije na Ukrajinu: Zašto baš sada?

14. јул 2025, 15:25 Sergej Satanovski (DW)
Foto: AP Photo/Evgeniy Maloletka
Posledice ruskog vazdušnog napada na Kijev, jul 2025.
Copied

Kijev i Odesa izloženi su najžešćim napadima Rusije od početka invazije na Ukrajinu pre tri godine. Moskva napada stotinama dronova i raketa. Šta Vladimir Putin time želi da postigne – i šta bi moglo da ga zaustavi?

Rusija je u poslednje vreme izvela čitav niz žestokih kombinovanih napada na Ukrajinu. Ono što se dogodilo u noći 4. jula u Kijevu, ukrajinski mediji nazivaju „noć pakla“. Ruska vojska je upotrebila više od 500 dronova i rakete tipa Kinzhal i Iskander. Nakon toga je čak i predsednik SAD Donald Tramp, koji se ranije predstavljao kao posrednik u sukobu između Rusije i Ukrajine, izjavio da je razočaran Rusijom i kritikovao predsednika Vladimira Putina:

„Putin nam podvaljuje gomilu gluposti“, rekao je Tramp i dodao da je ruski predsednik „uvek vrlo ljubazan“, ali da se to na kraju „ispostavi kao beznačajno“.

Nedugo posle tih izjava, SAD su, prema navodima agencije Rojters, obnovile isporuke određenih vrsta oružja Ukrajini – konkretno artiljerijskih granata i samohodnih haubica, piše DW.

Proizvodnja hiljada dronova mesečno

Zahvaljujući proširenju sopstvene proizvodnje dronova, Rusija je danas u stanju da izvodi ovako žestoke napade. Više nije zavisna od Irana.

„Rusija koristi dronove od 2022. ali se razmera promenila Sada se proizvode hiljade, možda čak i desetine hiljada dronova mesečno. To je dovoljno da se preoptereti većina odbrambenih sistema koji su dizajnirani za presretanje raketa““, kaže stručnjak za vojnu tehnologiju Dejvid Hembling za DW.

Pukovnik austrijske vojske Markus Rajsner naglašava da Rusija ne bi mogla da izvodi ovako masovne napade bez pomoći drugih zemalja. Kina, kaže, isporučuje Rusiji delove koji se koriste za proizvodnju dronova, dok Severna Koreja snabdeva Moskvu balističkim raketama. „Jasno je da se Rusija ovde oslanja na podršku drugih zemalja“, zaključuje Rajsner za DW.

Šta Putim hoće da postigne ovim napadima?

Ukrajinski predsednik Volodimir Zelenski izneo je svoje mišljenje o tome zašto Rusija pojačava granatiranje glavnog grada. Vladimir Putin, kako kaže, „želi da ljudi pate i da beže iz Ukrajine, da se kuće, škole – njihov život – unište svuda, ne samo na frontu“, prenosi ukrajinski portal NV.

„Njujork tajms“ piše, pozivajući se na izvore bliske Kremlju, da Rusija na ovaj način želi da slomi ukrajinsku odbranu u narednim mesecima.

Pukovnik Rajsner smatra da Putin poslednjim kombinovanim napadima pokušava da ostvari dva strateška cilja: prvo, da uništi vojno-industrijski kompleks Ukrajine, i drugo, da napadima na civile utiče na javnost.

„Ciljanim napadima na stanovništvo, koje se terorom dodatno slabi, indirektno se pokušava izazvati pritisak na ukrajinsku vladu“, objašnjava on.

Počinje li ruska letnja ofanziva?

Mnogi vojni analitičari očekuju da će Rusija ovog leta započeti novu ofanzivu. Nemački politikolog Andreas Hajneman-Grider vidi u pojačanim napadima deo te kampanje.

Cilj Rusije je, smatra on, da oslabi ukrajinsku protivvazdušnu odbranu do te mere da se gubici ne mogu nadoknaditi zapadnim isporukama oružja.

To bi takođe mogao biti znak da se Rusija priprema za „odlučujuću bitku“, pretpostavlja Hajneman-Grider. Ne isključuje mogućnost da Rusija do kraja ove ili početka naredne godine uspe Ukrajinu da dovede u takvu situaciju – da mora da prihvati zahteve Kremlja.

Šta Zapad može da učini?

U razgovoru za DW, stručnjaci izražavaju uverenje da Zapad mora da deluje odlučnije kako bi Rusiji oduzeo inicijativu na frontu.

Na Konferenciji o obnovi Ukrajine, koja je nedavno održana u Rimu, predsednik Zelenski izjavio je da je Ukrajina pronašla rešenje za odbijanje ruskih napada: presretačke dronove. Istovremeno je naglasio da su odbrambenom sektoru njegove zemlje hitno potrebna velika ulaganja.

Pukovnik Rajsner potvrđuje da Ukrajina već ostvaruje dobre rezultate u proizvodnji sopstvenih dronova. Ipak, ne može da se odrekne zapadne podrške.

„Potrebna je pomoć Zapada, posebno kada je reč o specijalizovanim sistemima naoružanja, poput raketnih sistema Patriot za protivvazdušnu odbranu.“

Nemački kancelarFridrih Merc ranije je izjavio da je Nemačka spremna da kupi te sisteme od SAD za isporuku Ukrajini. Donald Tramp je u nedelju pred novinarima izjavio da će poslati Ukrajini „vrlo sofisticirano oružje“ i da će to oružje „100 odsto biti plaćeno“. Pojasnio je da se radi o raketnim sistemima koje će platiti NATO.

Kako bi se zaista pružila efikasna pomoć, Zapad mora da prevaziđe strahove da bi isporučeno oružje moglo pasti u ruske ruke, smatra Hajneman-Grider. Neke zapadne firme iz oblasti naoružanja, kaže, plaše se da bi u tom slučaju mogle da izgube tehnološku prednost. Osim toga, zabrinute su da bi osnivanje zajedničkih preduzeća s Ukrajinom moglo da snizi cene njihovih proizvoda. „Takav način razmišljanja, po mom mišljenju, mora da se prevaziđe“, poručuje ovaj stručnjak.

Tagovi:

Rat u Ukrajini Rusija Ukrajina
Copied

Međuvreme

Šta se zbiva u zemlji i svetu, šta ima u novinama i kako provesti vreme?
Svake srede u podne Međuvreme stiže elektronskom poštom. To je sasvim solidan njuzleter i zato se prijavite!

Više iz rubrike Svet
Evropska unija

Trampove carine

14.јул 2025. K. S.

EU spremila odgovor na najavljene Trampove carine

Evropska komisija pripremila je set mogućih protivmera vrednih oko 72 milijarde evra američkog izvoza kao odgovor ako SAD uvedu carine od 30 odsto na uvoz iz EU

Irska

14.јул 2025. B. B.

Počelo iskopavanje masovne grobnice sa ostacima tela skoro 800 dece

Veruje se da je na lokalitetu površine 5000 kvadratnih metara u irskom gradu Tuamu sahranjeno 796 beba koje su umrle u domu za majke i bebe „Svetа Marija“ između 1925. i 1961. godine

Tramp najavio carine od 30 odsto Evropskoj uniji

Ekonomija

13.јул 2025. Dijana Roščić (DW)

Tramp najavio nove carine na uvoz iz EU: Od 1. avgusta „samo“ 30 odsto

Predsednik SAD Donald Tramp najavio je da će od 1. avgusta uvesti carine od 30 odsto na robu iz Evropske unije. Brisel poručuje da je otvoren za pregovore, ali najavljuje kontramere ako dogovor ne bude postignut

Hrvatska

12.јул 2025. B. B.

Picula o Tompsonovom koncertu: Deo Hrvatske očigledno je odustao od evropskih vrednosti

„Ne brine Marko Perković Tompson, već transformacija HDZ-a i Vlade pod HDZ-om“, rekao je hrvatski evroparlamentarac Tonino Picula

Migracije

11.јул 2025. B. B.

Da li je zapadnobalkanska ruta postala manje popularna za ilegalne migracije?

Najveće smanjenje broja ilegalnih prelazaka spoljnih granica EU je sa 53 odsto zabeleženo na ruti preko država Zapadnog Balkana, saopštio je Fronteks

Komentar

Komentar

Užički ustanak: Da li će protest na Đetinji izazvati poplavu?

Protesti u Srbiji  ne nameću više pitanja „da li“ i „ako”, oni su postali sistemski događaji. Trpeljivost u društvu preokrenula se u nezajažljivu potrebu za normalnošću, za pravnom državom

Andrej Ivanji
Otvaranje „Prokopa“ 2023. godine: Već mora na rekonstrukciju

Komentar

Nebulozni govor vlasti

Aleksandar Vučić više nije u stanju da povrati ravnotežu u pobunjenom društvu. To se najbolje vidi u ravni govora: nijedno njegovo baljezganje više ne prolazi

Ivan Milenković

Pregled nedelje

Pohvala neutralnosti

Ako smo neutralni dok studente zatvaraju, devojke i momke mlate na pravdi boga, zatiru demokratiju, neistomišljenike dehumanizuju, nastavljaju korupciju koja ubija i još mnogo toga poganog rade – onda ništa  

Filip Švarm
Vidi sve
Vreme 1801
Poslednje izdanje

MUP i građani

Sve što treba da znate o policiji na protestima Pretplati se
Opozicija na ulicama

Jedinstvo, ali parcijalno

Thompson u Zagrebu

Najmasovniji profašistički skup posle Drugog svetskog rata

Kultura sećanja: Studenti i policija

Represivni san svake diktature

Intervju: Dušan Strajnić Dukat, grupa “Oxajo”

Najbolje je kada me pesma prevaziđe

Vidi sve

Arhiva

Arhiva nedeljnika Vreme obuhvata sva naša digitalna izdanja, još od samog početka našeg rada. Svi brojevi se mogu preuzeti u PDF format, kupovinom digitalnog izdanja, ili možete pročitati sve dostupne tekstove iz odabranog izdanja.

Vidi sve
Vreme 1801 09.07 2025.
Vreme 1800 02.07 2025.
Vreme 1799 25.06 2025.
Vreme 1798 19.06 2025.
Vreme 1797 11.06 2025.
Vreme 1796 04.06 2025.
Vreme 1795 28.05 2025.
Vreme 1794 21.05 2025.
Vreme 1793 15.05 2025.
Vreme 1792 07.05 2025.
Vreme 1790-1791 23.04 2025.
Vreme 1789 16.04 2025.

Međuvreme

Šta se zbiva u zemlji i svetu, šta ima u novinama i kako provesti vreme?
Svake srede u podne Međuvreme stiže elektronskom poštom. To je sasvim solidan njuzleter i zato se prijavite!

Vreme Logo
  • Redakcija
  • Pretplata
  • Marketing
  • Uslovi korišćenja
  • Njuzleter
  • Projekti
Pratite nas:

© 2025 Vreme, Beograd. Developed by Cubes

Mastercard Maestro Visa Dina American Express Intesa WSPAY Visa Secure Mastercard Secure